Wycieczka po wyspach Aran (Inis Mór, Inis Meáin, Inis Oírr) – hotele

Tagi , , , ,

Irlandia może pochwalić się niezwykłymi krajobrazami, bezkresnymi łąkami i charakterystyczną, zieloną celebracją obchodów na dzień Św. Patryka. Jednak na uwagę zasługuje nie tylko zielona wyspa, ale również jej trzy mniejsze siostry – Inis Mór, Inis Meáin oraz Inis Oírr. Czemu warto je odwiedzić i jakie atrakcje skrywają piękne wyspy Aran? Sprawdźmy!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wyspy Aran w Irlandii – czemu są tak wyjątkowe?

Mało popularne wyspy znajdujące się u zachodnich wybrzeży Irlandii nie cieszą się tak dużą popularnością turystyczną, a jednak zdecydowanie zasługują na uwagę, szczególnie miłośników dziewiczej natury i bezkresnych stepów. Wapienne wyspy Inis Mór, Inis Meáin oraz Inis Oírr zlokalizowane są dokładnie w zatoce Galway, ok. 15 km od linii brzegowej Irlandii. Unikatowy krajobraz klifów i wybrzeża wysp zachwyca nie tylko turystów, ale również reżyserów, którzy chętnie wykorzystują je w swoich filmach, m.in. „Oświadczyny po irlandzku” („Leap Year”), z 2010 roku.

Wyspy Aran są doskonałym miejscem do trekkingu. Liczne szlaki spacerowe i wiele punktów widokowych mogą zachęcać do odwiedzin. Prócz tego znajdziemy tu liczne zabytki i pozostałości dawnych osadników. Najstarsze z nich datowane są na ok. 700 lat p.n.e. Wyspy Aran składają się z trzech oddzielnych wysp, a mianowicie:

Inis Mór

Jest to największa wyspa archipelagu Aran u zachodnich wybrzeży Irlandii zamieszkiwana przez niespełna 900 osób. To tu znajdziemy najwięcej zabytków z epoki brązu, m.in. Dún Aengus, czyli kamienną budowlę obronną. Wyspa ma powierzchnię 3092 ha.

Inis Meáin

Kolejna wyspa archipelagu, która odznacza się największą dzikością spośród wszystkich trzech wysp Aran. Posiada bardzo charakterystyczne wybrzeże klifowe, które stanowi doskonały punkt widokowy na okolicę. Na wyspie znajdują się dwa, warte odwiedzenia kamienne forty, a mianowicie Dún Conchúir powstały między I a VII wiekiem n.e., oraz nieco mniejszy Dún Fearbhai. Z tego ostatniego widać kościół Cill Chennannach z VIII wieku.

Inis Oírr

Ostatnią już i zarazem najmniejszą wyspą archipelagu Aran jest Inir Oírr, która mimo niewielkich rozmiarów, bo jedynie 567 ha, posiada przepiękny, zabytkowy zamek O’Brien oraz liczne szlaki spacerowe i typowo trekkingowe wzdłuż wybrzeża. Wyspę zamieszkuje niewiele ponad 200 osób.

Jak dostać się na wyspy Aran – środki transportu

Najpopularniejszym i zarazem najtańszym środkiem transportu na wyspy jest prom – można się tam dostać połączeniami z Rossaveal (hrabstwo Galway) lub z Doolin (hrabstwo Clare). Promy pływają kilka razy dziennie, a bilety kosztują średnio ok. 30 euro za osobę w obie strony, co jest dość tanim rozwiązaniem. Jeżeli wybieramy się tam samolotem, to połączenia lotnicze wszystkich wysp obsługiwane są przez lokalne linie lotnicze Aer Arann. Są to linie realizujące połączenia krajowe. Na przykład z Dublina w Irlandii dolecimy do wybranej wyspy Aran w zaledwie dwie godziny.

Jeżeli podróżujemy samochodem, również możemy przetransportować go promem z Rossaveal lub Doolin. Koszt takiej podróży będzie jednak większy. Planując zatem podróż na wyspy Aran, optymalnym rozwiązaniem będzie lot z Polski do Dublina, a następnie przesiadka do jednego z samolotów Aer Arann, który przetransportuje nas już bezpośrednio na wybraną wyspę.

Wynajem auta – czy to się opłaca na wyspach Aran?

Na terenie wyspy Aran nie znajdziemy niestety żadnej wypożyczalni samochodów, jako że miejsca te nie są na tyle zurbanizowane oraz rozwinięte turystycznie. Najbliższa wypożyczalnia aut znajduje się w Galway, skąd również wypływają promy transportujące podróżnych na archipelag. Ceny są dość konkurencyjne, jednak zdecydowanie więcej zapłacimy, jeżeli będziemy wynajmować auto dopiero po przylocie do Irlandii. Lepszym rozwiązaniem będzie dokonanie rejestracji przez Internet z pewnym wyprzedzeniem. Wtedy również skrócimy czas załatwiania formalności przy odbiorze auta. Średnia cena wynajmu auta to od 50-200 euro, w zależności od klasy i marki wybranego auta. Na podróże po wapiennych wyspach i nierównych terenach najlepiej sprawdzą się niewielkie auta typu SUV, jak również mniejsze, miejskie auta o niskim spalaniu.

