Wycieczka do Galway – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Tagi , , ,

Urokliwe ulice, powiew kultury celtyckiej, restauracje serwujące wyśmienite dania i średniowieczne zabytki – te i wiele więcej atrakcji oferuje turystom irlandzkie miasto portowe Galway położone nad rzeką Corrib. To idealny cel wakacyjny dla miłośników plażowania, podziwiania widoków z klifów i spacerowania pomiędzy monumentalnymi budowlami. Jakie atrakcje zobaczyć w Galway? Jaki hotel wybrać i gdzie smacznie zjeść? Przedstawiamy krótki przewodnik po tym wyjątkowym mieście.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia miasta Galway

Pierwsze wzmianki na temat obszaru, jaki obecnie zajmuje miasto Galway, pochodzą z 1124 roku, kiedy król Tairrdelbach mac Ruaidri Ua Conchobair władający prowincją Connacht w tym miejscu założył fort o nazwie Dun Bun. Z czasem wokół fortu zaczęły pojawiać się osady. Historia obszaru nie była jednak kolorowa. W 1230 roku miała miejsce inwazja Normanów, a rozrastające się miasto przejął przywódca Richard Mor de Burgh. W 1484 roku przyznano Galway oficjalny status miasta korony królewskiej. Rozkwit i dostatek miasta przypada na średniowiecze, kiedy rządziło nim 14 klanów kupieckich. Stąd też potoczna nazwa Galway – Cahair na dTreabh, czyli miasto klanów. Mimo tego, że miasto pozostało wierne koronie angielskiej, po dziś dzień jest to jedno z nielicznych miejsc, w którym mieszkańcy wciąż posługują się językiem irlandzkim.

Jakie atrakcje zwiedzić Galway?

Galway to miasto przesiąknięte kulturą celtycką, pełne wyjątkowych zabytków i nowoczesnych rozrywek. Idealne miejsca na wakacje w pojedynkę, w parze, z przyjaciółmi lub dla rodzin z dziećmi. Przedstawiamy listę atrakcji w Galway, których nie można pominąć.

Plac Eyre

To właśnie od tego miejsca, znajdującego się w centrum Galway, warto rozpocząć zwiedzanie. Plac znany również jako Park Pamięci Johna F. Kennedy’ego to popularne miejsce spotkań turystów i miejscowych. Tętniące życiem miasto sąsiaduje z dzielnicami handlowymi William Street oraz Shop Street z butikami zarówno popularnych marek, jak i manufaktur rozwijających się projektantów. Na zachód od Eyre Square znajduje się nowoczesne i największe w Galway centrum handlowe. A co można zobaczyć na samym placu?

Na szczególną uwagę zasługuje popiersie portretowe prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego, upamiętniające jego wystąpienie w Galway, jedno z ostatnich przed zamachem. Równie interesującą atrakcją są charakterystyczne dla tego miejsca Drzwi Browne, które pierwotnie stanowiły wejście do domu rodziny Browne’ów, jednej z 14 wspomnianych wyżej rodzin kupieckich.

Zamek Lynchów przy Shop Street

Udając się z placu Eyre w kierunku Shop Street nie można przejść obojętnie obok zamku Lynchów, kolejnej rodziny kupieckiej zamieszkującej i rozwijającej Galway w średniowieczu. Obecnie w monumentalnej budowli mieści się bank AIB, jednak obiekt wciąż przyciąga turystów bogato zdobioną fasadą z gargulcami, ozdobną sztukaterią i gzymsami. To idealny przykład średniowiecznego zamku obronnego, którego zadaniem była obrona klanu Lynchów przed najazdami. Szacuje się, że części wapienne budynku pochodzą z XIV wieku, choć budynek w pełni dokończono w XVI wieku.

Katedra Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Galway

Wybudowana w latach 1958-1965 główna świątynia diecezji Galway, Kilmacduagh i Kilfenora swoją właściwą nazwę, czyli Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja otrzymała podczas poświęcenia przez kardynała Richarda Cushinga w 1965 roku. Do dziś zachwyca turystów z całego świata eklektycznym stylem łączącym elementy neorenesansu i stylu neoromańskiego. Wysoka na 44,2 metry zachwyca nie tylko architekturą z zewnątrz. Wewnątrz turyści mogą podziwiać kopuły i filary ozdobione rozetami i mozaikami nawiązującymi do szerokiej tradycji sztuki chrześcijańskiej. Obiekt jest ważnym elementem panoramy miasta Galway.

Łuk hiszpański w Galway

Miłośnicy dość niepozornych zabytków, które w zagadkowy sposób oddają klimat historii, powinni zobaczyć w Galway łuk hiszpański. Choć nie zdobią go ornamenty i rozety, to ważny obiekt historyczny miasta. Wybudowany w 1854 roku podczas rządów burmistrza Wylliama Martina, stanowił element muru obronnego, który całkowicie otaczał Galway. Mur ciągnął się do Wieży Martina znajdującej się na brzegu Corri i chronił nadbrzeże miasta. Obecnie to ostatni fragment i jedyna pozostałość po dawnej fortyfikacji. Odwiedzając to miejsce, nie można pominąć muzeum znajdującego się w nowym budynku tuż za łukiem hiszpańskim.

Muzeum Miejskie w Galway

Każdy, kto pragnie bliżej poznać historię i kulturę miasta, powinien odwiedzić to miejsce. Muzeum Miejskie w Galway założone w 1967 roku początkowo gromadziło niewiele artefaktów, wśród których znajdowała się przede wszystkim szczątkowa kolekcja kamieni średniowiecznych z miasta. Z upływem lat obiekt gromadził kolekcje przedstawiające życie ludowe i przemysłowe Galway. Do 2004 roku muzeum zajmowało budynek Comerford House, będący historyczną posiadłością rodziny Camerford, którą w latach 1948-1954 zamieszkiwała rzeźbiarka, pisarka i dziennikarka Clare Consuelo Sheridan, kuzynka Sir Winstona Churchila. W 2004 muzeum zamknięto, by w 2007 roku przenieść je i ponownie udostępnić zwiedzającym w nowo wybudowanym budynku, który jest siedzibą muzeum po dziś dzień.

Atlantaquaria w Galway

Atlantaquaria w Galway to jedna z atrakcji, która spodoba się całej rodzinie, w tym przede wszystkim najmłodszym uczestnikom wycieczki. To największe akwarium gatunków rodzimych w Irlandii. Obiekt znajduje się w Salthill z widokiem na zatokę Galway. Atlantaquaria to dom setek gatunków stworzeń z rzek, jezior, kanałów i oceanów. Akwarium przedstawia kompleksowo obraz świata wodnego, prezentując jasne i interesujące pokazy i warsztaty. Turyści mogą podziwiać gatunki zwierząt morskich w przestrzeni odzwierciedlającej ich naturalne środowisko. W obiekcie znajdują się ryby słodkowodne, kolorowe i egzotyczne stworzenia cieplejszego klimatu, a także rekiny, ośmiornice, piranie i błazenki. Wewnątrz znajduje się też budzący zachwyt wodospad.

Claddagh w Galway

Odwiedzając Galway, nie można pominąć Claddagh i wyjechać z niego bez najpopularniejszej i najbardziej charakterystycznej pamiątki – pierścienia Claddagh symbolizującego miłość, przyjaźń i lojalność. Jaka jest historia tego obszaru i jego symbolu? Powstanie Claddagh, nazywanego również An Cladach, co oznacza „brzeg”, datuje się na około V wiek. Ówcześnie była to wioska rybacka, która słynęła ze sprzedaży świeżych ryb łowionych z historycznych łodzi Galway Hooker. Według starej legendy słynny pierścień stworzył Richard Joyce, który umiejętności jubilerskie nabył od mistrza tego rzemiosła na… statku pirackim. Zgodnie z historią przekazywaną z pokolenia na pokolenie Richard Joyce został porwany przez piratów w drodze do Indii Zachodnich. Gdy go uwolniono, powrócił do Galway i stworzył pierścień przedstawiający dłonie trzymające serce w koronie – pierścień Claddagh.

Plaże w Galway

Galway to nie tylko średniowieczne zabytki, klimatyczne ulice i historyczne obszary. Tysiące turystów odwiedza to miejsce również ze względu na idealne warunki do plażowania. Wśród najpiękniejszych plaż w irlandzkim mieście znajdują się:

  • Dog Bay – bajeczna plaża leżąca obok plaży Gurteen Bay, z którą tworzy wyjątkowy krajobraz, szczególnie o zachodzie słońca. Obie plaże stanowią idealne miejsce do opalania się i uprawiania sportów wodnych, takich jak kitesurfing czy windsurfing.
  • Kilmurvery Beach – plaża z białym piaskiem i lazurową wodą stanowi doskonałe miejsce do plażowania, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Łagodny brzeg uchodzący płasko do wody pozwala na bezpieczne kąpiele.
  • Carraroe Beach nazywana również Coral Strand przyciąga przede wszystkim fanów nurkowania. Delikatny koral tworzy wyjątkowy wodny krajobraz.
  • Plaża miejsca Dalthill – składa się z szeregu plaż kamienistych i piaszczystych znajdujących się wzdłuż promenady.

Gdzie smacznie zjeść w Galway?

Odkrywanie lokalnych smaków to dla wielu turystów ogromna frajda, dlatego przedstawiamy listę najciekawszych i najpopularniejszych lokali gastronomicznych w Galway. Nie tylko się w nich najecie, ale spróbujecie wyjątkowych i tradycyjnych potraw kuchni irlandzkiej.

  • Serowie Sheridana – podążając rynkiem obok Kościoła Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja, można trafić do miejsca, w którym królują sery. Od niebieskich, przez twarde i miękkie, pochodzące ze wszystkich zakątków Europy. Turyści mogą wygodnie usiąść i zjeść na miejscu lub kupić sery na wynos.
  • Glina – nowoczesna restauracja w pobliżu Placu Eyre, która szklaną zabudową w charakterystyczny sposób kontrastuje ze średniowieczną architekturą miasta. Restauracja serwuje lokalne, irlandzkie potrawy, proponując gościom codziennie inne menu degustacyjne lub dwudaniowy posiłek z karty.
  • Cava Bodega – restauracja znajdująca się w niedużej odległości od łuku hiszpańskiego serwuje wiele hiszpańskich dań, które poznano w tym miejscu w czasie średniowiecznych wymian handlowych ze statkami z Półwyspu Iberyjskiego. W lokalu można zjeść dania wegetariańskie, rybne, mięsne i na słodko, popijając je wybornym winem.
  • Pullman – miejsce idealne dla fanów nietuzinkowości. Lokal bowiem znajduje się w dwóch odrestaurowanych wagonów z Orient Express. W luksusowych wnętrzach urządzonych w stylu francuskim serwowane są przede wszystkim ryby i owoce morza.

Jaki hotel w Galway wybrać?

Galway oferuje turystom wiele hoteli i miejsc do nocowania na każdą kieszeń – od luksusowych i ekskluzywnych, po budżetowe, ale wygodne i w dobrej lokalizacji.

Top 3 hotele polecane na booking.com

  • Clayton Hotel Galway – nowoczesny hotel z zapleczem rekreacyjnym obejmującym basen i saunę. Apartamenty i pokoje są klimatyzowane i wyposażone w telewizor z płaskim ekranem. Na terenie obiektu znajduje się parking i bezpłatny dostęp do WiFi. Wewnątrz hotelu jest bar i bistro z lokalnymi specjałami z Galway.
  • Imperial Hotel – zlokalizowany przy placu Eyre, oferuje noclegi w przestronnych i nowocześnie urządzonych pokojach. Obiekt posiada taras, a miejsca parkingowe dostępne są na parkingu publicznych Hynes Yard (dla gości hotelu cena za parking jest obniżona).
  • The Connnacht Hotel – obiekt wyposażony w centrum rekreacji: saunę, siłownię, łaźnię parową i wannę z hydromasażem. Na terenie znajduje się bezpłatny parking i 20-metrowy basen.

TOP 3 najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi w Galway

  • Cottage Doire – hotel usytuowany 10 minut od Galway, w spokojnej okolicy. Na terenie obiektu znajduje się plac zabaw dla dzieci. Turyści posiadający zwierzęta mogą podróżować ze swoimi pupilami, ponieważ w hotelu mogą przebywać zwierzęta domowe.
  • Barna Sea View Cottage – to idealne miejsce na nocleg dla rodziców z dziećmi. Domki wakacyjne wyposażone w szereg udogodnień. Otoczone ogrodem z placem zabaw i tarasem słonecznym zapewniają dzieciom świetną zabawę, a rodzicom wypoczynek.
  • Galway Coast Cottage – domek wakacyjny z wyjątkowym widokiem na morze, posiadający trzy sypialnie, łazienkę i kuchnię. W ogrodzie znajduje się plac zabaw dla dzieci.

TOP 3 noclegi w Galway w przystępnej cenie

  • Balcony House – obiekt położony 5 minut od centrum Galway posiadający bezpłatny parking oraz WI-FI, a także pokoje dla niepalących.
  • The Eyre Square Townhouse – obiekt w centrum z noclegami w atrakcyjnej cenie. W każdym pokoju znajduje się wygodne łóżko i łazienka, a także bezpłatny dostęp do Internetu.
  • Ben Lettery Hostel – na terenie obiektu znajduje się ogród, parking, sprzęt do grillowania i parking. Pokoje wyposażone są we współdzieloną łazienkę.

TOP 3 najbardziej luksusowe noclegi w Galway

  • Glenlo Abbey Hotel – pięciogwiazdkowy hotel z bezpłatnym parkingiem, polem golfowym, widokiem na Lough Corrib i krajobraz Irlandii. Na miejscu można uprawiać również sokolnictwo, łucznictwo i łowienie ryb. Każdy pokój ma marmurową łazienkę z luksusowymi kosmetykami.
  • Sea Breeze Lodge B&B Galway – obiekt znajdujący się zaledwie 3,5 kilometra od centrum oferuje gościom komfortowe pokoje z łazienką i pełnym wyposażeniem. W hotelu znajdują się łóżka typu queen-size oraz super-king-size.
  • Hotel G – pięciogwiazdkowy hotel z widokami na jezioro Atalia, siłownią i centrum SPA. Na gości czekają luksusowe pokoje z łazienką i płaskim telewizorem, urządzone w eleganckim stylu.

Jak i kiedy wybrać się w podróż do Galway?

Najlepszy czas na zorganizowanie wycieczki do Galway to wrzesień. W tym miesiącu na turystów czeka przyjemna temperatura i brak opadów, które z uwagi na klimat oceaniczny w pozostałe miesiące występują bardzo często. Równie dobrym miesiącem jest czerwiec, kiedy temperatura wynosi maksymalnie 17°C. Do Galway najlepiej dostać się drogą lotniczą. Lot trwa około 3 godziny.

Na miejscu turyści mogą korzystać z komunikacji miejskiej lub wypożyczyć auto. W pobliżu centrum znajduje się kilka punktów oferujących wynajem aut, w tym Motor Park, Ballybane Industrial Estate czy Transfer w pobliżu placu Eyre. Parkować można na Tor Greyhound przy College Road, Dyke Road obok teatru Blac Box Theatre oraz parkingu katedralnym w Galway.

Poprzedni

Wycieczka do Birmingham – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Hotele w Birmingham – lista TOP rekomendowanych noclegów

Następny

Dodaj komentarz