Zwiedzanie Pałacu Holyrood w Edynburgu, ceny, bilety, przewodnik

Tagi , , ,

Pałac Holyrood jest jednym z symboli Edynburga, stolicy Szkocji. W tym przewodniku poznasz najważniejsze informacje, które pomogą Ci się zorientować w kwestiach związanych ze zwiedzaniem tego słynnego miejsca.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia i opis Pałacu Holyrood w Edynburgu

Pałac Holyrood jest istną perłą historyczną na terenie Szkocji, leżącym u stóp wzniesienia Arthur’s Seat w malowniczym Edynburgu. Jego długie i bogate dzieje sięgają średniowiecza, stanowiąc fascynującą mozaikę wydarzeń, które wpłynęły na historię Szkocji. Pałac pełni nie tylko funkcję rezydencji królewskiej, ale także jest miejscem o głębokim znaczeniu kulturowym i politycznym.

Historia pałacu sięga XII wieku, kiedy to na tych terenach powstało opactwo augustiańskie, którego pozostałości są zachowane do dziś. W średniowieczu budynek pełnił funkcje obronne. Aż do momentu, gdy król Jakub IV Stewart podjął decyzję o jego rozbudowie, przekształcając go w rezydencję królewską. Od tego czasu pałac kilkukrotnie zmieniał swój wygląd, wzbogacając się o różnorodne cechy architektoniczne.

Dzisiaj pałac pełni funkcję oficjalnej rezydencji monarchów brytyjskich. Jest on także otwarty dla zwiedzających, którzy chcą odkryć historię tego fascynującego miejsca. Zwiedzający mogą przejść przez pięknie urządzone apartamenty królewskie, zobaczyć bogate zbiory sztuki, mebli i innych cennych artefaktów.

Gdzie znajduje się Pałac Holyrood w Edynburgu?

Adres pałacu Holyrood w Edynburgu:

Canongate, Edinburgh EH8 8DX, Wielka Brytania

Jak dojechać do Pałacu Holyrood w Edynburgu?

Pałac jest dogodnie usytuowany w samym centrum Edynburga, dlatego jest łatwo dostępny zarówno dla turystów, jak i mieszkańców miasta. Istnieje kilka sposobów, aby dotrzeć do pałacu:

  • autobus: Edynburg ma także dobrze rozwiniętą sieć komunikacji autobusowej. Korzystając z autobusów miejskich, które kursują po ulicy Canongate możesz wysiąść w okolicach parlamentu, który położony jest tuż przy pałacu Holyrood
  • tramwaj: miasto posiada również tramwaje, które łączą różne dzielnice Edynburga. Możesz skorzystać z tramwaju i wysiąść na przystanku St Andrew Square, a stamtąd pieszo dostać się na miejsce (pieszo dojdziesz w kwadrans)
  • samochód: jeśli podróżujesz własnym samochodem, warto wiedzieć, że w okolicy pałacu Holyrood znajduje się kilka parkingów. Warto jednak również pamiętać, że centrum miasta, zwłaszcza w weekendy może być zatłoczone

Ile czasu trwa zwiedzanie Pałacu Holyrood w Edynburgu?

Czas zwiedzania pałacu Holyrood może się różnić w zależności od zainteresowań i tempa zwiedzających. Przeważnie jednak, aby w pełni podziwiać eksponaty, zabytkowe sale oraz inne atrakcje, warto zarezerwować sobie około 1,5 do 2 godzin.

Czy warto odwiedzić Pałac Holyrood w Edynburgu?

Zdecydowanie warto odwiedzić pałac Holyrood w Edynburgu, zwłaszcza jeśli interesujesz się historią, kulturą i architekturą. Pałac jest pięknym zabytkiem architektonicznym, który przyciąga turystów z całego świata swoją bogatą historią, pięknymi ogrodami i bogactwem sztuki i artefaktów. Odkrywanie komnat, które kiedyś zamieszkiwała między innymi Maria Stuart, królowa Szkocji, jest fascynującym doświadczeniem dla miłośników historii. Ponadto, pałac oferuje wspaniałe widoki na okoliczne, szkockie krajobrazy.

Godziny otwarcia Pałacu Holyrood w Edynburgu

Godziny otwarcia pałacu mogą ulegać zmianom w zależności od sezonu, dlatego zawsze warto sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej pałacu. Ogólnie rzecz biorąc, pałac Holyrood od kwietnia do października jest otwarty dla zwiedzających w godzinach od 9:30 do 18:00, a przez pozostałą część roku do 16:30.

Bilety do Pałacu Holyrood w Edynburgu, Ile kosztuje wejście?

Bilety do Pałacu Holyrood w Edynburgu można zakupić na miejscu. Ale zaleca się wcześniejszą rezerwację, szczególnie w okresach wzmożonego ruchu turystycznego. Ceny biletów mogą różnić się w zależności grupy wiekowej i wyprzedzenia z jakim kupujemy bilet wstępu. Osoby dorosłe, powyżej 25 roku życia płacą od 18 funtów do 19,50 (cena zależy od tego czy kupujemy w dniu zwiedzania czy z wyprzedzeniem). Dla młodych dorosłych ceny prezentują się następująco: 11,50 funtów i 12,50. Dzieci: 10 i 10,50 (takie same stawki dla osób niepełnosprawnych). Najmłodsi, poniżej 5 roku życia mają wstęp za darmo.

Istnieją również zorganizowane wycieczki, oferujące szereg atrakcji z profesjonalnym przewodnikiem. Jedna z opcji obejmuje zwiedzanie pałacu Holyrood wraz z apartamentami królewskimi i historycznymi komnatami królowej Mary Stuart, a także ruin opactwa i ogrodów pałacowych. Cena za taką wycieczkę wynosi poniżej stu złotych.

Bardziej rozbudowane wycieczki oprócz odwiedzin pałacu Holyrood oferują dostęp do innych, równie popularnych atrakcji w Edynburgu, takich jak zamek w Edynburgu czy HMY Britannia. Za takie kompleksowe atrakcje, ceny biletów mogą wynosić trzysta złotych: https://www.tiqets.com/en/palace-of-holyroodhouse-tickets-l146005/ .

Autor: Michał Jakoniuk

Poprzedni

Cotswolds – czyli malownicze wsie i miasteczka Anglii

Rejs po Tamizie w Londynie, ceny, co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz