Komunikacja miejska w Edynburgu – jak się poruszać?

Tagi , , , ,

Edynburg, stolica Szkocji, jest głównym ośrodkiem transportu miejskiego we wschodniej części tego regionu. W niniejszym artykule przedstawimy kompleksowe informacje dotyczące komunikacji miejskiej w tym urokliwym mieście. Opowiemy o możliwościach jakie daje komunikacja miejska w Edynburgu. W tym o tym, jak dotrzeć z lotniska do centrum miasta korzystając z autobusów i tramwajów. Ponadto, przyjrzymy się systemowi opłat za korzystanie z autobusów w Edynburgu, przedstawiając informacje na temat cen biletów i dostępnych opcji płatności. Co więcej, na koniec artykułu omówimy także zarówno zalety, jak i wady korzystania z transportu publicznego w Edynburgu. Wszystko to, by pomóc podróżnym w dokonaniu świadomego wyboru, który pozwoli cieszyć się zwiedzaniem tego niesamowitego miasta.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dostać się z lotniska w Edynburgu do centrum?

Aktualnie lotnisko w Edynburgu (Edinburgh Airport) jest połączone z centrum miasta dedykowaną linią autobusową, która kursuje do Waverley Bridge.

Linia autobusowa Airlink, oznaczona numerem 100, obsługuje połączenie między lotniskiem a centrum miasta, docierając na stację kolejową Waverley Bridge w zaledwie 25 minut.

Jeśli chodzi o tramwaje, lotnisko obsługiwane jest także przez Edinburgh Trams, czyli system lekkiej kolei miejskiej. Linia tramwajowa z lotniska biegnie na wschód przez zachodnie przedmieścia i centrum Edynburga, kończąc swoją trasę w Newhaven, w północnej dzielnicy Leith.

Tramwaje jadące z lotniska do centrum zatrzymują się na następujących stacjach: Haymarket, West End, Princes Street, a także St Andrew Square. Tramwajem do centrum miasta z lotniska dojedziemy w pół godziny.

Komunikacja miejska w Edynburgu – busy w Edynburgu

Będąc w Edynburgu można skorzystać z usług dwóch głównych operatorów autobusowych:

 • Lothian Buses
 • McGill’s Scotland East

Lothian Buses

Metody płatności za bilety

Istnieje kilka metod, które pozwolą nam uiścić płatność za bilet na Lothian Bus. Jedną z nich jest TapTapCap, czyli urządzenie służące do rejestrowania przejazdów z dziennymi i tygodniowymi limitami. Na podobnej zasadzie możemy opłacać nasz przejazd używając karty zbliżeniowej. Pamiętaj, że tylko jeden pasażer może korzystać z karty.

Ridacard to kolejna metoda płatności za bilety. Jest to karta pełniąca funkcję biletu okresowego, obejmująca przejazdy na lotnisko i autobusami nocnymi.

Jeśli chcesz kupić bilet z większym wyprzedzeniem, koniecznie skorzystaj z aplikacji m-ticket, która umożliwi Ci także zakup zniżkowych pakietów jednodniowych. 

Za przejazd busami Lothian możesz także oczywiście zapłacić u kierowcy gotówką, bądź kartą.

Rodzaje biletów

Bilet pojedynczy, Single Ticket (jeden przejazd)

 • dorośli – £2.00
 • dzieci (między piątym, a piętnastym rokiem życia) – £1.00 

Day Ticket, Bilet dniowy (bez limitu przejazdów)

 • dorośli – £5.00
 • dzieci – £2.50 
 • z TapTapCap – £4.80
 • rodziny (do dwóch dorosłych i trojga dzieci) – £10.50

Bilet nocny, NIGHTsingle (jeden przejazd)

 • dorośli – £3.00

LATEticket, Bilet popołudniowy i nocny (bez limitu przejazdów w ciągu dnia i nocy po godzinie 18)

 • dorośli – £4.50
 • z TapTapCap – £4.30

Komunikacja miejska w Edynburgu – tramwaje w Edynburgu

Jeśli chodzi o bilety tramwajowe w Edynburgu to są one zbliżone cenowo do tych autobusowych. Istnieje także wspólny bilet na tramwaje i autobusy w tym mieście – Network DAYticket. Uprawnia on do nielimitowanych przejazdów na terenie miasta, zarówno w ciągu dnia, jak i nocy przez jeden dzień. Cena takiego biletu dla osoby dorosłej wynosi £12, a dla dziecka £6.

Czy warto korzystać z transportu miejskiego będąc w Edynburgu?

Z pewnością tak. Transport publiczny w tym mieście podlega szkockiemu parlamentowi i rządowi czyli organom, które posiadają uprawnienia do kontrolowania, finansowania i regulacji projektów transportowych wewnątrz miasta. Ponadto, organizacja Transport for Edinburgh, zajmująca się nadzorem publicznego transportu w Edynburgu jest organem wykonawczym Rady Miasta Edynburga odpowiedzialnym za rozwijanie wszystkich projektów transportowych w obrębie miasta. Dzięki temu, transport miejski w tym mieście jest skonsolidowany i nastawiony na rozwój transportu na terenie Edynburga.

To, co wpływa na atrakcyjność systemu transportu publicznego w Edynburgu to również rozbudowana sieć autobusów, tramwajów oraz pociągów, które dają pasażerom szeroki wybór środków transportu. Dzięki nim można łatwo podróżować po całym mieście i docierać do różnych miejsc, zarówno w centrum, jak i na obrzeżach Edynburga.

Ponadto, korzystanie z transportu publicznego może pomóc w ograniczeniu problemów z zatłoczeniem ulic i parkowaniem samochodów, które są powszechne w dużych miastach. Ograniczenie liczby prywatnych pojazdów na drogach może przyczynić się do poprawy jakości powietrza i zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż choć transport publiczny w Edynburgu jest rozbudowany i efektywny, problemy takie jak korki uliczne i opóźnienia w realizacji kluczowych projektów transportowych w mieście mogą stanowić pewne wyzwania. 

Autor: Michał Jakoniuk

Poprzedni

Gotowy plan wycieczki objazdowej po Cork i okolicach

Canal and River Tours w Birmingham – co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz