Victoria Baths w Manchesterze, kompleks basenów publicznych

Tagi , , , ,

Manchester zapewnia odwiedzającym dostęp do wielu ciekawych miejsc do zwiedzania. Często są to miejsca związane z industrialną przeszłością miasta, bogatym dziedzictwem muzycznym czy sportowym. Planując wyjazd do tego miasta warto jednak zrobić głębszy przegląd dostępnych atrakcji, niekoniecznie najpopularniejszych i skupionych w ścisłym centrum miasta. Jedną z najciekawszych opcji umożliwiającą poznanie Manchesteru z mniej znanej strony jest zwiedzanie kompleksu basenów publicznych Victoria Baths. W tym artykule poznasz najważniejsze informacje dotyczące lokalizacji tego miejsca, dojazdu, godzin otwarcia kompleksu i dostępnych wycieczek.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Victoria Baths – lokalizacja

Kompleks basenów znajduje się w Chorlton-on-Medlock, na południe od śródmieścia Manchesteru.

Dokładny adres: Hathersage Rd, Manchester M13 0FE

Victoria Baths – jak dojechać

Do kompleksu basenów z centrum Manchesteru można dostać się między innymi autobusem linii numer 50 ze stacją docelową East Didsbury. Można nim pojechać na przykład z przystanku Manchester Town Hall (Stop SB) niedaleko ratusza i wysiąść na stacji Hathersage Road (Stop P), oddalonej trzysta metrów od Victoria Baths. Opisany sposób dojazdu wydaje się być najkorzystniejszy.

Godziny otwarcia

Victoria Baths jest otwarte w każdą środę od kwietnia do października od godziny 11:00 do 15:00 oraz podczas specjalnych wydarzeń. Darmowe zwiedzanie jest możliwe wtedy w ramach ”Welcome Wednesday”. Za dodatkową opłatą istnieje możliwość wzięcia udziału w wycieczce z przewodnikiem.

Victoria Baths – wycieczki

”Welcome Wednesday” – darmowe zwiedzanie Victoria Baths

Podczas zwiedzania w ramach ”Welcome Wednesday” będziesz miał okazję zanurzyć się w fascynującej historii, odkrywając piękne witraże, niezwykłe płytki ścienne i imponującą mozaikę podłogową. Te elementy budynku tworzą niepowtarzalny klimat i z pewnością pozwolą Ci docenić piękno kompleksu.

Co więcej, uczestnicząc w tej wycieczce będziesz miał możliwość odwiedzenia herbaciarni, która zachwyca oryginalnym designem oraz smakowitą ofertą w menu. Skosztowanie tutejszego tzw. cream tea, czyli tradycyjnego podwieczorku składającego się z herbaty i czegoś słodkiego gwarantuje wszystkim odwiedzającym wspaniałe doświadczenia kulinarno-kulturowe. Duża, słodka bułka z masłem, dżemem truskawkowym oraz gęstą śmietaną jest niezwykłym połączeniem smaków, które może być prawdziwą podróżą kulinarną.

Warto również zaznaczyć, że cena tego wyjątkowego doświadczenia wynosi jedynie pięć funtów. Zaleca się jednak wcześniejszą rezerwację, dzięki której będziemy mieli zapewnione miejsce w herbaciarni. Pobyt w tym miejscu jest świetną okazją, aby zatrzymać się na chwilę, a także pobyć w eleganckiej i przytulnej atmosferze.

Dodatkowo, w sklepie z pamiątkami można nabyć wyjątkowe upominki, które będą pięknym przypomnieniem o wizycie w kompleksie basenów.

”Discover Victoria Baths”

W ramach wycieczki z przewodnikiem „Discover Victoria Baths” uczestnicy mają wyjątkową szansę poznania historii budynku, a także dowiedzenia się więcej na temat zagospodarowanych przestrzeni na terenie kompleksu. ”Discover Victoria Baths”’ umożliwia zwiedzającym odkrywanie elementów architektonicznych, w tym niezwykłych witraży, mozaik, którymi usiane są podłogi, gustownej glazury, łaźni tureckich, a także w końcu trzech sal basenowych. 

Wycieczka z przewodnikiem „Discover Victoria Baths” z pewnością pozwoli Ci lepiej poznać historię tego miejsca. Dodatkowo pozwoli nacieszyć oko wyjątkowymi dekoracjami i docenić niesamowite, materialne dziedzictwo kulturowe tego miejsca.

Za możliwość uczestniczenia w tej wycieczce należy zapłacić osiem funtów.

Pozostałe wycieczki z przewodnikiem

Victoria Baths oferuje również niezwykłe wycieczki dla tych, którzy pragną odkryć zakamarki budynku niedostępne dla ogółu zwiedzających. Fascynującą podróż po miejscach, do których turyści zazwyczaj nie mają dostępu gwarantuje ”Off’-Limits”. Uczestnicy tej wycieczki mają okazję odkryć tajemnicze podziemia basenów, a także zwiedzić kotłownię oraz pomieszczenie przeznaczone do uzdatniania wody. Eksplorowanie tych miejsc jest niezwykłym doświadczeniem, które ukazując ukryte aspekty tego historycznego obiektu, pozwala spojrzeć na Victoria Baths z zupełnie nowej perspektywy.

Ponadto organizowane są tu okazjonalnie wycieczki specjalistyczne, takie jak „Architectural Splendours”. Podczas nich uczestnicy mają szansę bliżej przyjrzeć się architektonicznym arcydziełom, które tworzą niepowtarzalny charakter tego miejsca. Towarzyszący Ci przewodnik opowie o szczegółach budowlanych, inspiracjach i unikalnych elementach architektonicznych, które czynią Victoria Baths tak wyjątkowym miejscem.

Autor: Michał Jakoniuk

Poprzedni

Kilmainham Gaol – dawne więzienie w Dublinie

Jesień w Edynburgu – jaka jest pogoda i czy warto wtedy jechać?  

Następny

Dodaj komentarz