Co zobaczyć i zwiedzić w Irlandii, TOP 20 atrakcji must see

, Tagi , , , , , ,

Irlandia jest krajem, który zazwyczaj w pierwszej kolejności kojarzy się z cudem gospodarczym i z liczną emigracją z Polski. Nie jest to zazwyczaj pierwsze skojarzenie w kontekście kierunku wakacyjnego. Pomimo tego Irlandia ma również wiele do zaoferowania pod tym względem i ten artykuł będzie stanowić dowód tej tezy. Imponujące klify, klimatyczne zamki czy ciekawe muzea… Sprawdźmy, które z nich są najciekawsze pod tym względem – zobaczcie najlepsze atrakcje w Irlandii.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Atrakcje w IrlandiiKlify Moheru

Klify niesłusznie kojarzą się przede wszystkim z Norwegią. Te, w które obfituje Irlandia, są nie mniej spektakularne. Klify Moheru to jedna z najważniejszych atrakcji całej Irlandii. Wiele osób, którym wydaje się, że nic ich już nie zaskoczy, powinni zobaczyć z bliska właśnie to miejsce. Ponad dwustumetrowe klify zbudowane z wapieni i piaskowca położone w malowniczej scenerii, to widok, który zostanie z turystami do końca życia. Obszar na zachodzie Irlandii to gotowa sceneria filmowa. W przypadku dojazdu z Dublina trzeba liczyć się z trasą, która ma prawie 270 km. Pomimo tej odległości zdecydowanie warto zdecydować się nawet na jednodniową wycieczkę na klify Moheru. Jest to obowiązkowa atrakcja, która nie może zostać pominięta podczas zwiedzania Irlandii, ponieważ to sprawiłoby, że cały wyjazd będzie niepełny.

Park Narodowy Killarney

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić podczas pobytu w Irlandii, jest park narodowy Killarney. Przechadzając się ścieżkami tego obszaru, możemy mieć wrażenie, że znaleźliśmy się w scenerii rodem z filmów fantasy. Główne elementy krajobrazu, które zasługują na wyróżnienie, to wodospad Torc, góra o tej samej nazwie, czy przełęcz Gap of Dunloe. Szczególnie łatwo zakochać się w scenerii Killnarney podczas mglistej pogody, gdy malownicze tereny prezentują się szczególnie klimatycznie.

Wodospad Torc ma ponad 20 metrów wysokości, ale ważny jest również bajkowy klimat otaczających go terenów. W powszedni dzień zazwyczaj ten obiekt nie jest masowo oblegany przez turystów, co pozwoli rozkoszować się tym widokiem. W kontekście góry Torc na uwagę zasługuje dojście składające się z drzew pokrytych mchem, co również idealnie oddaje klimat rodem z filmów fantasy. Poruszanie się po kamienistych ścieżkach czy drewnianych belkach wokół piękna przyrody to ciekawa przygoda, a sama góra nie należy do tych bardzo trudnych do zdobycia.

Atrakcje w IrlandiiPierścień Kerry

Pierścień Kerry to szlak turystyczny, bez którego ten ranking byłby niepełny, ponieważ podczas jego przemierzania możemy podziwiać wszystko, co tak zachwyca w irlandzkiej przyrodzie. Mowa tutaj o budzących pokorę oceanicznych brzegach czy łagodnych pagórkach, w które można wpatrywać się godzinami. Ponadto szlak prowadzi przez niewielkie i autentyczne wioski. Na uwagę zasługują miejsca, które chociaż nie należą do listy najsłynniejszych atrakcji w Europie, zachwycają oczy. Do tej kategorii można zaliczyć Timoleague Abbey w Clonakilty (ruiny opactwa z XIII wieku). Bardziej monumentalne są megalityczne kręgi kamienne Drombeg Stone CircleTrzeba pamiętać, że Ring of Kerry to długi szlak i jego obecność w tym zestawieniu wynika z tego, że na dużym dystansie zachwyca on oczy, a ponadto co pewien czas odkrywa przed turystami prawdziwe perełki

Dublin

Później przejdziemy do konkretnych miejsc w stolicy Irlandii, ale na początek warto wskazać to miasto jako całość, jako spójną kumulację architektonicznych perełek oraz za klimat, która można odczuć. Dublin ma ponad 500 tysięcy mieszkańców i jest zlokalizowany na wschodnim wybrzeżu, czyli nad Morzem Irlandzkim. Na szczególną uwagę zasługuje historyczne centrum, które w 2010 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stolica Irlandii jest miastem, w którym warto się zatracić, szukając nieoczywistych pięknych widoków, których w granicach miejscowości są setki. Spośród atrakcji warto jednak również wskazać Katedrę św. Patryka, Muzeum Browaru Guinnesaa czy piękne w swej surowości więzienie Kilmainham Gaol.

