Cotswolds – czyli malownicze wsie i miasteczka Anglii

Tagi , , ,

Cotswolds, często określane jako Cotswold Hills, to malownicze pasmo wzgórz, które znajduje się w południowo- środkowej Anglii. Pasmo to ma aż 145 kilometrów długości, a szerokość momentami dochodzi nawet do 40 kilometrów. Najwyższym punktem Cotswolds jest Cleeve Hill o wysokości 330 metrów nad poziomem morza. W paśmie Cotswolds znajduje się wiele, urokliwych miasteczek i wsi, które koniecznie powinieneś odwiedzić! Co więc możesz zobaczyć w Cotswolds?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Bibury

Bibury to jedna z malowniczych wsi, która znajduje się w paśmie Cotswolds. Słynie ona nie tylko z hodowli owiec, ale także z malowniczych zabytków, które znajdują się na jej terenie. Będąc w Bibury koniecznie odwiedź Arlington Row, czyli szeregowy budynek z XIV wieku. Nawiązuje on do tradycyjnej, wiejskiej zabudowy. Tuż obok niego znajduje się Awkward Hill, które również jest jedną z popularniejszych atrakcji turystycznych w wiosce. Kolejnym miejscem jest Bibury Trout Farm, czyli niewielka promenada z drewnianymi pomostkami, która znajduje się przy rzece przedzielającej wioskę na dwie części. W Bibury cofniesz się do czasów farmerskich i poczujesz niezwykły klimat całego Cotswolds.

2. Bourton-on-the-Water

Bourton-on-the-Water to kolejna wioska w paśmie Cotswolds, którą koniecznie musisz odwiedzić. Na co dzień mieszka tam nieco ponad 3 tysiące mieszkańców, aczkolwiek wioska nazywana jest „Angielską Wenecją”. Jej nazwa nie jest przypadkowa! W Bourton-on-the-Water znajdziesz niezliczoną ilość mostów, pomostów i kładek, które w malowniczy sposób zawieszone są nad rzekami i ciekami wodnymi. Będąc w wiosce koniecznie odwiedź Cotswold Motoring Museum and Toy Collection. Nie zależnie od tego, czy jesteś fanem motoryzacji czy samochodzików zabawkowych, to miejsce powinno przypaść Ci do gustu.

3. Cirencester

Cirencester to jedno z większych miast, które zlokalizowane są w paśmie Cotswolds. Zamieszkuje je około 19 tysięcy mieszkańców. Jest to główny ośrodek rolniczy i przemysłowy w okolicy hrabstwa Gloucester. Znajduje się tu najstarsza w świecie anglojęzycznym uczelnia rolnicza – Royal Agricultural College. Została ona założona w 1840 roku. Zwiedzając miasto koniecznie udaj się do National Trust – Roman Villa, by zobaczyć pozostałości romańskiej zabudowy. Możesz także wybrać się do Parku Rzeźb -Cotswold Sculpture Park czy do Crincester Park – The Old Kennels Car Park. W sezonie letnim w mieście działa także Aquapark na świeżym powietrzu!

4. Stow-on-the-Wold

Stow-on-the-Wold to kolejne miasteczko w paśmie Cotswolds, które powinieneś odwiedzić. Zamieszkuje je niespełna 2 tysiące mieszkańców, aczkolwiek atrakcji tam nie brakuje. Największą uwagę przyciąga Saint Edward Church. Jest to średniowieczny, anglikański kościół parafialny zbudowany w XI wieku. Wyróżnia się on dość sfatygowanym wyglądem zewnętrznym, aczkolwiek jego wnętrze może Cię pozytywnie zaskoczyć. Znajdziesz w nim malownicze witraże okienne i szereg mozaik, które na długo zapadną Ci w pamięć. Postaraj sie także odwiedzić Red Rag Gallery, czyli jedną z najpopularniejszych uliczek w Stow-on-the-Wold. Jest to uliczka z tradycyjnymi, wiejskim zabudowaniami, które nawiązują do okresu średniowiecznego.

5. Burford

Burford to również jedno z popularniejszych miast w paśmie Cotswolds. Zamieszkuje je niecałe 6 tysięcy osób. Miasteczko to, podobnie jak inne w tym paśmie wzgórz, również słynie z hodowli owiec, a także szeroko rozwiniętego rolnictwa. Będą w Burford odwiedź Cotswolds Wildlife Park. Możesz tam wypocząć w otoczeniu dzikiej, nietkniętej ręką człowieka przyrody. Nie zapomnij także zatrzymać się przy Church of St. John the Baptist. Kościół Świętego Jana Chrzciciela jest największym obiektem sakralnym w Burford. Słynie on głównie ze swojego gotyckiego wnętrza oraz niesamowitych witraży okiennych, które nawiązują do całkiem odmiennego stylu.

6. Chipping Norton

Chipping Norton to kolejne, niewielkie miasteczko w paśmie Cotswolds, które na co dzień zamieszkiwane jest przez około 6 tysięcy mieszkańców. Słynie przede wszystkim ze swojego targu miejskiego, który przyciąga niezliczone ilości turystów. Co ciekawe, market ten odbywa się tu regularnie od XIII wieku! Oczywiście jego specyfika znacznie się zmieniała, aczkolwiek sam budynek, w którym wystawiane są towary jest jednym z najpiękniejszych obiektów historycznych. Odwiedź także Church of St. Mary, który wzniesiony został x XV wieku. Przyjrzyj się dokładnie jego niesamowitej architekturze, a także bogato zdobionemu wnętrzu. Chipping Norton słynie także ze swojego historycznego centrum. Przypomina ono niewielkie, renesansowe miasteczko, pełne urokliwych, wiejskich domków i wąskich uliczek.

7. Moreton-in-Marsh

Moreton-in-Marsh to kameralne miasteczko w Cotswolds, które na co dzień zamieszkiwane jest przez około 3 tysiące mieszkańców. Najważniejszym miejscem jest The High Street. Znajdziesz tam wiele antykwariatów i galerii sztuki, oraz praktycznie całą bazę gastronomiczną. Moreton-in-Marsh słynie ze swoich licznych kawiarenek, a także klimatycznych zaułków. Tak naprawdę, turyści doceniają Moreton-in-Marsh za jego niesamowity klimat. Możesz tam po prostu cofnąć się w czasie i cieszyć spokojnym, sielskim stylem życia. Klimat panujący w Moreton-in-Marsh sprzyja wypoczynkowi, a malownicze krajobrazy dodają mu jeszcze więcej uroku.

8. Winchcombe

Winchcombe to również jedno z popularniejszych miasteczek w Cotswolds. Znajduje się ono pomiędzy malowniczymi wzgórzami, a na co dzień zamieszkuje je około 4,5 tysiąca mieszkańców. Najważniejszym punktem Winchcombe jest Sudeley Castle. Malowniczy, średniowieczny zamek otoczony jest przepięknym, angielskim ogrodem. Wizyta w tym miejscu z pewnością zapadnie Ci w pamięć. Ogrody przy Sudeley Castle stały się popularnym miejscem do rekreacji i wypoczynku nie tylko wśród turystów, ale także i wśród miejscowych. Koniecznie wybierz się także do centrum Winichcombe, by wczuć się w niesamowity klimat małego miasteczka targowego. W Winchcombe nie tylko cofniesz się w czasie, ale także znajdziesz czas na relaks.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Z wizytą w Muzeum Nauki (Science Museum) w Londynie, bliety

Zwiedzanie Pałacu Holyrood w Edynburgu, ceny, bilety, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz