Najbardziej instagramowe miejsca w Szkocji – sprawdź, gdzie zrobić zdjęcia!

Tagi , , , , ,

Nie da się ukryć, że Szkocja to jeden z najpiękniejszych kierunków wakacyjnych. Każda osoba, która przynajmniej raz była w tych rejonach, wie, że kraj ten jest pełen zróżnicowanych krajobrazów. Majestatyczne góry, wspaniałe rzeki, wysepki – to tylko część naturalnego piękna w Szkocji. Planujesz wczasy w tym państwie? Sprawdź instagramowe miejsca w Szkocji, jeśli chcesz zrobić niezapomniane zdjęcia.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Instagramowe miejsca w Szkocji – Wiadukt Glenfinnan

Jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Wielkiej Brytanii, które na pewno dobrze znają fani Harry’ego Pottera. Wiadukt ten znajduje się w ciągu linii kolejowej West Highland Lane. Mieści się on nad doliną rzeki Finnan, niedaleko miejscowości Glenfinnan w północnej części Szkocji. Powstał on w latach 1897-1901 i był on jednym z największych przedsięwzięć inżynieryjnych. Wiadukt wyróżnia się świetną lokalizacją. Położony jest on pośród przepięknych gór i roślin, które nadają mu bajkowego wyglądu. Nic więc dziwnego, że wiadukt Glenfinnan jest chętnie wykorzystywany jako sceneriach w filmach. Oprócz Harrego Pottera, możemy go także podziwiać w takich filmach jak „Charlotte Gray” czy „Nieśmiertelny”.

Jeśli planujesz wykonać zdjęcia wiaduktu, najlepiej jest wybrać się do jednego z punktów widokowych. To właśnie tam powinniśmy otrzymać najlepsze ujęcia. Jednym z najpopularniejszych punktów jest szlak Viaduct. Rozciąga się z niego widok na wiadukt i dolinę. To właśnie tutaj widać go najlepiej, dzięki czemu uzyskamy niesamowite zdjęcia. Bardzo popularnym punktem jest również Visitors Centre.

Kiedy najlepiej jest wybrać się w te miejsca, aby zrobić wspaniałe zdjęcia? Wiadukt Glenfinnan zawsze prezentuje się znakomicie, jednak najlepiej jest wybrać godziny popołudniowe, kiedy słońce emituje nieco bardziej ciepłe i wyraziste światło. Dzięki temu fotografie mają przyjemne kolory i pięknie zarysowany kontrast.

Instagramowe miejsca w Szkocji – Jezioro Loch Ness

Chyba nie ma na świecie osoby, która nie słyszała o słynnym potworze z Loch Ness. Według wielu legend miał on zamieszkiwać głębiny Loch Ness. Jest to jedno z największych jezior w Szkocji. Mieści się ono w środkowej części kraju, około 20 km od miejscowości Inverness. Jezioro Loch Ness jest naprawdę przepięknym miejscem. Nie bez powodu zaliczane jest do najbardziej malowniczych miejsc w całej Szkocji. Jezioro odznacza się wspaniałym położeniem. Otaczają je góry i wyżyny z kamienistymi wybrzeżami.

Loch Ness już od wielu lat przyciąga rzesze osób z całego świata. Powodów, dla których uwielbiają je turyści, jest kilka. Jednym z nich jest niezaprzeczalnie jego piękno. Wiele osób przyjeżdża tutaj również ze względu na Nessie, czyli słynnego potwora z Loch Ness. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, skąd wzięły się legendy o tym stworzeniu. Pierwsze wzmianki pojawiały się już w 700 r. n.e. Według opowieści jest to duży gad morski z długą szyją. Do dzisiaj zaliczany jest on do największych zagadek w kryptozoologii. W przeciągu lat wykonano wiele zdjęć i filmów, na których rzekomo widać legendarnego potwora, jednak naukowcy nie uznają tego za wystarczający dowód.

