TOP 10 najciekawszych atrakcji w Dublinie

Tagi , , ,

Dublin – największe miasto i stolica Irlandii oraz miejsce, w którym na turystów czeka cała masa atrakcji. To miejsce z bogatą przeszłością, a także długą historią, którą można poznać zwiedzając miasto. Co warto zobaczyć i jakie miejsca odwiedzić podczas pobytu w Dublinie? Poniżej TOP 10 najciekawszych atrakcji w Dublinie:

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dublin Castle – wizytówka Dublina

Jednym z symboli Dublina i wizytówką miasta, a jednocześnie jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych, jest imponujący Dublin Castle. Zamek Dubliński został wzniesiony na początku XIII wieku w miejscu dawnej osady Wikingów. Przez wiele stuleci służył jako siedziba administracji, a później również jako twierdza. Średniowieczna, kamienna budowla do dziś zachwyca, nie tylko ze względu na swoje rozmiary. Na odwiedzających czeka rozległy, zamkowy dziedziniec, okazała kamienna wieża, kaplica królewska, a także zamkowe apartamenty i piękny ogród otaczający zamek.

Wstęp do zamku kosztuje od 4 do 8 euro za osobę, dzieci poniżej 12 roku życia nie płacą za bilet. Zamek jest czynny od poniedziałku do niedzieli, w godzinach 09:45 – 17:45.

Katedra św. Patryka w Dublinie

Kolejną ważnym obiektem na mapie Dublina jest zabytkowa Katedra św. Patryka – patrona Irlandii. Katedra od ponad 800 lat stoi w samym sercu Dublina i jest obecnie największą budowlą sakralną w całej Irlandii oraz celem wielu pielgrzymek. Gotycki kościół został wzniesiony z wapienia i kamienia w miejscu drewnianej kaplicy, którą zbudowano dla upamiętnienia misjonarskiej działalności Świętego Patryka. Legenda głosi, że chrzcił on w tym miejscu nawróconych na chrześcijaństwo.

Bilet wstępu kosztuje od 3,5 do 9 euro za osobę. Natomiast dla dzieci poniżej 5 roku życia wejście jest bezpłatne, a katedrę można zwiedzać od poniedziałku do niedzieli. Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku od 09:30 do 17:00. Natomiast w soboty od 09:30 do 18:00, w niedziele od 09:00-10:30, od 13:00 do 14:30 i od 16:30 do 18:00.

Muzeum Narodowe Irlandii

Prawdziwą gratką dla każdego miłośnika kultury i sztuki będzie wizyta w National Museum of Ireland. Prezentowane są tam bogate zbiory dzieł sztuki, ale też liczne eksponaty nawiązujące do historii Irlandii. Muzeum Narodowe Irlandii ma cztery oddziały, a trzy z nich mieszczą się w Dublinie:

  • Decorative Arts & History (Collins Barracks, Benburb St, Dublin) – muzeum zlokalizowane w danych koszarach wojskowych, prezentujące kolekcje sztuki dekoracyjnej i historii wojska;
  • Natural History (Merrion St Upper, Dublin 2) – muzeum przedstawiające eksponaty związane z historią naturalną i dziką przyrodą regionu;
  • Archaeology (Kildare St, Dublin 2) – muzeum archeologii i historii starożytnej.

Wszystkie oddziały National Museum of Ireland są czynne od wtorku do soboty w godzinach 10:00-17:00 a także w niedziele i poniedziałki od 13:00 do 17:00. Wstęp do każdego z obiektów jest bezpłatny.

TOP 10 najciekawszych atrakcji w Dublinie – Phoenix Park

W ramach odpoczynku można odwiedzić Phoenix Park i wybrać się na spacer po urokliwych, parkowych alejkach, relaksując się w otoczeniu zieleni. Park Phoenix jest jednym z największych publicznych parków, jakie można spotkać w europejskich stolicach. Powstał w latach 60. XVII wieku jako królewski park myśliwski. Natomiast w połowie XVIII wieku rozległe, zielone tereny udostępniono mieszkańcom i odwiedzającym jako miejsce rekreacji. Oprócz ścieżek spacerowych na terenie parku znajduje się Centrum Turystyczne Phoenix Park oraz kilka miejsc wartych zobaczenia między innymi: 

  • Áras an Uachtaráin – oficjalna rezydencja prezydenta Irlandii,
  • Zú Bhaile Átha Cliath – Ogród Zoologiczny załozony w połowie XIX wieku,
  • Wiktoriańskie Ogrody Kwiatowe ukryte za kamiennym murem,
  • Centrum Informacji o Różnorodności Biologicznej,
  • kawiarnia i herbaciarnia Phoenix.

Główne bramy parku mieszczą się przy Parkgate Street oraz Castleknock Gate. Są otwarte 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Natomiast boczne bramy są otwarte codziennie od 07:00 do 22:45.

Kilmainham Gaol

Tuż obok parku znajduje się również pomnik wojenny The Irish National War Memorial Gardens, a kilka kroków dalej Kilmainham Gaol. Jest to zabytkowy budynek dawnego więzienia. Za grubym murem, we wnętrzach XVIII-wiecznego więzienia stworzono muzeum. W którym można obejrzeć wystrój więziennych cel czy narzędzia wykorzystywane podczas egzekucji, a przy okazji poznać historię Irlandii. A to dzięki licznym wystawom stworzonym z ponad 10 tysięcy różnorodnych eksponatów. 

