Temperatura i pogoda w Birmingham w ciągu roku

Tagi , , ,

Birmingham to jedno z najpopularniejszych angielskich miast, które każdego roku przyciąga tysiące turystów. Jest ono doceniane nie tylko za dużą liczbę pięknych zabytków, ale również za wyjątkowy klimat, który determinuje popularność tego miejsca. Co warto o nim wiedzieć i dlaczego jest ono tak popularne? Podpowiemy jaka pogoda w Birmingham czeka na odwiedzających w ciągu roku

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Birmingham – dlaczego jest tak popularny?

Myśląc o angielskich miastach, większość osób ma przed oczami Londyn. Manchester czy Liverpool. W ostatnich latach wzrosła jednak także popularność innych miejscowości, wśród których szczególne znaczenie zyskał Birmingham. Miasto to jest atrakcyjne przede wszystkim dla osób, które szukają ciekawych miejsc pod kątem edukacyjnym. Znajduje się tu wiele topowych szkół i uniwersytetów, które są świetną atrakcją dla zwiedzających. W Birmingham nie brakuje także muzeów i luksusowych restauracji. Samo miasto w dużej części jest relatywnie mało nowoczesne, jednak jego tradycyjny wygląd przez wielu jest traktowany jako atut. Centrum Birmingham jest z kolei idealne dla osób szukających prestiżowego odpoczynku w towarzystwie wielu ciekawych obiektów. Planując wyjazd do Birmingham, warto jednak skupić się nie tylko na zabytkach i ciekawych miejscach, ale też na kwestiach związanych z klimatem. 

Pogoda w Birmingham – klimat

W przypadku Birmingham klimat jest umiarkowanie ciepły. Cechą charakterystyczną tego miasta jest duża ilość opadów atmosferycznych. Nawiedzają one miasto nawet wtedy, gdy występują teoretycznie najsuchsze miesiące. Średnia temperatura w Birmingham oscyluje w okolicach 10 stopni Celsjusza. Opady zaś wynoszą ok. 769 mm. Ważnym aspektem determinującym klimat Birmingham jest fakt, iż miejscowość ta leży na półkuli północnej. Oznacza to, że lato zaczyna się tutaj w czerwcu, a kończy we wrześniu – bardzo podobnie jak w Polsce. Samo lato trwa więc ok. 4 miesiące i zazwyczaj jest najcieplejszym okresem w roku. W kontekście opadów atmosferycznych najbardziej niekorzystnie wypada czerwiec. Wówczas średnie opady wynoszą 72 mm. Dla osób nielubiących deszczu rekomendowane jest natomiast odwiedzenie Birmingham w lutym. Wówczas opady są relatywnie rzadkie. 

Pogoda w Birmingham – średnie temperatury

Pod wieloma kątami klimat Birmingham jest relatywnie podobny do tego panującego w Polsce, jednak jest on chłodniejszy i – jak przystało na Wielką Brytanię – obfituje w opady deszczu. W styczniu i lutym średnia temperatura utrzymuje się na poziomie ok. 4 stopni. Nieznaczne ocieplenie przychodzi w marcu, kiedy to temperatura wzrasta średnio o jeden stopień. Znacznie cieplej robi się w kwietniu i maju – wówczas średnia temperatura wynosi kolejno 8 i 11 stopni Celsjusza. Początek lata przypada na czerwiec, jednak miesiąc ten przeważnie nie jest przesadnie upalny. Wówczas temperatura wynosi zazwyczaj ok. 14 stopni. Najcieplejszymi miesiącami w roku są lipiec i sierpień. W tym okresie średnia temperatura wynosi pomiędzy 15 a 16 stopni. 

Wraz z nadejściem września następuje powolne ochłodzenie klimatu. Pod koniec lata średnia temperatura w Birmingham wynosi 14 stopni Celsjusza. W październiku turyści i miejscowi mogą zaobserwować dość drastyczny spadek temperatury. W tym miesiącu liczniki wskazują zazwyczaj ok. 10 stopni Celsjusza. Natomiast listopadzie i grudniu pogoda pogarsza się coraz mocniej. W miesiącach tych temperatura wynosi średnio 6 i 4 stopnie Celsjusza. W przypadku miasta Birmingham duże amplitudy pogodowe są dość rzadkie i zazwyczaj nie odnotujemy tu anomalii. 

Kiedy odwiedzić Birmingham?

Czas, w którym odwiedzisz Birmingham, powinien być zależny przede wszystkim od Twoich preferencji. Jeśli nie lubisz deszczu, to miasto to najlepiej odwiedzić w lutym bądź marcu. Jeżeli z kolei chcesz poczuć typowy deszczowy klimat Wielkiej Brytanii na własnej skórze, to do Birmingham przyleć w środku lata. Wówczas deszcz jest chlebem powszednim. Odwiedzając Birmingham, nie nastawiaj się jednak na wysokie temperatury. Termometry rzadko odnotowują tu więcej niż 20 stopni Celsjusza, dlatego nie powinieneś liczyć na upały.

Poprzedni

Fletcher Moss Park & Botanical Gardens: Klejnot przyrody w sercu Manchesteru

Gotowy plan wycieczki po Limerick i okolicach

Następny

Dodaj komentarz