Co zobaczyć w Glasgow? TOP 10 atrakcji w Glasgow

Tagi , , , ,

Glasgow leżące nad rzeką Clyde przekształciło się z miasta przemysłowego w centrum kulturalne Szkocji. Znajdziesz tu liczne zabytki, jak i doskonałe muzea, galerie sztuki oraz sale koncertowe. Gaelicka nazwa miasta, oznaczająca „piękne zielone miejsce”, jest w 100% trafna, biorąc pod uwagę około 70 parków miejskich i otwartych przestrzeni. Poniżej znajdziesz listę TOP 10 najciekawszych atrakcji i miejsc do zwiedzenia w Glasgow, która pomoże Ci odkryć to miasto.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gallery of Modern Art (GoMA) w Glasgow, zwiedzanie, bilety

Na czele naszej listy miejsc, które warto odwiedzić w Glasgo znajduje się Galeria Sztuki Nowoczesnej, nazywana także „GoMA”. W tym przepięknym zabytkowym budynku organizowane są różne wystawy prezentujące zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych artystów. Warto także zwrócić uwagę na znajdujący się przed budynkiem pomnik jeźdźca. Wstęp do Galerii Sztuki Nowoczesnej jest całkowicie bezpłatny. 

Katedra w Glasgow 

Najważniejszym budynkiem w Glasgow jest XII-wieczna katedra, która nazywana jest także High Kirk of Glasgow. Z kolei najcenniejszym pomieszczeniem w katedrze jest krypta, w której znajduje się grób św. Mungo – założyciela biskupstwa, którego pochowano tu w 603 r. n.e.. Wizyta w katedrze jest jedną z najlepszych darmowych atrakcji w Glasgow, jednak warto zostawić datek na jej utrzymanie i renowację. Katedrę można także zwiedzać z przewodnikiem. Obok tej świątyni znajduje się Muzeum Życia Religijnego i Sztuki St. Mungo. Można tu zobaczyć eksponaty takie jak: egipskie mumie, hinduskie posągi oraz buddyjski ogród Zen, który znajduje się na dziedzińcu.

TOP 10 atrakcji w Glasgow – Glasgow Botanic Gardens

Przez ponad 200 lat Ogrody Botaniczne stanowiły zieloną oazę dla mieszkańców i odwiedzających West End w Glasgow. Ogrody założono w 1817 roku i pierwotnie pełniły funkcję oranżerii dla studentów Uniwersytetu w Glasgow. W 1873 roku zbudowano Kibble Palace, który jest główną atrakcją i jedną z największych szklarni w Wielkiej Brytanii. Wewnątrz znajduje się kolekcja rzadkich orchidei, paproci drzewiastych z Nowej Zelandii oraz roślin z Ameryk, Afryki i Dalekiego Wschodu. Tę okazałą konstrukcję wykonano z kutego żelaza i szkła. Wśród ogrodów zewnętrznych znajduje się Ogród Różany i Ogród Dziecięcy z placem zabaw. Istnieje również wyznaczona ścieżka spacerowa zaprojektowana z myślą o rodzinach, a także Szlak Dziedzictwa, który prowadzi do Kelvin Walkway.

Kelvingrove Art Gallery and Museum

Otwarte w 1901 roku muzeum posiada bogatą kolekcję malarstwa brytyjskiego i kontynentalnego. Znajdują się tu także cenne dzieła sztuki takie jak na przykład portret Van Gogha przedstawiający kolekcjonera sztuki Alexandra Reida czy dzieła Salvadora Dali. Inne znaleziska archeologiczne obejmują m.in.: narzędzia i biżuterię z epoki brązu z Kintyre, Arran oraz Glenluce. Ponadto można zobaczyć tu interesujące eksponaty takie jak: broń, zbroje, hełmy, kusze i miecze z XV i XVI wieku, a także flamandzkie gobeliny, biżuterię wykonaną w Glasgow, wyroby ze srebra, szkło oraz ceramikę z różnych okresów.

Riverside Museum

Riverside Museum w Glasgow to nowoczesne, wielokrotnie nagradzane muzeum, które zawiera wiele eksponatów prezentujących modele statków, lokomotyw, tramwajów, zabytkowych samochodów i powozów konnych. Większość z nich zbudowano w Glasgow. Wśród ekspozycji znajduje się także rekonstrukcja ulicy Glasgow z 1938 roku, a także eksponaty prezentujące imigrację oraz katastrofy, w tym zatonięcie Lusitanii. Obok muzeum znajduje się zadokowany Glenlee – trójmasztowy statek, który zbudowano w Glasgow.

