Z wizytą w Trinity College w Dublinie, co warto wiedzieć

Tagi , , ,

Trinity College w Dublinie to renomowana uczelnia, która nie tylko kształci przyszłą elitę kraju, ale także kryje w sobie skarby kultury i historii, których znaczenie wykracza poza granicę wyspy. W tym artykule poznasz informacje dotyczące bogatej historii uczelni, a także ciekawostki związane z jej absolwentami. Nie zabraknie tutaj także praktycznych wskazówek związanych ze zwiedzaniem starej biblioteki i Księgi z Kells (Book of Kells).

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Trinity College?

Trinity College znajduje się w centrum stolicy Irlandii, niedaleko Temple Bar.

Adres: College Green, Dublin 2

Jak dojechać do Trinity College w Dublinie?

Aby dostać się do Trinity College z lotniska możemy skorzystać z przejazdu Dublin Express 784 lub 782. Podróż będzie nas kosztować osiem euro. Za taką samą cenę dojedziemy również do śródmieścia innym busem, oznaczonym numerem 700, który wysadzi nas na O’Connell Bridge.

Jeśli zdecydujemy się na przejazd taksówką z lotniska w Dublinie do centrum, będziemy musieli zapłacić od dwudziestu do czterdziestu euro.

Historia i ciekawostki na temat Trinity College

Trinity College w Dublinie, znane w języku polskim również jako Kolegium Trójcy Świętej w Dublinie, ma długą i bogatą historię, która sięga roku 1592. Wtedy to zostało ono założone przez królową Elżbietę I, „matkę uniwersytetu”, która ustanowiła tę placówkę edukacyjną wzorując się na uniwersytetach w Oksfordzie i Cambridge. W XVI wieku kolegium dynamicznie się rozwijało pod względem zasobności książek oraz środków finansowych, które umożliwiły między innymi zwiększenie liczby dostępnych stypendiów. Kolejnym, ważnym momentem w historii uczelni był rok 1793. Wtedy to, zgodnie z ówczesnymi prądami oświeceniowymi, ułatwiono graduację studentom uczelni wyznania katolickiego. IIrlandia była wówczas pod panowaniem protestanckiej Wielkiej Brytanii. Istotną datą w dziejach Trinity College jest także rok 1904, kiedy to kobiety nabyły pełnię praw studenckich na uczelni.

Kolegium Trójcy Świętej w Dublinie to miejsce, które może się pochwalić wieloma, znamienitymi absolwentami:

  • George Berkeley – wybitny, irlandzki filozof i misjonarz
  • Edmund Burke – irlandzki filozof i polityk, twórca nowoczesnego konserwatyzmu
  • Oscar Wilde – irlandzki poeta, autor między innymi dzieła ”Portret Doriana Graya”
  • Samuel Beckett – irlandzki dramaturg tworzący w języku angielskim i francuskim

Zwiedzanie Biblioteki

Spacer po brukowanych alejkach Trinity College w Dublinie przenosi odwiedzających w magiczną podróż w czasie do XVIII wieku, czyli okresu w którym to powstała przepiękna biblioteka uczelni. Wewnątrz tego budynku znajduje się jeden z najbardziej znanych manuskryptów na świecie. Księga z Kells, pochodząca z IX wieku, która jest jednocześnie jednym z najbardziej znanych zabytków średniowiecznej Irlandii.

Odwiedzający mogą tutaj wziąć udział w zwiedzaniu wystawy ”Turning Darkness into Light” (przemienianie ciemności w światłość) poświęconej Księdze z Kells. Następnie można przejść tutaj do skarbca i podziwiać tom księgi i inne związane z nią manuskrypty. Kolejnym punktem wycieczki jest wspięcie się schodami na górę do wspaniałej Długiej Sali, gromadzącej 200 000 najstarszych książek biblioteki na dębowych regałach. W Długiej Sali organizowane są również wystawy, które prezentują bogate zbiory biblioteki i inspirują do dalszego studiowania historii Irlandii.

Goście odwiedzający uczelnie mają do wyboru dwie, główne opcje wycieczkowe. Pierwszą z nich jest Trinity Tour, która obejmuje wstęp do odkrywania Księgi z Kells i wystaw, pozwalających na głębsze poznanie historii uczelni. Drugą opcją jest Trinity Experience, umożliwiająca zanurzenie się w dziedzictwie i kulturze Trinity College.

Dlaczego warto odwiedzić Trinity College?

Trinity College to miejsce, które przyciąga odwiedzających z całego świata przede wszystkim atrakcyjnymi wycieczkami, pozwalającymi odkryć dziedzictwo kulturowe Irlandii. 

Godziny otwarcia

Godziny otwarcia pozwalające na zobaczenie Księgi z Kells różnią się w zależności od pory roku. Od października do marca od poniedziałku do soboty dostęp dla odwiedzających jest możliwy od godziny dziewiątej trzydzieści do siedemnastej. Od dwunastej do szesnastej trzydzieści z kolei można podziwiać manuskrypt w niedzielę.

Bilety

Wzięcie udziału w wycieczce zapewniającej dostęp do Księgi z Kells i zwiedzanie starej biblioteki jest możliwe już za 18,50 euro. Oprócz tego, można wziąć udział w wycieczce obejmującej wspomniane atrakcje i zwiedzanie kampusu z przewodnikiem. Koszt takiej wycieczki to dwadzieścia dziewięć euro lub zwiedzanie samego kampusu za piętnaście euro.

Gdzie kupić bilet?

Bilety do Book of Kells, czyli Księgi z Kells można kupić na oficjalnej stronie uczelni: ”Visit Trinity College Dublin”.

Autor: Michał Jakoniuk

Poprzedni

Gotowy plan wycieczki po Limerick i okolicach

TOP 10 najciekawszych atrakcji w Dublinie

Następny

Dodaj komentarz