Kilmainham Gaol to byłe, dublińskie więzienie, założone pod koniec osiemnastego wieku. Więziono w nim przestępców w czasach, kiedy wyspa była podporządkowana Imperium Brytyjskiemu. Dzisiaj mieści się w tym miejscu muzeum. Muzeum przyciąga zarówno Irlandczyków, jak i turystów z całego świata, zainteresowanych burzliwymi dziejami Irlandii i szerzej historią penitencjaryzmu. W tym artykule dowiesz się gdzie znajduje się Kilmainham Gaol, jak tam dojechać z centrum Dublina oraz poznasz ciekawostki związane z historią tego miejsca. Na koniec omówimy godziny otwarcia muzeum oraz kwestie biletów i cen do Kilmainham Gaol.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Gdzie znajduje się Kilmainham Gaol?
Kilmainham Gaol znajduje się w dzielnicy Kilmainham, położonej cztery i pół kilometra na zachód od centrum Dublina.
Jak dojechać?
Z centrum miasta można dostać się do Kilaminham Gaol dublińskim przewoźnikiem publicznym Dublin Bus. Istnieje wiele linii, które kursują na tej trasie. Aby mieć dostęp do większej ilości informacji na ten temat, odwiedź oficjalną stronę przedsiębiorstwa transportu publicznego Dublin Bus (Bus Átha Cliath). Za przejazd tymi autobusami będziemy musieli zapłacić czternaście złotych. Jeśli chodzi o czas podróży, wyniesie on około piętnaście minut.
Najszybszą opcją przejazdową z centrum Dublina do Kilmainham Gaol będzie podróż taksówką. Wybierając tę opcję dotrzemy na miejsce w około siedem minut. Minusem zdecydowania się na przejazd taksówką będzie cena, która może wynosić nawet sześćdziesiąt złotych.
Ciekawostki na temat Kilmainham Gaol
Z byłym więzieniem Kilaminham Gaol wiąże się kilka ciekawostek, które z pewnością warto przytoczyć:
- Więzienie zaprojektowano w formie panoptikonu. W swoim pierwotnym założeniu, specyficzna konstrukcja miała umożliwiać strażnikom więziennym obserwowanie osadzonych tak, by nie wiedzieli oni, czy i kiedy są obserwowani. Tę funkcję permanentnej inwigilacji zdradza już sama etymologia. Słowo panoptikon pochodzi z języka greckiego, w którym ”pan” oznacza wszystko, a ”optikos” widzieć
- Klęska głodu wywołana zarazą ziemniaczaną, która nawiedziła Irlandię w połowie dziewiętnastego wieku, przyczyniła się do spadku populacji wyspy o 25% z powodu śmierci głodowej i emigracji. Doprowadziła ona również do przeludnienia więzienia. Głównym powodem takiej sytuacji był wzrost kradzieży żywności. Co ciekawe i tragiczne zarazem, Irlandczycy chętniej decydowali się wtedy na popełnianie przestępstw ze względu na lepszą sytuacją żywieniową w więzieniach.
- W Kilaminham Gaol więziono i stracono wielu przywódców irlandzkich buntów z końca osiemnastego, dziewiętnastego i pierwszych dekad dwudziestego stulecia. Przetrzymywano w tym więzieniu osoby uczestniczące między innymi w powstaniu wielkanocnym z 1916 roku.
- Więzienie przestało pełnić swoją funkcję penitencjarną w roku 1924. W drugiej połowie dwudziestego wieku odrestaurowano je, a następnie zaczęło funkcjonować, jako muzeum poświęcone historii irlandzkiego nacjonalizmu. Obecnie są w tym miejscu organizuje się wycieczki z przewodnikiem. Kolekcja eksponatów więzienia Kilmainham obejmuje szeroką gamę obiektów, począwszy od rękopisów, fotografii, gazet, broni, dzieł sztuki, medali, mundurów i rzeczy osobistych przebywających w tym miejscu niegdyś osób. Co ciekawe, muzeum Kilmainham Gaol w dalszym ciągu przyjmuje darowizny w postaci przedmiotów zgodnie ze swoimi zasadami gromadzenia zbiorów. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, odwiedź oficjalną stronę internetową muzeum
Godziny otwarcia
Muzeum jest otwarte od stycznia do czerwca i od września do grudnia od godziny 9:30 do 17:15 oraz od 9:30 do 17:45 w lipcu i sierpniu.
Bilety
Ceny biletów do Kilmainham Gaol:
- dorośli – osiem euro
- seniorzy – sześć euro
- studenci – cztery euro
- dzieci do dwunastego roku życia – bezpłatny wstęp
- rodziny (dwie osoby dorosłe i jedno, bądź troje dzieci do osiemnastego roku życia) – dwadzieścia euro
Pamiętaj, że bilet do muzeum Kilmainham Gaol należy zarezerwować z wyprzedzeniem online. Warto mieć również na uwadze fakt, że zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem, w grupie maksymalnie trzydziestopięcioosobowej.
Jeśli chodzi o czas trwania wycieczki, zwiedzanie obiektu z przewodnikiem trwa godzinę.
Autor: Michał Jakoniuk