Gotowy plan wycieczki objazdowej po Glasgow i okolicach

Tagi , , , ,

Glasgow to szkocka metropolia, z bogatą przemysłową przeszłością, która na nowo staje się coraz bardziej popularnym miejscem na weekendowy wypad. Miasto to jest obecnie centrum kulturalnym i największym miastem Szkocji. Glasgow toczy także zaciętą rywalizację z bardziej znaną i bardziej turystyczną stolicą Szkocji – Edynburgiem. Chociaż Glasgow nie ma królewskich pałaców i średniowiecznych zamków to jest to miasto, które nigdy nie przestaje intrygować nawet najbardziej wymagających podróżników.Jeśli brak Ci pomysłu co zobaczyć podczas weekendu w Glasgow, sprawdź nasz3-dniowy plan wycieczki objazdowej po Glasgow i okolicach. 

Glasgow znajduje się po obu brzegach rzeki Clyde, na południe od szkockiego Highlands. Jako największe miasto Szkocji, Glasgow jest niezwykle dobrze skomunikowane z resztą Wielkiej Brytanii. Centrum miasta znajduje się na północnym brzegu rzeki Clyde. Tam też znajduje się dworzec Glasgow Central Station. Wzdłuż rzeki Clyde, w kierunku zachodnim poprowadzono szlak pieszy, przy którym znajdują się popularne zabytki, takie jak Uniwersytet Glasgow oraz Kelvingrove Park na West Endzie. Do najważniejszych zabytków w Glasgow dojedziesz transportem publicznym. Dodatkowo najlepszym sposobem na poruszanie się po mieście jest skorzystanie z zabytkowego metra, które uruchomiono tu w 1896 roku.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gotowy plan wycieczki objazdowej po Glasgow – dzień I

Centrum Glasgow

Twój pierwszy dzień w Glasgow to doskonała okazja na poznanie centrum miasta, zanim wyruszysz do West End i South Bank w kolejnych dniach pobytu w tym mieście. Centrum miasta znajduje się po północnej stronie rzeki Clyde. Dostępnych jest kilka placów rozciągających się od brzegu rzeki na północ do Buchanan Galleries. Pomiędzy nimi znajduje się sporo pomników, galerii sztuki, sklepów oraz muzeów wartych odwiedzenia. Buchanan Street jest to najbardziej ruchliwa ulica w Glasgow.

Gallery of Modern Art

Galeria Sztuki Nowoczesnej w Glasgow ma swoją siedzibę w jednym z najbardziej imponujących neoklasycystycznych budynków. Budynek ten pochodzi z XVIII wieku, chociaż Galeria Sztuki Nowoczesnej została otwarta znacznie później, w latach 90-tych XX wieku. Warto wiedzieć, że wstęp do Galerii Sztuki Nowoczesnej jest bezpłatny, więc jeśli jesteś miłośnikiem sztuki warto się tu wybrać. 

George Square

George Square to plac, który znajduje się w centrum Glasgow. Ta kultowa przestrzeń publiczna posiada wiele pomników, w tym posągów takich jak na przykład: królowej Wiktorii, Roberta Burnsa czy Sir Waltera Scotta. Można tu także podziwiać typową architekturę z epoki wiktoriańskiej. Ponadto okoliczne ulice Merchant City są wypełnione świetnymi kawiarniami, restauracjami i herbaciarniami, które są idealne na odpoczynek po intensywnym dniu zwiedzania Glasgow. Warto zatrzymać się na chwilę w Singl-end, gdzie znajdziesz doskonały wybór kanapek lub w The Spanish Butcher, który oferuje bardziej ekskluzywne doznania kulinarne w stylu tapas. Na Buchanan Street, znajduje się natomiast klimatyczna kawiarnio-herbaciarnia The Willow Tea Rooms!

Katedra i cmentarz w Glasgow

Po krótkim odpoczynku, warto udać się na Cathedral Street, gdzie znajduje się katedra. Katedra w Glasgow to jeden z najstarszych budynków w mieście, ponieważ jej historia sięga XII wieku. Budowa rozpoczęła się za panowania króla Dawida I w 1136 r. n.e. Minęło wiele stuleci, zanim katedra osiągnęła swój ostateczny wygląd. Obok katedry znajduje się jeden z najbardziej interesujących zabytków Glasgow. Nekropolia Glasgow to miejsce ostatniego spoczynku około 50 000 mieszkańców tego miasta, z których wielu ma gotyckie pomniki oraz nagrobki z epoki wiktoriańskiej.

Gotowy plan wycieczki objazdowej po Glasgow – dzień II

West End

Drugi dzień 3-dniowej wycieczki objazdowej po Glasgow warto spędzić w dzielnicy West End. Znajduje się ona na zachód od centrum Glasgow, ale wciąż na północnym brzegu rzeki Clyde. Ta urocza dzielnica jest prawdopodobnie najciekawszą wśród wszystkich dzielnic w Glasgow. W West Endzie znajdziesz wiele kawiarni i przytulnych pubów, które oferują bogate menu brunchowe i duży wybór piw rzemieślniczych. Warto tu odwiedzić The Brunch Club przy Old Dumbarton Road.

Muzeum Hunterian i Uniwersytet w Glasgow

Wśród historycznych wydziałów i sal wykładowych jednego z najstarszych uniwersytetów na świecie (z 1400 roku) znajduje się najstarsze muzeum w Szkocji. Muzeum Hunterian zostało otwarte w 1807 roku. Miało ono pomieścić kolekcję Williama Huntera – szkockiego lekarza, który przez całe życie zgromadził wiele historycznych artefaktów. Kolekcja muzeum rozrosła się jeszcze bardziej w ciągu ostatnich dwóch stuleci. Obecnie wewnątrz muzeum można znaleźć skamieniałości, egipskie mumie oraz starożytne monety. Jednym z najcenniejszych artefaktów jest Mur Antonina – rzymski mur obronny, który zbudowano na północ od Glasgow prawie 2000 lat temu. W oddzielnych budynkach na terenie Uniwersytetu w Glasgow znajdują się również Hunterian Art Gallery oraz Hunterian Zoology Museum.Podczas słonecznego dnia w Glasgow, skorzystaj także z okazji, aby cieszyć się świeżym powietrzem w jednym z najsłynniejszych parków publicznych – Kelvingrove Park.

Kelvingrove Art Gallery and Museum (and MacTassos)

Jeśli natomiast pada deszcz, warto udać się do Kelvingrove Art Gallery and Museum – jednej z najważniejszych atrakcji kulturalnych w Glasgow. Wewnątrz muzeum znajduje się kawiarnia, w której można zjeść szybki lunch. Kelvingrove Art Gallery and Museum oferuje 22 galerie do zwiedzania, do których wstęp jest całkowicie bezpłatny. Sam budynek muzeum pochodzi z epoki wiktoriańskiej. Zbudowano go w okresie rozkwitu handlu i przemysłu w Glasgow. Muzeum zostało otwarte w 1901 roku, natomiast galerie prezentują historię począwszy od dinozaurów po okres II wojny światowej.

Gotowy plan wycieczki objazdowej po Glasgow – dzień III

Pollok Country Park

Trzeci i ostatni dzień podróży po Glasgow warto rozpocząć od obfitego śniadania w jednej z najlepszych kawiarni brunchowych w mieście. Udaj się do Glasgow Green, gdzie możesz skosztować  Brunch Buns, Brekkie Rolls lub Scran Fries na przykład w SCRAN. Po śniadaniu udaj się na południowe wybrzeże rzeki Clyde do Pollok Country Park. Ten rozległy obszar parkowy oferuje odpoczynek od zgiełku miasta. Pollok Country Park o powierzchni 146 hektarów  jest nie tylko fantastycznym miejscem na spacer po okolicy, ale jest także miejscem, gdzie znajdują się ciekawe muzea w Glasgow.

Mackintosh House

Z pewnością zetknąłeś się w Glasgow z twórczością Charlesa Rennie Mackintosha (1868 – 1928), ponieważ był on jednym z najbardziej znanych architektów w tym mieście. Mackintosh był pionierem nowoczesnego brytyjskiego stylu. Aby dowiedzieć, się więcej o jego życiu i dorobku możesz odwiedzić jego dawny dom, którego wnętrze oczywiście sam zaprojektował. Mackintosh zmarł w 1928 roku, ale wciąż jest jedną z najbardziej szanowanych postaci w Glasgow.

Loch Lomond i Park Narodowy Trossachs

Niecałą godzinę jazdy samochodem od Glasgow znajduje się przepiękne miejsce Loch Lomond i Park Narodowy Trossachs. To tutaj zaczynają się malownicze szkockie wyżyny, które są idealnym miejscem na spacery w pięknych okolicznościach przyrody.

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

The People’s Palace and Winter Gardens in Glasgow

Czy w Belfaście jest drogo?

Następny

Dodaj komentarz