Fitzgerald Park w Cork, zwiedzanie, atrakcje

Tagi , , , , ,

Cork jest miastem wielu atrakcji pełnych ciekawostek i nierzadko niebanalnej historii. W tym artykule przyjrzymy się bliżej jednej z nich, a mianowicie Fitzgerald Park. W pierwszej części artykułu odpowiemy sobie na pytania gdzie znajduje się park oraz jak do niego się dostać. Natomiast w dalszej części czytelnik będzie miał okazję dowiedzieć się o paru ciekawostkach związanych z tym miejscem i jego współczesnym przeznaczeniu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Fitzgerald Park w Cork?

Fitzgerald Park znajduje się niedaleko University College Cork, przy rzece Lee. Odległość między parkiem a centrum miasta wynosi półtora kilometra. 

Jak dostać się na teren parku?

Aby dojechać do Fitzgerald Park z samego centrum Cork, można wsiąść w autobus linii 208 z docelową stacją Bishopstown via CUH. Z przystanku St. Patrick Street podróż środkiem transportu publicznego zajmie nam około siedmiu minut. Następnie wysiadamy na Western Road i stamtąd udajemy się już pieszo, bezpośrednie do parku. Łącznie wyprawa zajmie nam piętnaście minut. Szybszą opcją jest przejażdżka samochodem. Trasę tę powinniśmy pokonać już w sześć minut. Zdrowszą alternatywą będzie oczywiście piesza wycieczka, która zajmie nam dwadzieścia parę minut.

Ciekawostki na temat Fitzgerald Park w Cork

Cork International Exhibition

Fitzgerald Park, położony w Cork, jest fascynującym miejscem na mapie tego miasta, o niezwykle bogatej i ciekawej historii, sięgającej roku 1902. Gościł on wtedy międzynarodową wystawę Cork International Exhibition, której szczegóły mogą niepozornie zaintrygować.

Podczas wydarzenia, które odbyło się na tym terenie, zaprezentowano między innymi niezwykłe eksponaty, w tym historyczną już wtedy lokomotywę z 1847 roku, obsługującą niegdyś trasę między Dublinem a Cork.

Na wystawie pojawiły się także katolicki pawilon poświęcony ojcu Mathew, irlandzkiemu duchownemu oraz bardziej egzotyczne wątki. Można do nich z pewnością zaliczyć pawilon kanadyjski czy wystawę tureckich słodkości Hadji Bey, produkowanych w Cork przez ormiańskich handlarzy, którzy uciekli do tego irlandzkiego miasta przed pogromami w Imperium Osmańskim.

Po zakończeniu tej międzynarodowej wystawy teren ten przekształcono w malowniczy park publiczny, wyróżniający się dużym stawem i fontanną. Park otrzymał swoją nazwę na cześć Edwarda Fitzgeralda, ówczesnego burmistrza Cork i pomysłodawcy wspomnianej wystawy. Dziś Fitzgerald Park zajmuje obszar około dwunastu akrów i oferuje odwiedzającym różnorodne atrakcje.

Współczesność

Centralnym punktem parku jest wspomniany już wcześniej imponujący staw, będący niewątpliwym symbolem tego miejsca. Na terenie Fitzgerald Park można znaleźć także niewielkich rozmiarów Cork Public Museum, w którym pielęgnowane jest historyczne dziedzictwo regionu. Innym, interesującym elementem parku są zróżnicowane artystycznie rzeźby, które, rozmieszczone harmonijnie wśród zieleni, zapewniają miłośnikom sztuki dodatkowe wrażenia estetyczne.

Fitzgerald Park to również miejsce kulturalnych wydarzeń. Tutejsza estrada zachwyca swoją charakterystyczną, nowoczesną architekturą i jest areną goszczącą wielu lokalnych artystów. Na terenie parku, w otoczeniu przyrody znajduje się także kawiarnia, oferująca odwiedzającym bezcenne chwile relaksu i delektowanie się pięknem otaczającego krajobrazu. Park jest również przyjazny rodzinom z dziećmi. Świadczy o tym obecność placu zabaw, w którym najmłodsi mogą bawić się pod okiem opiekunów.

Autor: Michał Jakoniuk

Poprzedni

Czy w Belfaście jest drogo?

Najbardziej instagramowe miejsca w Bradford – sprawdź!

Następny

Dodaj komentarz