Gotowy plan wycieczki objazdowej po Cork i okolicach

Tagi , , , , ,

Cork jest drugim co do wielkości miastem po Dublinie, w Republice Irlandii. Miasto znajduje się na południowym wybrzeżu Irlandii i jest połączone z Morzem Celtyckim przez wąski kanał zwany Passage West. Cork i sąsiednie miejscowości mają silną tradycję morską oraz handlową, której część znajduje odzwierciedlenie w atrakcjach turystycznych tego miasta. W VII wieku św. Finbar (Finbarre) założył klasztor na niewielkim podmokłym terenie, gdzie obecnie znajduje się katedra o tej samej nazwie. W ciągu kilku następnych stuleci miasto rozkwitało, pomimo najazdów Wikingów i późniejszej okupacji przez siły angielskie. Obecnie wiele atrakcji turystycznych Cork przypomina o jego długiej historii. Jest to miasto, w którym warto spędzić minimum weekend, a przekonasz się, że jest to tętniące życiem miasto z mnóstwem atrakcji. Poniżej znajduje się gotowy plan wycieczki objazdowej po Cork i okolicy, który pomoże Ci spędzić niezapomniane chwile w tym wyjątkowym miejscu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Plan wycieczki po Cork – Dzień I – Zwiedzanie najważniejszych atrakcji w mieście

University College Cork

Uniwersytet ten założono  w 1845 roku i jest on jednym z najlepszych miejsc szkolnictwa wyższego w Irlandii. Kampus uniwersytecki można zwiedzać każdego dnia, a także w sobotnie popołudnia. Na jego terenie znajduje się centrum dla zwiedzających oraz starożytne nagrobki pochodzące z II i III wieku naszej ery. Z kolei, w tzw. „Ogrodzie Prezydenta” na dziedzińcu rosną dojrzałe buki i dęby, a nawet gigantyczne sekwoje pamiętające czasy założenia uniwersytetu.

Kościół św. Anny

Pochodzący z 1722 r. kościół św. Anny znajduje się po drugiej stronie rzeki Lee, w północnej części miasta. Kościół ten oprócz ładnej architektury słynie z dzwonnicy Shandon Bells. Podczas eucharystii nadal używane są oryginalne XVIII-wieczne dzwony, które razem z dzwonnicą są symbolem tego miasta. Dzwonnica kościoła św. Anny jest charakterystycznym punktem orientacyjnym w panoramie Cork. Ciekawostką jest fakt, że ściany północna i wschodnia pokryto czerwonym piaskowcem, natomiast ściany południowa i zachodnia pokryte są białym kamieniem ashlar. Zwiedzający mogą zobaczyć wewnętrzne działanie zegarów, dzwony z bliska oraz mogą podziwiać malownicze widoki na miasto Cork.

Cork City Gaol Heritage Centre

Niedaleko kościoła św. Anny znajduje się kolejna z atrakcji Cork – City Gaol, który otwarto w 1824 roku. Pierwotnie w więzieniu tym zamknięci byli zarówno więźniowie płci męskiej, jak i żeńskiej, którzy popełnili przestępstwa w Cork. Natomiast w 1878 roku City Gaol stało się więzieniem wyłącznie dla kobiet do 1922 r. W latach 1922-1923 więziono w nim mężczyzn sprzeciwiających się traktatowi angielsko-irlandzkiemu z 1920 roku. Z czasem budynek więzienia podupadał do czasu, gdy podjęto decyzję o jego odrestaurowaniu i otwarciu dla zwiedzających w 1993 roku.

Fort Elizabeth

Ta zabytkowa budowla z XVII-wieku w kształcie gwiazdy znajduje się nad rzeką Lee, niedaleko katedry St. Finbarr. Fort po raz pierwszy został użyty w 1601 roku do wzmocnienia murów miejskich Cork. Odegrał on również kluczową rolę w 1690 r. podczas oblężenia Cork. Zwiedzający mogą spacerować po murach fortu podczas wycieczki z przewodnikiem lub z audioprzewodnikiem. Co ważne, wstęp do fortu jest całkowicie bezpłatny i oferuje on jeden z najlepszych widoków na miasto Cork.