W Dublinie obowiązkowo trzeba również napić się piwa w jednym z licznych pubów oraz spróbować irish stew, a więc jednego z najważniejszych dań kuchni irlandzkiej, którym jest gulasz z baraniny m.in. z duszonymi ziemniakami i cebulą. Warto wtopić się w klimat miasta, bo właśnie w takich okolicznościach Dublin zyskuje najwięcej.

Atrakcje w IrlandiiGlendalough

Glendalough to miejsce, które jest jedyne w swoim rodzaju i trudne do podrobienia. Jest to dolina położona w górach Wicklow, w której warto odnotować klasztor o tej samej nazwie. Trudno w innym miejscu poczuć klimat „Władcy pierścieni” jak właśnie w Dolinie Dwóch Jezior. Miejsce jest magiczne i bardzo łatwo dać się ponieść wyobraźni i zastanawiać się nad tym, czy zaraz przed naszymi oczami nie pojawi się jedna z postaci z celtyckich baśni. Cmentarz z celtyckimi nagrobkami jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w całej Irlandii, a w niektórych aspektach również w całej Europie. Nagrobki wyrastające z ziemi pod różnymi kątami i reprezentujące klimat rodem z powieści Stephena Kinga są bardzo fotogeniczne, ale będąc w tym miejscu, warto też odłożyć aparat i po prostu chłonąć to miejsce wraz z całą swoją baśniową otoczką. Ruiny Klasztoru w Glendalough datowanego na XII-XIII wiek dopełniają tylko całą stylistykę.

Powerscourt House and Gardens

Powerscourt House and Gardens jest posiadłością, która również zasługuje na miejsce w tym zestawieniu, a to przede wszystkim ze względu na otaczające ją ogrody. Jest ona zlokalizowana około 30 km na południe od Dublina, co sprawia, że idealnie nadaje się na spędzenie czasu w otoczeniu przyrody w ramach przerwy od eksplorowania stolicy Irlandii. Na szczególną uwagę w tym miejscu zasługuje wielopoziomowy ogród japoński, ogród różany czy imponująca fontanna. Ciekawym miejscem jest cmentarz dla zwierząt, gdzie można znaleźć nagrobki różnego rodzaju zwierząt domowych. Powerscourt House and Gardens to doskonałe miejsce, jeżeli podczas turystycznego zwiedzania Irlandii będziemy chcieć nie tylko zobaczyć piękne miejsca, ale też po prostu zadbać o swój wypoczynek.

Wyspy Aran

Inis Mór, Inis Meáin i Inis Oírr składają się razem na posiadające zaledwie około 1300 mieszkańców wyspy Aran. Jednocześnie na niewielkich terenach można znaleźć m.in. klify Arana oraz imponujący kamienny fort Dun Aonghasa. Najważniejsza w kontekście tej atrakcji jest jej autentyczność. To właśnie na wyspach Aran możemy poczuć prawdziwy irlandzki klimat. Urok tego miejsca tkwi w jego surowości. Skały borykające się z morskimi falami oraz wiatrem budzą jednocześnie szacunek, jak i pozwalają na kontemplację w otoczeniu natury. Z pewnością warto poznać uroki tego miejsca, które są odległe od tego, czego możemy doświadczyć w innych miejscach.

Atrakcje w IrlandiiPółwysep Dingle

Pierścienie Kerry znalazły się w tym zestawieniu, więc powinno się również znaleźć tutaj miejsce na Półwysep Dingle. Te miejsca często bywają ze sobą porównywane. Które jednak z nich jest bardziej atrakcyjne turystycznie? To najlepiej już będzie ocenić samemu, szczególnie że specyfika w obu przypadkach nie jest taka sama. Najważniejszą atrakcją półwyspu jest Slea Head Drive, a więc trasa, która jednocześnie pozwala podziwiać ocean oraz imponujące ściany klifów. Na Dingle możemy poczuć się jak na końcu świata. Jest to miejsce, które zmusza do refleksji. Nieprzypadkowo stało się ono planem zdjęciowym dla „Gwiezdnych Wojen”.

Cork

Cork to drugie największe miasto Irlandii, które również musi znaleźć się w tym zestawieniu i będzie to pozycja w pełni zasłużona. Zlokalizowane jest ono w południowej części Irlandii i jest zamieszkiwane przez 125 tysięcy mieszkańców. Zwiedzający to miasto z pewnością muszą udać się na rynek angielski. Jest to miejsce, które w ramach swojej działalności nie przeobraziło się zbyt mocno od ponad 200 lat. Na rynku angielskim będziemy mogli znaleźć lokalne specjały oraz obserwować życie mieszkańców. Pomimo coraz większej liczby turystów miejsce nie zatraciło swojego pierwotnego charakteru. 