Jeśli planujesz wycieczkę w okolice Loch Ness, bez problemu znajdziesz miejsca, w których możesz wykonać wspaniałe zdjęcia jeziora. Jednym z nich jest znany zamek Urquhart. Niegdyś budynek ten był jednym z najważniejszych zamków w całej Szkocji. Z trzech stron otoczony jest przez jezioro Loch Ness, dzięki czemu stanowi on doskonały punkt widokowy.

Kiedy warto wykonywać zdjęcia przy jeziorze? Najlepszą porą będzie ranek lub późne popołudnie, a dokładnie na kilka godzin przed zmrokiem. Światło nie jest wtedy aż tak ostre, dzięki czemu nasze ujęcia będą się prezentować naprawdę dobrze.

Instagramowe miejsca w Szkocji – Zamek Dunrobin

Wielbicielom architektury na pewno spodoba się zamek Dunrobin. Jest to przepiękny, okazały dom w malowniczej miejscowości Golspie na wybrzeżu Morza Północnego. Zamek ten jest siedzibą książąt i hrabiów z rodziny Sutherland i zaliczany jest do najstarszych zabytków w Szkocji. Powstał on prawdopodobnie już w XIV wieku, jednak w XIX wieku przeszedł remont, dzięki któremu zamek zawdzięcza swój dzisiejszy wygląd. Budynek ten wyróżnia się pięknym wyglądem i przywodzi na myśl renesansową architekturę we Francji. Był on inspirowany francuskimi zamkami, dlatego znacznie odróżnia się od szkockiej architektury. Budynek wielu osobom kojarzy się z baśniowymi zamkami. Jednak sama budowla to nie wszystko.

Dunrobin otoczony jest przez przepiękne ogrody, w których można podziwiać wiele wspaniałych roślin. Ogrody zostały założone w połowie XIX wieku i od tamtej pory niewiele się zmieniły (zostały do niego dodane nowe rośliny). Na dziedzińcu zamku można także znaleźć St John’s Well, czyli jedną z najgłębszych studni w całej Szkocji. Zamek Dunrobin zdecydowanie jest jednym z najbardziej majestatycznych budynków w tym rejonie. Zarówno zamek, jak i otaczające go ogrody będą wspaniałym miejscem do robienia zdjęć.

Która pora dnia będzie najlepsza na fotografowanie? Zamek i ogrody zawsze prezentują się niesamowicie. Świetną porą będzie ranek i tzw. złota godzina, czyli przed zachodem słońca. Słońce emituje wtedy bardzo charakterystyczne światło o pięknym złotym odcieniu. Dzięki temu zamek będzie wyglądał jeszcze bardziej baśniowo.

Zamek Eilean Donan

Kolejnym pięknym budynkiem jest zamek Eilean Donan. Mieści się on na wyspie Loch Duich, niedaleko miejscowości Dornie na zachodnim wybrzeżu Szkocji. Ze stałym lądem łączy go okazały kamienny most, który od razu przywodzi na myśl filmy fantasy. Powstał on w XIII wieku i wyróżnia się dość bogatą historią. W XVIII wieku został zajęty przez hiszpańskie wojska, a następnie zniszczono go, jednak na początku XX wieku został odrestaurowany. Dzisiaj jest on jednym z najchętniej fotografowanych obiektów w Szkocji. Często pokazywany jest on w filmach, takich jak „Świat to za mało” czy „Nieśmiertelny”. Jest to naprawdę piękny budynek, który wyróżnia się przyjemną, romantyczną atmosferą.

Z zamku można zobaczyć przepiękną wyspę Skye. Wyspa, na której mieści się zamek, jest częścią Krajobrazowego Parku Narodowego Kintail i zbiegają się tutaj trzy zatoki. Dzięki temu można na wyspie można liczyć na naprawdę piękne widoki, które pięknie prezentują się na zdjęciach.

Planujesz sesję przy zamku Eilean Donan? Najlepsze wyniki uzyskasz rano i przed zachodem słońca, jednak zamek i jego okolice zawsze wyglądają niesamowicie.

Poprzedni

Co zobaczyć i zwiedzić w Irlandii, TOP 20 atrakcji must see

Kiedy jechać do Szkocji?

Następny

Dodaj komentarz