Wyspy Aran – największe zabytki

Trzy wyspy archipelagu Aran mają sporo ciekawych miejsc i zabytków, które warto zawrzeć w swoim planie zwiedzania. Na wyspie Inis Mór największymi atrakcjami są dwa forty obronne, a właściwie ich ruiny, tj. Dún Aengus i Dún Dúchathair. Otworzone dla zwiedzających i dobrze zakonserwowane stanowią piękny punkt widokowy na okolicę, ale również wiele pozostałości historycznych wartych obejrzenia.

Na wyspie Inis Meáin atrakcją są dwa kolejne forty obronne Dún Fearbhai oraz Dún Conchúir, do których można zajrzeć podczas spaceru po pięknej okolicy wybrzeża. Znajdziemy tam także kościół Cill Chennannach z VII wieku. Na najmniejszej wyspie archipelagu, czyli Inis Oírr możemy natomiast obejrzeć średniowieczny Caislean Uí Bhriain postawiony w miejscu prehistorycznego fortu z VII wieku p.n.e, oraz kurhan z epoki brązu odkryty w 1885 roku po sztormie.

Na terenie wyspy warto również odwiedzić ruiny kościoła Teampall Caomhán z X-XIV wieku oraz słynną studnię z cudowną wodą o nazwie Tobar Éinne, której patronem jest związany z wyspą Święty Endeusz. Nie ma tu zbyt wielu typowych turystycznie atrakcji, jednak ruiny fortów i zabytkowe kościoły z pewnością będą interesujące.

Wyspy Aran – najpiękniejsze wyspy!

Wyspy Aran mogą poszczycić się pięknymi plażami, zarówno tymi piaszczystymi, jak i kamienistymi. Są wyjątkowo czyste i zadbane, jako że przemysł turystyczny nie jest tam aż tak rozwinięty jak w bardziej popularnych częściach Irlandii. Oto kilka najlepszych propozycji:

Seal Colony Viewpoint

Ta plaża znajduje się na wyspie Inis Mór i jak wskazuje nazwa, jest to miejsce, gdzie bardzo często możemy spotkać foki. Popularność tego miejsca wynika głównie z możliwości obserwowania tych wyjątkowych zwierząt, które licznie przebywają na plaży i pluskają się przy brzegu. Plaża jest dość rozległa i umożliwia również spokojne kąpanie się w wodzie w niektórych jej częściach.

Doolin pier

Zlokalizowana na wyspie Inis Oirr plaża zachęca do odwiedzin spektakularnymi widokami na klify oraz ocean. Plaża nie jest idealnym wyborem do kapania się w oceanie, ale zdecydowanie dobrze sprawdzi się jako punkt widokowy i miejsce docelowe spaceru. Doolin pier to również punkt promowy, skąd można wybrać się na wycieczkę wokół wysp Aran.

Trá Inis Oirr (Inisheer Blue Flag Beach)

Ta plaża z kolei polecana jest osobom podróżującym latem, które chcą popływać w oceanie i leniwie poopalać się w ciepłym słońcu. Jest tu dość płytka woda, a dodatkowo duża powierzchnia plaży pozwala na komfortowy wypoczynek.

Ceann Gainimh

Jest to jedna z najchętniej odwiedzanych plaż na wyspie Inis Meáin – ogromna, piaszczysta powierzchnia oraz płytkie zejście do oceanu gwarantuje doskonałą zabawę w okresie letnim. Ocean jest tu wyjątkowo spokojny i brak w nim wysokich fal, tak jak w przypadku klifowych wybrzeży. Możemy tu podziwiać panoramę sąsiedniej wyspy oraz liczne promy i statki przepływające nieopodal.  

Wyspy Aran TOP 5 najlepsze hotele i noclegi w przystępnej cenie

Wyspy Aran są doskonale przygotowane na przyjazd turystów i można znaleźć tu sporo ciekawych propozycji hotelowych. Oto najlepsze z nich:

Aran Islands Hotel

Pierwszym obiektem wartym rozważenia na nocleg jest znajdujący się na wyspie Inis Mór kompleks Aran Islands Hotel, oferujący przestronne pokoje z prywatną łazienką, balkonem oraz telewizją satelitarną. Na terenie obiektu znajduje się również restauracja i bar oraz kryty basen. Jest to bardzo dobry punkt wypadowy do zwiedzania największych atrakcji wyspy.

Kilronan Holiday Homes

Ten obiekt oferuje przepiękny widok na ocean i spory ogród z tarasem i sprzętem do grillowania. Mamy do dyspozycji różne opcje zakwaterowania, również pokoje rodzinne. W każdej opcji zakwaterowania znajduje się kuchnia z pełnym wyposażeniem, jak również część wypoczynkowa z sofą, telewizor z płaskim ekranem, pralka oraz prywatna łazienka z prysznicem. Obiekt jest czysty, zadbany i otoczony zielenią – idealne warunki do wypoczynku!

Aran Islands Camping & Glamping

Kolejna propozycja noclegu to kompleks domków letniskowych z pełnym wyposażeniem, zlokalizowany na wyspie Inis Mór w miejscowości Kilronan. Oferuje on m.in. dostęp do prywatnej plaży, sprzęt do grillowania, taras, a także widok na morze. Domki są urządzone praktycznie i wygodnie. Posiadają aneks kuchenny z częścią wypoczynkową, a także łazienkę oraz sypialnie. Jest to doskonała opcja dla osób o określonym budżecie, bowiem wynajem jest stosunkowo tani.

Aran Walkers Lodge

Kolejna propozycja na wyspie Inis Mór, która oferuje domowe warunki i atrakcyjne ceny za pobyt. Obiekt znajduje się w bardzo zielonej okolicy, w pobliżu znajdują się trasy trekkingowe. Na terenie obiektu serwowane jest również śniadanie dla gości. Pokoje są praktyczne i przestronne, wygodne łóżka zapewniają komfortowy wypoczynek.

Seacrest B&B

Typowy, irlandzki obiekt bed & breakfast, w którym dostępne są różne opcje zakwaterowania. Goście mają dostęp do zadbanego ogrodu i tarasu z widokiem na ocean, dodatkowo serwowane są tu pyszne śniadania. Na miejscu dostępny jest również wspólny salon, a w okolicy panują doskonałe warunki do uprawiania trekkingu i jazdy na rowerze.

Wyspy Aran – polecane punkty gastronomiczne

Irlandzka kuchnia jest dość specyficzna i może nie posmakować każdemu – jednak podczas wizyty na wyspie zdecydowanie warto skusić się na spróbowanie lokalnych specjałów! Na wyspach Aran, tak jak i w całej Irlandii, bardzo ważnym posiłkiem jest obfite śniadanie, które zjemy w różnych barach i restauracjach przez cały dzień. Prócz tego w menu królują również różnego rodzaje gulasze i potrawy z baraniny i wołowiny z warzywami, a także fish&chips, czyli potrawa znana również w Wielkiej Brytanii.

Na wyspach Aran bardzo popularne są również owoce morza i ryby, przede wszystkim z uwagi na swoje śródziemnomorskie położenie. Polecaną restauracją jest Joe Watty’s Bar and Seafood Restaurant na wyspie Inis Mór, gdzie specjalnością są właśnie owoce morza, w tym doskonałe mule i homary. Alternatywą dla gości jest również bardzo kolorowy lokal Bayview Restaurant w Inishmore, zarówno pod względem wystroju, jak i serwowanych dań. Zjemy tu pyszne dania kuchni irlandzkiej, a także spróbujemy doskonałych trunków dostarczanych przez lokalnych wytwórców. Nie można zapomnieć również o doskonałych lokalnych trunkach, z których przecież słynie Irlandia – whisky, piwa oraz nalewki znajdziemy w menu każdej restauracji i baru!

Pogoda i temperatura w ciągu roku – kiedy najlepiej jechać?

Najwyższa temperatura panuje w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu, i to właśnie wtedy najlepiej jest planować przyjazd na wyspy Aran. Z kolei najchłodniej jest w styczniu, lutym oraz marcu. Pojawiają się wtedy opady deszczu ze śniegiem, a duża wilgotność powietrza powoduje, że chłód odczujemy znacznie dotkliwiej. Najniższe opady notuje się w kwietniu i czerwcu, są to najczęściej delikatne opady, które przy wysokiej temperaturze nie psują aż tak planów zwiedzania. Zdecydowanie najlepszą porą na wizytę będzie zatem wczesne i późne lato. Wizyta na wyspach Aran jesienią również ma swój klimat, jednak konieczne będą ciepłe ubrania i przeciwdeszczowe kurtki!

Wyspy Aran – co warto wiedzieć o trekkingu?

Najlepsze trasy spacerowe na wyspie Inis Oírr to świetnie oznaczone szlaki Lúb Ceathrú an Locha. Strzałki wskażą nam odpowiedni kierunek po utwardzonej trasie, która prowadzi w najpiękniejsze zakątki wyspy. Znajdziesz tu także starożytne forty i imponujące pozostałości archeologiczne – jedne z najstarszych w Irlandii. Trasa Lúb Dún Eochla na Inis Mór z kolei ma długość ok. 10 km i umożliwia zapętlony spacer po wyspie. Są to zdecydowanie najchętniej wybierane trasy spacerowe, podczas których mamy możliwość obejrzeć zabytki i stanowiska archeologiczne. Warto pytać lokalnych mieszkańców o najlepsze trasy trekkingowe i spacerowe – wskażą nam drogę i doradzą, gdzie opłaca się udać i gdzie są najlepsze widoki na klify i ocean.

Poprzedni

Dover – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Londyn – miasto, które nigdy nie śpi

Następny

Dodaj komentarz