Park Fitzgeralda to kolejne miejsce, które pozostawi wiele miłych wspomnień u zwiedzających ze względu na bogatą kolekcję roślinności. Warto zwiedzenia jest również twierdza Elżbiety z XVII wieku. Cork to jednak znacznie więcej niż konkretne atrakcje. W mieście można skosztować prawdziwego irlandzkiego jedzenia, wziąć udział w jednym z licznych festiwali czy po prostu cieszyć się nadmorskim klimatem miasta. Jest w czym wybierać i to jest dużą siłą Cork.

Newgrange

Newgrange to monumentalny grobowiec, który jest ponad 600 lat starszy od słynnej Wielkiej Piramidy w Gizie. Jednocześnie jest to imponująca budowla, która skrywa wiele sekretów. Imponujące jest to, w jaki sposób grobowiec wykorzystuje światło. Imponujące są również rozmiary tzn. 76 metrów średnicy oraz 12 metrów wysokości. Nieprzypadkowo zabytek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To miejsce można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem. Newgrange to kolejne miejsce, które pokazuje, jak różnorodnym turystycznie krajem jest Irlandia.

Atrakcje w IrlandiiZamek Blarney

Nie pierwszy raz w tym artykule można zauważyć, że Irlandia obfituje w wiele ciekawych zamków. Ukończony w XVII wieku Blarney jest kolejnym doskonałym przykładem. Pomimo tego, że w rzeczywistości są to ruiny, można odnaleźć wiele malowniczych kadrów, a także odnieść wrażenie powrotu do minionych czasów. Kolejny raz warto też odnotować, że irlandzkie zamki zwykle otoczone są bardzo malowniczymi ogrodami i podobnie jest w kontekście zamku Blarney. Okoliczna roślinność szczególnie korzystnie prezentuje się podczas jesieni, gdy żółknące liście wkomponowują się w surowy klimat betonowego zamku. Dowolna pora roku będzie jednak odpowiednia do tego, żeby zapoznać się z bogatą przeszłością tej budowli.

Galway

Galway jest miastem w zachodniej Irlandii, które liczy prawie 80 tysięcy mieszkańców. Nie ich liczba jest jednak najważniejsza, a klimat, który jest budowany przez miejscowych. Galway bywa nazywane najbardziej irlandzkim mieście w całym państwie, a wynika to z mocnego przywiązania mieszkańców do celtyckiej kultury. Z tego względu turysta w Galway może podziwiać tradycyjne tańce i śpiewy, a także posłuchać języka irlandzkiego (co wcale nie jest takie oczywiste, jakim może się wydawać). Spośród atrakcji tego miasta warto również wskazać Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi (okazałą, chociaż wybudowaną w XX wieku), Galway City Museum (ze zbiorami lokalnej sztuki) czy Eyre Square, a więc powszechnie lubiane miejsce spotkań mieszkańców miasta.

Atrakcje w IrlandiiLimerick

Limerick to kolejne miasto, które zasługuje na miejsce w tym zestawieniu. Tym razem mowa o miejscowości, która zlokalizowana w środkowo-zachodniej Irlandii i jest trzecim największym miastem w tym kraju. Na niewielkim terenie można znaleźć tutaj wiele zabytków, spośród których część z nimi wymaga specjalnego odnotowania. Zamek Króla, który pochodzi z XII wieku, nadal imponuje swoją potęgą. To właśnie ta budowla pojawia się zwykle jako najważniejsza atrakcja w Limerick. Galeria Sztuki Miasta Limerick jest kolejnym miejscem, które warto zwiedzić. Warto również wskazać Katedrę Najświętszej Maryi Panny z XV wieku z pięknymi płaskorzeźbami czy Katedrę św. Jana. Warto więc wskazać, że w Limerick miłośnicy architektury odnajdą wiele okazałych budowli z bogatą historią.

Cashel

Miasteczko Cashel ma zaledwie około 2000 mieszkańców, ale znajduje się w tym zestawieniu ze względu na zespół średniowiecznych budowli, gdzie część stanowiła kiedyś wartość obronną czy sakralną. Miejscowość znana jest jednak turystom i z tego względu nie będzie problemu, żeby na miejscu spróbować irlandzkiej kuchni w jednej z licznych restauracji. Najważniejszy jest jednak sam zbiór okolicznych budowli. Zamek prezentuje się malowniczo ze względu na położenie na wapiennym wzgórzu. Patrząc na walory obronne tego miejsca, łatwo puścić wodzę fantazji i wyobrazić sobie problemy wojska, które próbowałoby zdobyć twierdzę. Cashel imponuje swoim rozmachem, ale jednocześnie pozwala na chwile kontemplacji, choćby ze względu na pokryte mchem celtyckie krzyże.

