Katedra Św. Mungo (Glasgow Cathedral), zwiedzanie, przewodnik

Tagi , , , ,

Katedra Św. Mungo to jedna z najwspanialszych średniowiecznych budowli w Szkocji. Co więcej, katedra ta jest jedyną w Szkocji, która przetrwała reformację w 1560 roku w nienaruszonym stanie. Planujesz zobaczyć Katedrę Św. Mungo w Glasgow? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym opisujemy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tej świątyni w Glasgow.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Katedra Św. Mungo w Glasgow?

Katedra w Glasgow można zwiedzać codziennie i bardzo łatwo ją znaleźć dzięki centralnej lokalizacji pomiędzy Nekropolią Glasgow a Muzeum Świętego Mungo. Dokładny adres to Cathedral Precinct, Castle Street, Glasgow G4 0QZ.

Jak dojechać?

Transportem publicznym

Z centrum miasta Glasgow odjeżdża wiele autobusów, które zatrzymują się w pobliżu Katedry św. Mungo. Najbliższa stacja kolejowa to Glasgow High Street. Aktualne informacje na temat autobusów i pociągów można uzyskać na stronie internetowej Traveline Scotland, First Bus Glasgow lub National Rail Enquiries.

Samochodem

Do Katedry w Glasgow możesz dojechać także samochodem. Wystarczy, że zjedziesz z autostrady M8 na skrzyżowaniu 15 i będziesz podążać za znakami prowadzącymi do katedry w Glasgow. W pobliżu dostępne są płatne parkingi.

Historia i ciekawostki

Katedra w Glasgow została zbudowana w miejscu, w którym szkocki święty nazywany Kentigern (Mungo) został pochowany w 612 roku. Po swojej śmierci Święty Kentigern został patronem diecezji w Glasgow. Pierwszą kamienną katedrę zbudowaną w tym miejscu poświęcono w 1136 r. w obecności Dawida I Szkockiego. Fragmenty tego budynku znaleziono pod strukturą obecnej katedry, którą poświęcono w 1197 r.. Warto wiedzieć, że znaczna część obecnej katedry pochodzi z gruntownej przebudowy w XIII wieku. Katedra ta pierwotnie była świątynią katolicką, natomiast obecnie należy do Kościoła Szkocji. Wewnątrz tej gotyckiej świątyni znajduje się jedna z najwspanialszych powojennych kolekcji witraży.

Zwiedzanie Katedry św. Mungo w Glasgow

Katedra poświęcona jest Świętemu Mungo – patronowi Glasgow, którego grób znajduje się w podziemiach. Na uwagę zasługuje gotycka architektura i elegancka wieża, którą zbudowano w XIII wieku. W oknach można dostrzec drobne maswerki (elementy dekoracyjne), zwłaszcza przy głównym zachodnim wejściu, używanym tylko przy specjalnych okazjach. Samo wejście jest dość skromnie zdobione, z kilkoma łukami. Warto przespacerować się na drugi koniec katedry

Podczas zwiedzania Katedry w Glasgow z pewnością zwrócisz uwagę na nawę główną. Nawa główna przyciąga wzrok swoją wysokością – około 30 metrów – i dekoracją. Znajdują się tu wspaniałe witraże, z których większość pochodzi z XX wieku. Szczególnie interesujący jest witraż Francisa Speara „Stworzenie” (1958r.), który znajduje się nad zachodnimi drzwiami. Pozostałe nawy oddzielono arkadami. Znajdują się w nich grobowce i pomniki wojenne z chorągwiami w barwach pułkowych. Dach katedry pochodzi z XX wieku, ale zachował część oryginalnego drewna.

Dlaczego warto odwiedzić Katedrę w Glasgow?

Z pewnością jest to miejsce, które warto odwiedzić podczas zwiedzania Glasgow. Katedra to symbol Glasgow, dlatego też warto ją odwiedzić podczas pobytu w tym mieście. Dodatkowo jest to najstarsza katedra w Szkocji i najstarszy budynek w Glasgow. 

Godziny otwarcia Katedry w Glasgow

Katedra jest otwarta w niedzielę rano o godzinie 11:00 tylko dla osób uczestniczących w porannym nabożeństwie. Wszyscy odwiedzający są mile widziani na tym nabożeństwie. Musisz wiedzieć, że poniższe godziny otwarcia są umowne i zależne od wydarzeń takich jak pogrzeby czy niesprzyjająca pogoda. Dlatego też drzwi świątyni mogą zostać zamknięte bez wcześniejszego powiadomienia wiernych i turystów.

Każdego roku Katedra jest zamknięta dla zwiedzających w Boże Narodzenie, Boxing Day (II Dzień Świąt, nazywany także Dniem Dobrej Woli) i Nowy Rok. Regularne poranne nabożeństwa odbywają się o godzinie 11:00 w Boże Narodzenie i Boxing Day lub Nowy Rok w latach, w których te dni wypadają w niedzielę. )

Od 1 października do 31 marca

  • Od poniedziałku do soboty: od 10:00 do 16:00
  • Niedziela: od 13:00 do 16:00, ostatnie wejście o 15:00

Od 1 kwietnia do 30 września

  • Od poniedziałku do soboty: 9.30-17.30
  • Niedziela: od 13:00 do 17:30, ostatnie wejście o 16:30.

Sklep Historic Environment Scotland w godzinach otwarcia katedry.

Bilety i ceny do Katedry Św. Mungo

Wstęp do katedry jest całkowicie bezpłatny, jednak odwiedzający mogą przekazać darowiznę na rzecz Historic Environment Scotland na utrzymanie budynku świątyni.

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Najbardziej instagramowe miejsca w Liverpoolu – sprawdź, gdzie ich szukać

Zima w Manchesterze – jakiej pogody oczekiwać i co zwiedzić wtedy w mieście koniecznie?  

Następny

Dodaj komentarz