Gotowy plan wycieczki po Limerick i okolicach

Tagi , , ,

Limerick to malownicze miasto, które znajduje się w środkowo-zachodniej części Irlandii. Jest to miejscowość usytuowana tuż nad rzeką Shannon i jest świetnie znane jako największy – po Dublinie – ośrodek przemysłowy oraz rolniczy w kraju. Limerick – jak na Irlandię – jest jednym z jej większych miast. Na co dzień zamieszkuje je około 60 tysięcy mieszkańców. Jest to wyjątkowo dynamiczna miejscowość, która może pochwalić się szeregiem zabytków oraz atrakcji. Jeśli wybierasz się tam na krótki urlop, to sprawdź gotowy plan wycieczki po Limerick i okolicach, który pomoże Ci zaplanować swój pobyt!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gotowy plan wycieczki po Limerick i okolicach – Dzień 1: przyjazd i zwiedzanie centrum Limerick

Do Limerick najprościej będzie Ci się dostać z Dublina, gdzie znajduje się główny port lotniczy w kraju. Do pokonania będziesz miał jedynie 135 kilometrów, co nie powinno zająć Ci zbyt wiele czasu. Po zakwaterowaniu się w hotelu możesz rozpocząć zwiedzanie miasta. Masz na to trzy dni. W pierwszym z nich skupisz się głównie na zwiedzaniu najważniejszych zabytków miasta, a jest ich całkiem sporo. W pierwszym dniu możesz zwiedzić przede wszystkim:

Zamek Króla Jana

Jest to najstarsza, a zarazem najlepiej zachowana budowla obronna w Limerick. Znajduje się on nad brzegiem rzeki Shannon, tuż obok głównego, zabytkowego mostu w mieście. Jest to twierdza, która pochodzi jeszcze z okresu średniowiecza. We wnętrzu zamku znajdziesz sale wystawowe, w których możesz podziwiać średniowieczne kostiumy i zbroje rycerskie.

Katedra Saint Mary

Prosto z zamku, piechotą udaj się w kierunku południowym wzdłuż wybrzeża rzeki Shannon. W ten sposób dotrzesz do zabytkowej katedry Saint Mary. Znajduje się ona dokładnie na tej samej wyspie co zamek – King’s Island. Katedra ta została zbudowana w 1168 roku i jest ona jedną z najstarszych budowli w mieście. Niestety z pierwotnej budowli zachowała się jedynie brama romańska, która jest największą atrakcją budynku.

W tym momencie, możesz także udać się na niewielki targ, który znajduje się w północnej części wyspy, a następnie udać sie na dalszą część zwiedzania. Wróć na Thamond Bridge i udaj się w kierunku zachodnim. Tuż po przejściu napotkasz Treaty Stone. Jest to pomnik upamiętniający walkę w mieście oraz poddanie Williama. Następnie udaj się do:

Klasztoru Franciszkańskiego w Limerick

Znajduje się on jedynie kilka kroków od Treaty Stone. To wspaniała, zabytkowa budowla, która stała się symbolem przynależącym do Kościoła Irlandii;

Thomond Park

To wspaniałe miejsce do wypoczynku i rekreacji w Limerick. W tym parku możesz zarówno odpocząć, ale także zorganizować dla siebie wspaniały piknik.

W tym momencie zwiedziłeś najważniejsze zabytki zachodniej części miasta. Możesz teraz z powrotem wrócić przez Thomond Bridge do części wschodniej, gdzie również czeka na Ciebie szereg interesujących atrakcji. W pierwszej kolejności udaj się do:

Arthurs Quay Park

Jest to kolejny, wspaniały park miejski z licznymi fontannami i miejscami do wypoczynku oraz rekreacji. W parku tym znajduje się także niewielki port, w którym cumują łodzie pływające po rzece Shannon. Nie zapomnij go odwiedzić!;

Katedra Świętego Jana

To kolejny katedra w Limerick, którą powinieneś odwiedzić. Jest to kościół wzniesiony w stylu renesansowym z elementami gotyku. W jego wnętrzu czeka na Ciebie bogato zdobiony ołtarz, którego z pewnością nie możesz przegapić!;

Crusie’s Street

Po odwiedzeniu katedry możesz udać się na Cruise’s Street. Jest to główna, centralna ulica w mieście, która zawsze tętni życiem. Znajdziesz tam wiele, markowych butików, a także kawiarenki, knajpy i bary.

