Imperial War Museum North (IWM) w Manchesterze, zwiedzanie i bilety

Tagi , , , ,

Imperial War Museum North (nazywane w skrócie IWM North) jest to muzeum w Manchesterze w Anglii, które prezentuje i bada wpływ konfliktów na ludzi oraz społeczeństwo. Jest to także pierwszy oddział Imperialnego Muzeum Wojny, który zlokalizowany jest w północnej Anglii. Co warto wiedzieć przed wizytą w tym muzeum? Ile kosztują bilety wstępu? Jak dojechać do muzeum? Na wszystkie te i inne pytania dotyczące muzeum odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Imperial War Museum North (IWM)?

Imperial War Museum North znajduje się w Stretford Quays w Manchesterze. Dokładny adres to The Quays, Trafford Wharf Road, Manchester, M17 1TZ. 

Jak dojechać do Imperial War Museum North (IWM) w Manchesterze?

Najlepszym sposobem na dotarcie do muzeum jest jazda samochodem, łatwo je znaleźć. W okolicy znajduje się mnóstwo miejsc parkingowych, które są płatne także dla zwiedzających muzeum. Jeśli nie masz możliwości dojazdu samochodem wybierz tramwaj (Metrolink) – linia Eccles, który dojeżdża do przystanku „Media City UK”. Następnie musisz przejść przez kładkę dla pieszych i znajdziesz się przed wejściem do muzeum.

Ciekawostki

IWM North jest częścią grupy „Imperial War Museum”. Pozostałe trzy muzea to IWM London, Churchill War Rooms oraz HMS Belfast. Co ciekawe, muzeum zbudowano na dawnym celowniku bombowym, ponieważ w okolicy znajdowało się wiele fabryk amunicji. Dodatkowo, kiedy wykopywano fundamenty pod muzeum, znaleziono odłamki i pocisk przeciwlotniczy.

Zwiedzanie Imperial War Museum North (IWM), co warto zobaczyć, atrakcje

Kiedy znajdziesz się przed budynkiem Imperial War Museum North, pierwszą rzeczą, którą prawdopodobnie zauważysz, jest ogromna metalowa sekcja wystająca wysoko z dachu. Ten futurystyczny budynek zaprojektował znany architekt Daniel Libeskind. Natomiast muzeum otwarto dla publiczności w 2002 roku.

Jedną z pierwszych rzeczy, które dostrzeżesz po wejściu do muzeum, jest to, że wewnątrz jest dość ciemno. W muzeum znajduje się wiele interesujących eksponatów, takich jak na przykład wielki krzyż krzyżowców, który wygląda, jakby został stworzony z tysięcy kolców, czy ściana zbudowana z walizek. Co ciekawe, niektóre z nich wciąż mają nadrukowane adresy swoich pierwotnych właścicieli.

Warto obejrzeć także mini-filmy, które są wyświetlane co około pół godziny. Wówczas światła w muzeum przygasają i filmy są wyświetlane na ścianach wokół sali. Pokazują one zdjęcia z wojen, ale głównie koncentrują się na II wojnie światowej. W muzeum znajdują się także miejsca siedzące, gdzie można usiąść, odłożyć aparat i poczytać historie ocalałych, którzy wrócili do domu z linii frontu. W jednej z sal dostępne są eksponaty związane z wojną nuklearną wraz ze starą, nieaktywną (oczywiście) bombą atomową.

Dlaczego warto odwiedzić Imperial War Museum North (IWM)? 

Od momentu powstania w 1917 r. IWM stale rozszerza  swoje zbiory w celu zilustrowania i zarejestrowania wszystkich aspektów konfliktów w XX oraz XXI wieku. Kolekcja IWM obejmuje wszystkie aspekty konfliktów zbrojnych z udziałem Wielkiej Brytanii, jej byłego Imperium oraz Wspólnoty Narodów, od I wojny światowej do dnia dzisiejszego. Oprócz przedmiotów w muzeum można obejrzeć filmy, fotografie oraz inne dokumenty.

Z pewnością wiedza zdobyta w Imperial War Museum North zmieni Twoje spojrzenie na wydarzenia kształtujące świat. Jest tu wiele do odkrycia, dlatego też  warto zaplanować na zwiedzanie co najmniej dwie godziny, choć wielu odwiedzających zostaje tu znacznie dłużej.

Godziny otwarcia

Muzeum otwarte jest codziennie w godzinach od 10:00 do 17:00. Wyjątkiem są okresy świąteczne, wówczas muzeum jest nieczynne.

Bilety

Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Warto odwiedzić tutejszy sklep z pamiątkami, aby zakupiony przedmiot przypominał Ci wizytę w tym niezwykle interesującym miejscu. 

Autor: Marceli Łydka

Poprzedni

ZOO w Dublinie – atrakcje, zwiedzanie, bilety, co warto wiedzieć

Katedra w Manchesterze (Manchester Cathedral) – przewodnik

Następny

Dodaj komentarz