Plan wycieczki po Cork – Dzień IIWizyta na przedmieściach

Fitzgerald Park

Park ten został nazwany na cześć Edwarda Fitzgeralda – burmistrza miasta, który zorganizował Międzynarodową Wystawę w Cork w 1902 roku. Fitzgerald Park znajduje się na obrzeżach miasta Cork, dzięki czemu jest to idealne miejsce na spacery i odpoczynek od zgiełku miasta. W parku znajdują się między innymi ogrody, kawiarnia, rzeźby, staw z liliami wodnymi, fontanna i skatepark. Na terenie parku znajduje się także Cork Public Museum, w którym można zobaczyć kolekcję srebra, ceramiki, a także wystawy tematyczne związane z historią miasta Cork.

Obserwatorium w Zamku Blackrock

Zamek Blackrock leży nad brzegiem rzeki Lee, w miejscu gdzie wpływa ona do Lough Mahon. Blackrock zbudowano w 1828 roku i jest on obecnie własnością Rady Hrabstwa Cork. Mieści się w nim Obserwatorium, Planetarium, kino i kilka interaktywnych eksponatów. Jest to interesujące miejsce szczególnie dla dzieci, ponieważ znajdują się tu wystawy poświęcone nauce, przyrodzie oraz kosmosowi.

Red Abbey

Jedną z bardziej interesujących budowli w Cork jest „Czerwone Opactwo”, które położone jest przy Douglas Street. „Czerwone Opactwo” Augustianów w Cork pochodzi z XIV wieku. Dzwon wznosi się na wysokość 20 metrów i jest jedną z najstarszych pamiątek po anglo-normańskich osadach w Cork. Z Opactwa do naszych czasów zachowała się jedynie wieża, którą objęto ochroną jako irlandzki zabytek narodowy. Pierwotne Opactwo, które znajdowało się w tym miejscu działało przez cały XVII wiek. Później przekształcono je w rafinerię cukru, która ostatecznie spłonęła.

Plan wycieczki po Cork – Dzień IIIMalownicza okolica 

Zamek Blarney

Na północny zachód od miasta Cork znajduje się jedna z najciekawszych atrakcji Irlandii – Zamek Blarney. Zbudowano go ponad sześćset lat temu. Wewnątrz zamku odwiedzający mogą pocałować słynny kamień – Blarney Stone, podziwiać widoki, a także zwiedzić lochy. Na uwagę zasługują także zamkowe ogrody, „Schody Życzeń”, „Jaskinia Borsuka”, „Kamień i Kuchnia Czarownicy”. Warto także zakupić pamiątki w postaci irlandzkich swetrów, kryształów i innych upominków w Blarney Woollen Mills.

Ballycotton Cliff Walk

Klimatyczna wioska rybacka Ballycotton znajduje się około 40 minut jazdy samochodem z Cork. Jest to ulubione miejsce odpoczynku wśród mieszkańców Cork oraz osób chcących odpocząć na plaży i lubiących dania z owoców morza. Miejscowość ta słynie także z Ballycotton Cliff Walk. Ten malowniczy, niespełna dziesięciokilometrowy szlak biegnie wzdłuż klifu od miejscowości Ballycotton do plaży Ballyandreen, oferując po drodze spektakularne widoki. 

Kinsale

Niecałe 30 minut jazdy samochodem na południe od Cork, znajduje się urocze rybackie miasteczko Kinsale. Niegdyś znajdował się tu średniowieczny port rybacki. Warto wiedzieć, że zabytkowe Kinsale jest jednym z najbardziej malowniczych kurortów leżących na południowo-zachodnim wybrzeżu Irlandii.Znajduje się tu wiele kawiarni oraz restauracji, z których można podziwiać okoliczne krajobrazy. W ostatnich latach Kinsale stało się także światowej sławy ośrodkiem golfowym. Warto tu odwiedzić zabytkowe centrum, Muzeum wina oraz XVII-wieczny fort Charles znajdujący się w sąsiednim Summercove.

Port w Cobh

Około 25 minut jazdy samochodem na południowy- wschód od Cork znajduje się słynny port Cobh (dawniej Queenstown). Port ten znany jest z faktu, że po raz ostatni zawinął tu Titanic podczas podróży w 1912 roku. Obecnie jest to nadal ulubiony port dla statków wycieczkowych, które przypływają tu z całego świata. Miliony Irlandczyków, którzy wyemigrowali do Ameryki Północnej w XIX i XX wieku, wyruszyło właśnie stąd, jednak większość z nich nigdy nie wróciła do ojczyzny.

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

TOP 5 plaż blisko Birmingham

Komunikacja miejska w Edynburgu – jak się poruszać?

Następny

Dodaj komentarz