Kiedy jechać do Dublina?

, Tagi , , , ,

Dublin to miasto kultowe pod wieloma względami. Będąca stolicą Irlandii metropolia ma niepowtarzalną architekturę, wyjątkowy klimat, a przede wszystkim masę zabytków wartych zobaczenia. Jaka pora roku jest najlepsza na planowanie wyjazdu i kiedy zdecydowanie nie opłaca się jechać? Pogoda w Dublinie – oto kilka najważniejszych wskazówek!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Klimat w Dublinie – jak wpływa na zwiedzanie?

Leżący w Irlandii Dublin znajduje się w strefie wpływów klimatu umiarkowanego morskiego wilgotnego. Przez to chłód jest tu dość mocno odczuwalny, szczególnie późną jesienią i zimą. To właśnie styczeń, luty i marzec są miesiącami, które cechują się najbardziej kapryśną i deszczową pogodą. Przez to komfort zwiedzania może być naprawdę niewielki. Na szczęście w pozostałe miesiące w roku pogoda zdecydowanie jest lepsza. Jeżeli pogoda nie ma dla nas aż tak wielkiego znaczenia, to tak naprawdę możemy wybrać się do Dublina w każdej porze roku. Trzeba być jednak przygotowanym na ewentualność ulewnych deszczy czy burz.

W Dublinie nie doświadczymy jednak upałów i typowej dla polskiego lata pogody. Temperatura w Irlandii i okolicach samego Dublina waha się najczęściej maksymalnie o kilkanaście stopni w zależności od pory roku. Irlandia klimatycznie jest dość surowa, jednak to właśnie ten fakt stanowi jej największą zaletę i sprawia, że jest to kraj wyjątkowy.

Kiedy najlepiej jechać do Dublina – okno pogodowe

Najlepszą pogodą na wyjazd do Dublina jest lato. Wtedy nawet mimo przelotnych opadów temperatura sprzyja zwiedzaniu i przemieszczaniu się po mieście. Miesiące maj i czerwiec to moment idealny na wyjazd, ponieważ jest o wiele więcej słonecznych dni. Temperatura jest dość wysoka, a dodatkowo możemy liczyć na brak opadów deszczu, lub ewentualnie przelotne opady, które nie przeszkadzają, ani nie utrudniają zwiedzania miasta. Również porą wiosenną i letnią można zaobserwować duży wzrost zainteresowania turystycznego w mieście. Przejawia się to sporymi tłumami na ulicach miasta. Lipiec i sierpień to zdecydowanie najbardziej popularne na wyjazd do Dublina miesiące. Wtedy możliwe stają się również kąpiele w Atlantyku lub Morzu Irlandzkim, kraj ten bowiem ma dostęp do obu.

Podsumowując, najlepiej na wyjazd rozważyć miesiące maj, czerwiec, lipiec i sierpień – tzw. okno pogodowe, podczas którego aura bardziej sprzyja aktywnemu zwiedzaniu, a deszcze nie są tak uciążliwe. Dodatkowo wiele atrakcji w samym Dublinie jest dostępnych wyłącznie latem, co stanowi dodatkową motywację do przyjazdu właśnie w sezonie letnim. 

Pogoda w Dublinie – czego się spodziewać?

W zależności od pory roku, największym utrudnieniem bywają obfite opady deszczu. Planując więc wycieczkę do Dublina, warto mieć ten aspekt na względzie. Najlepiej jest mieć przy sobie cały czas płaszcz przeciwdeszczowy lub parasolkę. Nawet latem deszcz jest dość powszechnym zjawiskiem w Dublinie. Zimy bywają dość srogie, a towarzyszące im minusowe temperatury zdecydowanie dają się we znaki. Jesienią natomiast normą są ulewne deszcze, porywiste wiatry oraz równie niskie temperatury. Klimat typowo bałtycki powoduje, że nie występują tu jednak drastyczne zmiany temperatur. Np. zimą normą jest 3-4 ℃ w nocy i 6-7 ℃ w ciągu dnia, latem natomiast od 14 ℃ w nocy i do 16 ℃ w ciągu dnia.

Pogoda w Dublinie – czy zima to dobry okres na wyjazd?

Zima w Dublinie ma zdecydowanie wyjątkowy urok. Piękne zabytki architektury pokryte białym puchem oraz świąteczny klimat robią najczęściej niesamowite wrażenie na turystach. Z uwagi na klimat, w jakim znajduje się Dublin, zimy bywają tu dość intensywne. Bywa to minusem głównie dla lokalnych mieszkańców, a dla turystów stanowi ciekawą atrakcję. By efektywnie zwiedzić Dublin zimą i nie stracić zapału, mimo niesprzyjającej pogody, warto odpowiednio zadbać o wyposażenie i ubiór na czas wyjazdu. Co bardzo charakterystyczne dla Dublina i tamtej części kraju, to bardzo wyraziste i rażące słońce, które występuje tam praktycznie cały rok z taką samą intensywnością. Dobrym pomysłem będzie zatem zabranie okularów przeciwsłonecznych jako część wyposażenia.

Lato i wczesna jesień w Dublinie – pogoda a zwiedzanie

Jeżeli wybieramy się do Dublina turystycznie i chcemy zobaczyć jak najwięcej zabytków i atrakcji, to zdecydowanie najbardziej powinniśmy celować w planowanie wizyty późną wiosną i latem. Mamy wówczas szansę na słoneczne dni i wysokie temperatury, dzięki czemu zwiedzanie będzie prawdziwą przyjemnością, nawet mimo przelotnych opadów. Irlandia znajduje się w nieco innym klimacie niż Polska, przez co również uwagę warto zwrócić na swoje wyposażenie podczas przygotowań do podróży. Ciepła kurtka przeciwdeszczowa, parasol, a także dodatkowe pary butów na wypadek przemoczenia to obowiązkowe pozycje w naszej walizce. Nie można również zapomnieć o okularach przeciwsłonecznych. Tak jak wspomniano już wcześniej, w Dublinie słońce jest bardzo wyraziste i może oślepiać, więc dla własnego komfortu warto posiadać okulary.

Poprzedni

Wycieczka do Brighton – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Wycieczka do Whitby – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz