Jesień w Edynburgu – jaka jest pogoda i czy warto wtedy jechać?  

Tagi , ,

Historyczny Edynburg przyciąga co roku wiele osób z całej Europy i spoza niej. Idealne połączenie historii, kultury i naturalnego piękna, miejska architektura nosząca znamiona wielu stylów, słynne festiwale i muzea… To wszystko sprawia, iż stolica Szkocji znajduje się na czele celów peregrynacji turystycznych. Oczywiście pełnia sezonu wyjazdowego przypada na środek lata, ponieważ mamy wtedy do czynienia z najbardziej optymalnymi warunkami pogodowymi, ale wielu entuzjastów szkockich klimatów rozważa także podróż do Edynburga jesienią, kiedy liczyć można na nieco mniejsze natężenie ruchu turystycznego. Z jaką pogodą mamy wówczas do czynienia? W poniższym artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania o jesień w Edynburgu: 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jesień w Edynburgutemperatury i pogoda

Nie da się ukryć, że jesienna aura całkiem udanie wpisuje się w klimat szkockich zameczków i małych miasteczek. Edynburg położony jest w specyficznym klinie pomiędzy pomiędzy wybrzeżem a  terenami górskimi, a to decyduje w głównej mierze o wietrznej pogodzie panującej zazwyczaj w mieście. Drugą cechą charakterystyczną jest obfitość pory deszczowej, z którą mieszkańcy Wysp Brytyjskich mają do czynienia w zasadzie przez większość roku. Stolica Szkocji nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Opadom deszczu sprzyja zresztą ciepły, podpowierzchniowy Prąd Zatokowy, owiewający Edynburg od południowego zachodu, choć ogólna suma opadów jest i tak niższa niż w innych rejonach Szkocji. Przyjrzyjmy się teraz warunkom pogodowym dla tego miasta w odniesieniu do poszczególnych jesiennych miesięcy.     

Pogoda we wrześniu 

Średnia temperatura o tej porze roku plasuje się w rejonach 15 stopni Celsjusza. Trzeba się jednak liczyć, że wczesne poranki we wrześniu będą już znacznie chłodniejsze niż latem. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że jest to również nieco bardziej suchy miesiąc w tym regionie. Opady mogą się zdarzyć oczywiście o każdej porze dnia i nocy, ale mają zazwyczaj charakter przejściowy i niewielki. Zachmurzenie umiarkowane dominuje w skali miesiąca. Nieco mocniej zawiewa – średnia prędkość wiatru to 20 km/h. Ogólnie wrzesień przynosi ze sobą całkiem znośne warunki atmosferyczne.       

I jeszcze temperatura wody. W tym wypadku mamy do czynienia ze wskaźnikami mieszczącymi się pomiędzy 13 a 15 stopniami Celsjusza. Można uznać takie warunki za niezdatne do kąpieli i lepiej się wtedy skupić na zwiedzaniu miasta niż wizycie na plażach.   

Pogoda w październiku 

Pogoda w Edynburgu w październiku mieści się przeważnie w granicach komfortu termicznego, jeżeli bierzemy pod uwagę warunki panujące na Wyspach Brytyjskich. Średnia temperatura oscyluje wówczas pomiędzy 6 a 13 stopniami Celsjusza. Nie ma zatem mowy o przejmującym chłodzie, choć w 2010 roku zarejestrowano tutaj zaledwie 1 stopień (ale to był rekord). Październik w stolicy Szkocji nie należy do najbardziej wietrznych miesięcy w skali roku kalendarzowego (średnia prędkość wiatru to 10 km/h), ale nadal liczyć się musimy ze sporą ilością bardziej porywistych dni. No i oczywiście, jak to na kraj „lwa i jednorożca” przystało, spodziewać się można towarzyszącego nam często deszczu. W miesiącu występuje łącznie ponad 20 dni opadów – całkiem sporo.

Jeżeli chodzi o temperaturę wody, to jest jeszcze chłodniej niż we wrześniu. Słupek rtęci wskazuje wówczas pomiędzy 12 a 14 stopni Celsjusza, a zatem woda jest w zasadzie lodowata. Słynna Portobello Beach wzdłuż miejskiej promenady świeci pustkami…

Pogoda w listopadzie

Dzienna temperatura wynosi tylko około 6 stopni Celsjusza – zwraca zatem uwagę duży spadek w odniesieniu do września. Biorąc pod uwagę naprawdę spore prawdopodobieństwo opadów (w miesiącu notuje się ponad 20 dni deszczowych) i małą ilość godzin słonecznych (mieszkańcy Edynburga mogą liczyć na średnio jedną godzinkę słonecznych promieni dziennie!) listopad nie wydaje się najlepszym wyborem turystycznym w skali całej jesieni. Ale co kto lubi… Dodajmy do tego temperatury zbliżające się powoli do zera we wczesnych godzinach porannych, a nie jest wykluczone, że pojawi się śnieg. 

Woda zainteresuje chyba tylko przyjezdnych lub miejscowych „morsów”. Lepiej rozgrzać się na plaży gorącą czekoladą czy szklaneczką lokalnej whisky, niż zanurzać się w zimne odmęty zatoki Firth of Forth. Temperatura wody w listopadzie spada do nawet 10 stopni! 

Czy jesień w Edynburgu to dobry pomysł? 

Podsumujmy zatem przedstawione dane pogodowe. Jeżeli planujemy podróż do Edynburga jesienną pora, to liczyć możemy na sporą ilość opadów atmosferycznych i dość wietrzną aurę. W żaden jednak sposób nie powinno to zakłócić zwiedzania zabytków stolicy Szkocji, a wręcz przeciwnie – taka pogoda jeszcze bardziej podkręci oryginalny klimat tego miasta. Edynburg między wrześniem a listopadem nabiera naprawdę czarującej atmosfery, która sprawi, że poczujemy się w jakiejś bajce. Chyba najlepiej celować we wrzesień, bo liczyć wtedy możemy na najbardziej optymalne jesienią warunki klimatyczne. 

No i oczywiście sam termin niesie ze sobą dodatkowe plusy. Przede wszystkim mamy jesienią do czynienia ze znacznie mniejszą liczbą turystów. Oznacza to, że będziemy mogli poznać najsłynniejsze zabytki Edynburga bez konieczności przedzierania się przez tłumy. Poza tym znajdziemy również lepsze oferty zakwaterowania i zniżkowe ceny na atrakcje, ponieważ jesienna wyprawa będzie miała miejsce poza pełnią sezonu turystycznego. Nie zapominajmy tylko o spakowaniu dobrej przeciwdeszczowej kurtki oraz parasola. 

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk

Poprzedni

Victoria Baths w Manchesterze, kompleks basenów publicznych

Szpitale w Limerick – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Następny

Dodaj komentarz