Zima w Manchesterze – jakiej pogody oczekiwać i co zwiedzić wtedy w mieście koniecznie?  

Tagi , , , ,

Manchester to jedna z największych metropolii Wielkiej Brytanii, położona w północno – zachodniej Anglii. To nowoczesny ośrodek miejski, w którym nie można się nudzić. Niezależnie od pory roku oferuje turystom zarówno historię i kulturę, wyrosłą w erze rewolucji przemysłowe, bogate życie nocne, możliwość szalonego shoppingu jak i przeżycia sportowe związane z tutejszymi kultowymi drużynami Manchester City i Manchester United. Zima w Manchesterze? Zdecydowanie tak. Położenie u stóp Gór Penińskich sprawia wprawdzie, że pogoda jest zmienna i nieprzewidywalna, ale za to łagodna o każdej porze roku. Manchester zaprasza więc również w czasie trwającej od listopada do marca zimy do odkrywania jego atrakcji. 

Opisana poniżej sytuacja pogodowa w poszczególnych zimowych miesiącach bazuje na danych historycznych. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zima w Manchesterze – pogoda w listopadzie

W listopadzie temperatura powietrza wynosi w ciągu dnia maksymalnie 12 a minimalnie 4 stopnie, choć temperatury odczuwalne są na ogół niższe. Zachmurzenie przez cały miesiąc utrzymuje się na poziomie 70%. Prawdopodobieństwo wystąpienia opadów waha się między 37% a 40% i spaść tu może maksymalnie 72 mm a minimalnie 66 mm deszczu. Długość dnia w tym miesiącu maleje szybko i spada z 9,5 h na początku miesiąca do niecałych 8 h w dniu 30.11. Średnia prędkość wiatru to z reguły 19,6 km/h. 

Manchester pogoda grudzień

Dobowa temperatura grudnia mieści się między 9 a 3 stopniami, ale najniższa odczuwalna temperatura dnia wynosić może nawet minus 2 stopnie. Zachmurzenie wzrasta do 72 – 73% , a prawdopodobieństwo że będzie padał deszcz wynosi od 37 do 42%. W grudniu spada średnio 67 mm deszczu. Najkrótszy dzień tego miesiąca trwa 7 godzin 28 minut, a najdłuższy 7 godzin 53 minuty, wahanie jest więc znacznie mniejsze niż w listopadzie i można liczyć się ze stałą ilością światła dziennego. Wiatr lekko się wzmaga i osiąga średnią prędkość 22,8 km/h.

Zima w Manchesterze – pogoda w styczniu

Styczeń to najzimniejszy miesiąc roku w Manchesterze. Temperatura w ciągu dnia waha się między 8 a 3 stopnie. Przez cały miesiąc odczuwać można temperatury poniżej zera. Zachmurzenie pozostaje na poziomie grudnia, ale długość dnia wzrasta już dość szybko. Miesiąc rozpoczyna się dniem trwającym 7 godzin i 35 minut, a pod koniec miesiąca mamy już do czynienia z dniem o długości 8 godzin i 53 minuty. Prawdopodobieństwo wystąpienia opadów zaczyna spadać. O ile na początku miesiąca wynosi grudniowe jeszcze 42%, to pod koniec już tylko 36%. Ilość opadów waha się od 67 mm do 55 mm i wykazuje w trakcie miesiąca tendencję spadkową. Prędkość wiatru pozostaje na poziomie grudnia.

Manchester pogoda luty

Obserwujemy stopniowy wzrost temperatur dnia kształtujących się na poziomie 3 do 9 stopni Celsjusza. W dalszym ciągu jednak temperatura odczuwalna może schodzić poniżej zera. Chmur coraz mniej, bo już tylko ok 67% zachmurzenia, a zdarzają się także dni całkowicie bezchmurne. Kontynuacja tendencji spadkowej trendu opadów z 36% do 25% pod koniec miesiąca. Popadać może już tylko około 47 mm do 55 mm deszczu. Długość dnia rośnie w bardzo szybkim tempie i pod koniec miesiąca osiąga już ponad 10,5 h. Wiatr wieje z prędkością od 20,5 km/h do 21,4 km/h.  

Manchester pogoda marzec

Dobowe temperatury pomiędzy 3 a 11 stopni Celsjusza, a odczuwalność poniżej zera już tylko na początku miesiąca. Zachmurzenie nie różni się od poziomu z lutego i na tym samym poziomie pozostają też opady. Ich średnie prawdopodobieństwo wynosi 30%, a ilość plasuje się na średnim poziomie 46 mm. Światło dzienne dostępne jest pod koniec miesiąca już przez 12 godzin i 56 minut, a przyrost długości między początkiem miesiąca a ostatnimi dniami wynosi aż 2 godziny. Prędkość wiatru utrzymuje tendencję spadkową i utrzymuje się na poziomie 19 km/h. 

Zima w Manchesterze –  co robić?

Tego miasta nie wolno opuścić bez zwiedzenia Muzeum Nauki i Przemysłu, znajdującego się na byłym terenie dworca kolejowego Liverpool Road. W tym mieście rozpoczęła się rewolucja przemysłowa, która zmieniła oblicze świata, a w muzeum obejrzeć można pierwsze maszyny, które tego dokonały. Oprócz tego interaktywne wystawy i pokazy naukowe, również prezentujące pracę tychże maszyn. 

Miłośnicy piłki nożnej koniecznie zobaczyć muszą Old Trafford. Jest to rodzimy stadion drużyny Manchester United, działający od 1910 roku i mieszczący 7.400 tys. widzów. Wycieczka po stadionie oznacza przejście przez tunel którym zawodnicy przechodzą na boisko, odwiedzenie szatni, loży VIP, sali prasowej oraz obejrzenie trofeów i pamiątek po słynnych zawodnikach w Muzeum Manchester United.  Stamtąd warto udać się prosto na Etihad Stadium, aby porównać ten dom drużyny Manchester City z poprzednio obejrzanym stadionem. Zagorzałym kibicom nie wypada też ominąć Narodowego Muzeum Futbolu mieszczącego się w Urbis. Jest to historyczny budynek mieszczący zarówno unikalne pamiątki jak i nowoczesne symulatory, w których swoje piłkarskie umiejętności sprawdzić mogą zwiedzający. 

Żeby jednak zaczerpnąć również historycznego ducha miasta udać się należy obowiązkowo do Katedry w Manchesterze. Imponującej, gotyckiej budowli, będącej świadkiem historii miasta i skarbnicą artystycznych detali, jakich nie zobaczycie w innych katedrach. Klimat dawnego Manchesteru znajdziecie też w Bibliotece Chetham – najstarszej bibliotece publicznej w języku angielskim na świecie. Zobaczycie tu zarówno rękopisy jak i pierwsze drukowane wydania książek z XVI wieku. Macie też szansę spotkać historyków, pisarzy, studentów i bibliofili z całego świata. 

Zabytki i atrakcje miasta, które warto odwiedzić zimą można jeszcze oczywiście wyliczać, ale namawiamy – spróbujcie zaplanować swój pobyt w okresie przedświątecznym – przepiękne iluminacje, malowniczo udekorowane plenery i jarmarki bożonarodzeniowe z pewnością zachęcą Was do kolejnej wizyty w Manchesterze. 

Poprzedni

Katedra Św. Mungo (Glasgow Cathedral), zwiedzanie, przewodnik

Dlaczego warto jechać do Manchesteru?

Następny

Dodaj komentarz