Shannon

Do najciekawszych irlandzkich miast z turystycznego punktu widzenia należy również zaliczyć Shannon. Miejscowość jest reprezentantem południowo-zachodniej części tego państwa. Łatwo się domyślić, że tutaj również znajdziemy imponujące zamki, które stanowią wizytówkę tego wyspiarskiego państwa. W szczególności mowa tutaj o Bunratty. Jest to budowla, która pochodzi z XV wieku i od razu nasuwa na myśl słowa takie jak „imponujący” czy „klimatyczny”. Pomimo upływu lat na uwagę zasługuje bardzo dobry stan zamku, co wynika ze szczegółowej renowacji i odbudowy zniszczonych wcześniej fragmentów. Kolejny przykład tego, jak zachwycająca jest irlandzka architektura obronna.

Loop Head

Półwysep Loop Head doskonale urozmaici to zestawienie ze względu na inny typ oferowanej atrakcji. Miejsce słynie przede wszystkim z tego, że daje doskonałe możliwości obserwacji wielorybów. Jednocześnie półwysep zawiera wiele urokliwych miejsc, które trudno jednak wyróżnić. Najlepszym sposobem jest wynajęcie samochodu i po prostu eksploracja pobliskiego terenu. Jednym z elementów charakterystycznych dla krajobrazu tego miejsca jest latarnia morska. Loop Head nie jest miejscem oczywistym, które często bywa pomijane przez turystów i o ile można to zrozumieć wobec mocnej konkurencji w Irlandii, warto jednak to miejsce poznać.

Atrakcje w IrlandiiHowth

Howth zlokalizowane jest mniej niż 20 km (licząc według trasy samochodowej) od Dublina. To pierwszy atut tego miejsca, które może być doskonałym uzupełnieniem pobytu w stolicy Irlandii. Howth pozwala turystom odpocząć i naładować baterie. Warto przejść się pobliskim molo i podziwiać wody Morza Irlandzkiego. Podczas pobytu w tym miejscu warto wykorzystać fakt, że rybacy codziennie wypływają tutaj na morze i tym samym za stosunkowo nieduże kwoty można spróbować świeżych i doskonałych ryb. Na szczególną uwagę w kontekście tego regionu zasługują jednak małże i ostrygi. Miejscowość idealnie nadaje się do tego, żeby obserwować pracę rybaków oraz przyglądać się jej efektom. Przy pewnej dozie szczęścia może nawet udać się zaobserwować foki, co stanowi kolejną rekomendację względem tego miejsca.

Zamek Ashford

Zamek Ashford nie znajduje się w tym zestawieniu przez przypadek i przez wiele osób jest on wskazywany jako najładniejszy w całej Irlandii. Budowla znajduje się w niewielkiej miejscowości Cong. Obecny wygląd tego obszaru jest wynikiem działań z XX wieku, których celem było doprowadzenie obiektu do jak największej okazałości. Ashford to doskonałe połączenie historii i tradycji z nowoczesnością i luksusem. Na terenie obiektu możemy bowiem znaleźć restaurację, pole golfowe i luksusowy hotel. Pomimo tego zamek nie zatracił swojego historycznego blasku. Jeśli ktoś za cel obierze sobie zwiedzić wszystkie imponujące zamki Irlandii, na swojej liście powinien również umieścić Ashford.

Atrakcje w IrlandiiClonmacnoise

Clonmacnoise to zespół klasztorny, którego różne elementy powstawały w różnych latach, ale ogólnie możemy określić je jako wczesnośredniowieczne. Kompleks budowlany znajduje się około 130 km na zachód od Dublina. Szczególnie warte odnotowania są: wieża z 1124 roku, malowniczy cmentarz czy widok pobliskiej najdłuższej rzeki Irlandii, a więc Shannon. Jednodniowa wycieczka do tego miejsca będzie wystarczająca do tego, żeby nacieszyć się aurą wczesnego średniowiecza, którą roztacza Clonmacnoise.

Kilkenny

Ostatnim miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć w Irlandii, jest Kilkenny. Jest to niewielkie miasteczko położone nad rzeką Nore. Najważniejszą atrakcją tego miejsca jest zamek Kilkenny. W pobliżu bez problemu odnajdziemy również znacznie więcej imponujących budowli jak choćby Jerpoint Abbey. W niedużej odległości od miejscowości możemy zwiedzić również cud natury, którym bez wątpienia jest jaskinia Dunmore. 

Poprzedni

Co kupić w Irlandii i jakie pamiątki przywieźć?

Najbardziej instagramowe miejsca w Szkocji – sprawdź, gdzie zrobić zdjęcia!

Następny

Dodaj komentarz