Muzeum jest czynne codziennie, a godziny otwarcia uzależnione od pory roku. Od stycznia do czerwca i od września do grudnia można je odwiedzić w godzinach 09:30-17:15. Natomiast w lipcu i sierpniu od 09:30 do 17:45. Bilet wstępu kosztuje od 4 do 8 euro za osobę, dla dzieci do lat 12 wejście jest bezpłatne.

TOP 10 najciekawszych atrakcji w Dublinie – Jameson Distillery Bow St.

Irlandia to stolica whisky, a będąc w Dublinie każdy jej wielbiciel może na własne oczy zobaczyć, jak powstaje ten wyjątkowy trunek podczas wizyty w destylarni Jameson Distillery Bow St. W zabytkowym budynku dawniej mieściła się fabryka produkująca jedną z irlandzkich whisky. Destylarnia założył Johna Jamesona w 1780 roku. Dziś w jej miejscu organizowane są wycieczki pozwalające posmakować kultowego trunku i poznać tajniki jego produkcji.

Destylarnię można znaleźć pod adresem Bow St, Smithfield, Dublin 7. Obiekt jest czynny przez 7 dni w tygodniu. Od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-18:00, w piątki i soboty od 11:00 do 19:00 a także w niedziele od 12:00 do 18:00.

Muzeum browaru Guinnessa 

Kolejną ciekawą atrakcją, jaka czeka w Dublinie na wielbicieli napojów wyskokowych, jest Guinness Storehouse, czyli muzeum browaru Guinnessa. Jednej z najbardziej znanych marek piwa w Irlandii. To właśnie tutaj powstaje kultowe, ciemne piwo typu stout z gęstą, kremową pianką, które jest serwowane we wszystkich irlandzkich pubach i jest prawdopodobnie najpopularniejszym ciemnym piwem świata.

Muzeum Guinnessa mieści się w zabytkowym, ceglanym budynku należącym do browaru. Guinness Storehouse, St. James’s Gate, Dublin 8 i służącym niegdyś za magazyn piwa. Można je odwiedzić po wcześniejszej rezerwacji i opłaceniu biletu, jednak oferta jest kierowana wyłącznie do osób pełnoletnich. Koszt zwiedzania połączonego z degustacją piwa waha się między 26 a 280 euro i jest uzależniony od długości i programu wycieczki. Godziny otwarcia: od poniedziałku do czwartku od 10:00 do 17:00. Natomiast piątki i soboty od 09:30 do 18:00 i w niedziele od 09:30 do 15:00.

Grafton Street

Na wielbicieli zakupowego szaleństwa czeka bogata oferta sklepów przy Grafton Street. Głównej ulicy Dublina, która została nazwana na cześć Henry’ego FitzRoya, czyli księcia Grafton, nieślubnego syna króla Anglii i Szkocji Karola II. Grafton Street jest obecnie jedną z najbardziej ruchliwych ulic handlowych w całej Europie i można tu znaleźć wszystko to, czego dusza zapragnie, zaczynając od kawiarni i restauracji, przez sklepiki z pamiątkami, kończąc na ekskluzywnych butikach.

TOP 10 najciekawszych atrakcji w Dublinie – Dzielnica Temple Bar

Idealnym miejscem do zrelaksowania się po zwiedzaniu miasta jest wizyta w dzielnicy Temple Bar, której ulice tętnią życiem o każdej porze dnia i nocy. Temple Bar to dzielnica rozrywki rozciągająca się wzdłuż brzegu rzeki Liffey. To ulica z niezwykle fotogenicznymi, brukowanymi uliczkami a także dziesiątkami klimatycznych pubów i klubów nocnych, które każdego dnia przyciągają rzesze turystów. Wśród kolorowych kamienic i zatłoczonych barów można znaleźć również mnóstwo lokalnych sklepików z rękodziełem i lokalnymi wyrobami.

Półwysep Howth Head

Dodatkową atrakcją może być wycieczka na Półwysep Howth Head, który nie jest co prawda częścią miasta, ale jest położony jedynie 15 kilometrów od Dublina. Podróż z centrum miasta trwa około pół godziny. Na wybrzeżu można zobaczyć malownicze, skalne klify z latarnią morską albo też odwiedzić małe, nadmorskie miasteczko Howth. To dawna wioska rybacka, z uroczym molo, lokalnym targiem i knajpkami serwującymi regionalne specjały oraz świeże ryby i owoce morza. Przez cały półwysep prowadzi malownicza ścieżka, która rozpoczyna się w porcie i prowadzi nad klifami. Pozwala ona podziwiać uroki irlandzkiego wybrzeża i widok na Morze Irlandzkie oraz Zatokę Dublińską.

Autor: Agnieszka Muczyn

Poprzedni

Z wizytą w Trinity College w Dublinie, co warto wiedzieć

TOP 5 plaż blisko Birmingham

Następny

Dodaj komentarz