TOP 10 atrakcji w Glasgow – Glasgow Science Centre

Centrum Nauki Glasgow to świetny sposób na wspólne spędzenie czasu z dziećmi podczas zwiedzania Glasgow. Ta popularna atrakcja leży na nabrzeżu w pobliżu Muzeum Riverside. Glasgow Science Centre mieści się w budynku przypominającym kształ kadłuba statku. Godne uwagi są eksponaty prezentujący ludzkie ciało, technologię i ogólne zasady naukowe. Dodatkowo w laboratoriach dzieci mogą wziąć udział w kilku praktycznych eksperymentach. Warto również odwiedzić planetarium, kino Imax czy teatr naukowy, w którym regularnie odbywają się wykłady oraz naukowe prelekcje. Jest to również miejsce, w którym znajduje się Glasgow Tower – najwyższy budynek w Szkocji. Glasgow Tower wznosi się na wysokość 127 metrów i oferuje panoramiczne widoki na całe miasto i okolicę. Warto także wiedzieć, że cała konstrukcja może obracać się o 360 stopni. Dodatkowo zaprojektowano ją w taki sposób, aby wytrzymała silne wiatry. Obecnie jest to najwyższa tego typu konstrukcja na świecie.

Pollok Country Park

Na południowy zachód od centrum Glasgow znajduje się Pollok Country Park i Pollok House, który zajmuje powierzchnię 355 akrów. Ta wspaniała edwardiańska rezydencja, została zbudowana w 1752 roku przez Williama Adama i jego potomków. Większość rozległego budynku jest obecnie otwarta dla turystów. Warto zwiedzić tu wielki hol wejściowy i rozległe pomieszczenia dla służby. Wewnątrz znajduje się także kolekcja hiszpańskich obrazów El Greco, Murillo, Goi, a także kilka cennych dzieł Williama Blake’a. Pollok House można zwiedzać z przewodnikiem lub samodzielne. Na terenie posiadłości znajduje się Pollok Country Park, w którym można podziwiać starannie utrzymane ogrody lub przejść się niektórymi szlakami prowadzącymi przez lasy i nad rzekę. Jeśli jesteś miłośnikiem serialu telewizyjnego Outlander możesz podążać śladami postaci z  tej produkcji. Punktem kulminacyjnym zwiedzania Pollok Country Park i Pollok House może być posiłek lub przekąska w kawiarni „The Edwardian Kitchen”.

The People’s Palace and Winter Gardens in Glasgow

Glasgow Green, który założono w 1662 roku jest zdecydowanie najstarszym z miejskich parków w Szkocji. Jedną z głównych atrakcji parku jest People’s Palace – muzeum zbudowane w 1898 roku, które prezentuje historię miasta Glasgow od 1750 roku do czasów współczesnych. Eksponaty obejmują między innymi reprodukcję domu „Single End” z lat trzydziestych XX wieku, łaźnie „parowe” oraz wystawę poświęconą pamięci sali tanecznej w Glasgow Barrowlands Ballroom.Ogród zimowy oraz duża oranżeria, które znajduja się na tyłach pałacu prezentują bogatą kolekcję roślin tropikalnych oraz subtropikalnych. Koniecznie zobacz również piękną fontannę Doulton, która jest największą na świecie fontanną wykonaną z terakoty. Tę imponującą fontannę zbudowano w celu upamiętnienia Złotego Jubileuszu Królowej Wiktorii. Kolejną atrakcją wartą uwagi jest Pomnik Nelsona. Ta zabytkowa kolumna została zbudowana w 1806 roku dla upamiętnienia zwycięstw Horatio Nelsona.

TOP 10 atrakcji w Glasgow – Merchant City w Glasgow

W samym sercu zabytkowego, wiktoriańskiego centrum Glasgow usytuowany jest ozdobiony kwiatami plac George Square z 12 posągami znanych osób związanych z miastem. Znajdują się tu posągi m.in.:Robbiego Burnsa, królowej Wiktorii oraz Waltera Scotta. We wschodniej części placu znajduje się ratusz i 230-metrowa wieża, której budowę ukończono w 1890 roku. Tutejszy Dom Kupców jest siedzibą najstarszej brytyjskiej Izby Handlowej, którą założono w 1605 roku.

Na południe od George Square znajduje się grupa magazynów pochodzących z połowy XIX wieku, która obecnie jest częścią modnej dzielnicy Merchant City. Znajdziesz tu klimatyczne kawiarnie, renomowane restauracje oraz designerskie butiki. Merchant City jest szczególnie atrakcyjny zimą, kiedy wszystko jest  oświetlone imponującą ilością świątecznych lampek.

Latarnia morska (Mackintosh Tower)

W The Lighthouse – tutejszej latarani morskiej znajduje się obecnie Szkockie Centrum Designu i Architektury, które oferuje zarówno stałe, jak i cykliczne wystawy sztuki współczesnych artystów i projektantów z Glasgow. Warto zobaczyć także wystawę poświęconą Charlesowi Rennie Mackintoshowi, który zaprojektował budynek. Latarnia słynie również z Mackintosh Tower – imponującej, kamiennej konstrukcji, na którą można wejść po spiralnych schodach, aby podziwiać wspaniałe widoki na miasto.Miłośnicy innych form sztuki, w tym muzyki, filmu, literatury i teatru, powinni również odwiedzić Centrum Sztuki Współczesnej. Przez cały rok odbywają się tam różnorodne wystawy, warsztaty oraz festiwale.

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Narodowe Muzeum Figur Woskowych Plus w Dublinie

Ile kosztują wakacje w Edynburgu, co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz