Belfast to największe miasto, a zarazem stolica Irlandii Północnej. Na co dzień mieszka tam ponad 300 tysięcy mieszkańców. Miasto to pełne jest nieoczywistych zabytków, a także atrakcji, które skutecznie przyciągają coraz to więcej turystów. Jeśli również planujesz spędzić tam krótki urlop lub dłuższe wakacje, to pewnie zastanawiasz się, ile może Cię kosztować wycieczka i czy w Belfaście jest drogo. Sprawdź więc, jak prezentują się średnie ceny zakwaterowania oraz inne koszty utrzymania w tym mieście!
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Czy w Belfaście jest drogo? Ceny noclegów
Nie da się ukryć, że wycieczki do Belfastu są wśród turystów coraz popularniejsze. Miasto to ma bowiem wiele do zaoferowania i samo w sobie jest wyjątkowo ciekawe. Odpowiednio wybrane noclegi w Belfaście są gwarancją udanego wypoczynku. Średni koszt zakwaterowania w mieście wynosi około 415 złotych – w sezonie turystycznym. Jednocześnie wiele zależy od wybranego standardu noclegu, a także jego lokalizacji. Ceny poszczególnych noclegów w Belfaście przedstawiają się następująco:
- za jedną noc spędzoną w hostelu zapłacisz około 136 złotych;
- za zakwaterowanie w pensjonacie zapłacisz około 159 złotych;
- za noc spędzoną w hotelu jednogwiazdkowym będziesz musiał już zapłacić około 209 złotych;
- z jedną noc spędzoną w hotelu dwugwiazdkowym zapłacisz około 243 złotych;
- za zakwaterowanie w hotelu trzygwiazdkowym o nieco wyższym standardzie będziesz musiał zapłacić już około 371 złotych;
- za jedną noc spędzoną w hotelu czterogwiazdkowym z dostępem do pewnych udogodnień zapłacisz około 528 złotych;
- za noc spędzoną w luksusowym, butikowym hotelu pięciogwiazdkowym zapłacisz z kolei około 922 złote.
Jeśli zarezerwujesz noclegi w Belfaście z odpowiednim wyprzedzeniem, wówczas istnieje szansa, że będą one nieco tańsze. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku zarezerwowania pokoju w obiekcie, który zlokalizowany jest nieco dalej od centrum. Takie noclegi w Belfaście mogą być nawet 8% tańsze niż te, które zlokalizowane są w ścisłym centrum miasta.
Ceny w restauracjach w Belfaście
Wycieczki do Belfastu to świetna okazja ku temu, by nieco bliżej zapoznać się z regionalną kuchnią. Faktem jest, że nie jest ona jeszcze tak popularna w Europie, aczkolwiek może Cię zaskoczyć unikalnymi połączeniami smaków i aromatów. Ceny w restauracjach w Belfaście są zróżnicowane i zależą w głównej mierze od jej standardu. Średnio będziesz musiał zapłacić:
- 68 złotych za jednodaniowy posiłek w taniej restauracji;
- 262 złote za posiłek dla dwóch osób, składający się z dwóch dań, napoju i szeregu przystawek;
- 26 złoty za zestaw z klasycznej restauracji typu fast-food.
Ceny w restauracjach w Belfaście są więc nieco wyższe lub podobne do tych, które znasz z Polski.
Czy w Belfaście jest drogo? Ceny w sklepach spożywczych
Wielu turystów, którzy mają już za sobą wycieczki do Belfastu wskazuje na fakt, że można w mieście jeść tanio, jeśli posiłki będą przygotowywane we własnym zakresie. Wówczas musisz wybrać się na zakupy do lokalnego marketu spożywczego. Ceny w takich sklepach przedstawiają się następująco:
- za litr mleka zapłacisz około 4,60 złotych;
- za świeży, biały chleb będziesz musiał zapłacić już około 5,60 złotych;
- za 12 sztuk wiejskich jaj będziesz musiał zapłacić około 8,60 złotych;
- za kilogram lokalnego sera żółtego dobrej jakości zapłacisz już około 24 złote;
- za zwykłą wodę mineralną, niegazowaną, w butelce zapłacisz około 4 złote;
- za kilogram ziemniaków zapłacisz około 5,70 złotych;
- za kilogram mięsa wołowego lub podobnego mięsa zapłacisz około 48 złotych;
- za kilogram bananów zapłacisz około 5 złotych.
Znów można powiedzieć, że ceny w sklepach spożywczych w Belfaście są nieco wyższe lub dość podobne do tych, do których mogłeś przyzwyczaić się w Polsce.
Ceny piwa w Belfaście
Irlandzkie piwo jest punktem obowiązkowym każdej wycieczki do Belfastu. W mieście jednak zostanie Ci zaoferowane także piwo importowane. Ceny tego trunku są w dużej mierze uzależnione od tego, gdzie go kupujesz – restauracja lub sklep. Średnio w markecie spożywczym za butelkę piwa importowanego zapłacisz około 11 złotych, zaś za butelkę piwa lokalnego około 8,20 złotych. W przypadku, jeśli skusisz się na piwo w restauracji, będziesz musiał zapłacić 23 złote za lokalne piwo beczkowe oraz 22 złotych za trunek importowany.
Ceny transportu publicznego w Belfaście
Belfast jest rozległym miastem, a najprostszym i najwygodniejszym sposobem na jego zwiedzanie jest korzystanie z komunikacji miejskiej lub nawet i taksówek. Średnio, za bilet na jeden przejazd w strefie miejskiej będziesz musiał zapłacić około 11 złotych. Jeśli jednak zostajesz w mieście na dłużej, to możesz zdecydować się na karnet miesięczny, który kosztuje 249 złotych. W przypadku taksówek, rozpoczęcie kursu w normalnej taryfie to koszt około 15 złotych. Za każdy, kolejny kilometr zapłacisz już około 8,40 złotych. Pamiętaj, że kierowcy naliczają dodatkową opłatę za godzinę oczekiwania w wysokości 59 złotych.
Ceny paliwa w Belfaście
Jeśli zdecydujesz się na wypożyczenie samochodu w Belfaście, to musisz uwzględnić konieczność jego tankowania. Ceny paliwa są dośc wysokie i mogą się nieco różnić w zależności od konkretnej stacji benzynowej. Średnio litr paliwa kosztuje 6,90 złotych. Z kolei za litr oleju napędowego zapłacisz już około 7,90-8,10 złotych. Najtańszym rozwiązaniem wydaje się być gaz LPG. Za jeden litr zapłacisz około 4,60 złotych.
Czy w Belfaście jest drogo? Ceny atrakcji
Najważniejszym punktem każdej wycieczki do Belfastu jest nic innego, jak tylko zwiedzanie i korzystanie z atrakcji, które miasto ma do zaproponowania. Zazwyczaj cena wejściówki do muzeum lub galerii sztuki to koszt około 50-80 złotych. Pamiętaj jednak, że muzea bardzo często organizują tzw. dni otwarte, kiedy możesz zapoznać się ze zgromadzonymi eksponatami całkowicie za darmo. Jeśli zdecydujesz się na inne atrakcje jak np. wynajęcie kortu tenisowego na jedną godzinę, wówczas zapłacisz za tę przyjemność około 47 złotych. W przypadku, kiedy zechcesz wybrać się do kina w Belfaście, to bilet na film średnio kosztuje około 38 złotych, bez dodatkowych przekąsek.
Autor: Daria Gajewska