Limerick City Library

To z kolei biblioteka miejska, która znajduje się w zabytkowym budynku. Jeśli nie masz ochoty zapoznać się z jej zbiorami, to możesz śmiało zdecydować się podziwianie jej fenomenalnej architektury.

W tym momencie zwiedziłeś najważniejsze zabytki i miejsca w Limerick. Wróć do hotelu i odpocznij. W drugim dniu, poświęcisz czas na wizyty w najważniejszych muzeach i podziwianie wyjątkowych eksponatów!

Gotowy plan wycieczki po Limerick i okolicach – Dzień 2: wycieczka po muzeach w Limerick

Limerick to miasto, w którym możesz udać się na niesamowity rajd po najważniejszych i najbardziej wyjątkowych muzeach w Irlandii. Z uwagi na to, że każda wizyta i przyjrzenie się bliżej wyjatkowym ekspozycjom zajmie Ci nieco więcej czasu, dobrze będzie jeśli poświęcisz na to cały dzień. W pierwszej kolejności udaj się do:

  • The People’s Musem of Limerick – jest to jedno z bardziej refleksyjnych muzeów w mieście, które zaskoczy Cię swoimi wystawami. Nawiązują one głównie do ulotności ludzkiego życia, rozpatrywanie go z różnych aspektów, a także ukazują one jak zmieniały się budynki i ulice Limerick na przestrzeni lat. Wizyta w takim muzeum z całą pewnością skłoni Cię do przemyśleń. Znajduje się ono w zabytkowym Gregorian House, przy 2 Pery Square;
  • The Hunt Museum – jest to muzeum zlokalizowane w budynku dawnego urzędu celnego w Limerick. Eksponaty nawiązują głównie do etnografii, zarówno nowoczesnej jak i starożytnej. W muzeum znajdziesz ponad 2,6 tysięcy eksponatów. Przyjrzysz się bliżej dynamicznym zmianom cywilizacyjnym oraz poznasz ich dogłębną historię. Muzeum znajduje się przy Rutlant Street;
  • Galeria Sztuki Miasta Limerick – to idealne miejsce do zapoznania się z lokalną twórczością, a także do kontaktu ze sztuką wysoką. Galeria ta znajduje się przy Pery Square, w zabytkowym budynku, który prowadzony jest przez Radę Miejską;
  • Limerick Museum – to nic innego jak muzeum miejskie, które również zaaranżowane zostało w zabytkowym budynku. Poznasz tam wyjątkową historię miasta. Muzeum to znajduje się przy Henry Street. 

Wyżej wymienione zostały cztery, najważniejsze muzea, które powinieneś odwiedzić będąc w Limerick. Jeśli masz siłę oraz wystarczająco dużo czasu, drugiego dnia możesz także wybrać się na zakupy do centum handlowego lub na obiad do jednej z lokalnych restauracji.

Gotowy plan wycieczki objazdowej po Limerick i okolicach – Dzień 3: zwiedzanie okolicy Limerick

W trzecim dniu Twojego pobytu w Limerick możesz poświęcić swój czas na zwiedzanie okolicy miasta. Jest ona wyjątkowo ciekawa pod względem przyrodniczym, a także świetnie skomunikowana ze ścisłym centrum miasteczka. W pierwszej kolejności możesz udać się do:

  • Woodcock Hill – to wspaniały rezerwat przyrody na malowniczych wzgórzach, który znajduje się tylko kilka minut jazdy od Limerick;
  • Carrigogunnell Castle – ten wspaniały, średniowieczny zamek znajduje się w wiosce Fountain, kilka minut drogi od Limerick. Jest to jedna z najważniejszych twierdz z okresu średniowiecza;
  • Grange Stone Circle – to wyjątkowa konstrukcja z kamienia, na kształt okręgu, która znajduje się w okolicy wioski Hollycross. Nie wiadomo do końca dlaczego ona powstała, a także kto odpowiada za jej wzniesienie. Koniecznie udaj się do tego miejsca i odkryj jego tajemnicę.

Gotowy plan wycieczki objazdowej po Limerick – podsumowanie

Jak więc widzisz, nie tylko Limerick, ale także jego pobliska okolica skyrwa w sobie wiele tajemnic, a także fenomenalnych budowli. Właśnie dlatego trzeci dzień swojego pobytu powinieneś poświęcić właśnie na to, by wybrać się nieco poza miasto i cieszyć atrakcjami, które tam na Ciebie czekają.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Temperatura i pogoda w Birmingham w ciągu roku

Z wizytą w Trinity College w Dublinie, co warto wiedzieć

Następny

Dodaj komentarz