Wczasy i Wycieczki Edynburg – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

, Tagi , , ,

Edynburg to stolica Szkocji i znajduje się na wschodnim wybrzeżu kraju. Edynburg stał się miejscem turystycznym ze względu na swoją zabytkową architekturę, muzea i festiwale. Najbardziej słynie ze swojego zamku, który wybudował król Dawida I w XII wieku. Zamek jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Edynburga i można go zobaczyć z niemal każdego miejsca w mieście. Edynburg zamieszkuje około 500 tysięcy osób, co czyni go drugim po Glasgow najludniejszym miastem Szkocji.

Nazwa miasta pochodzi od staroangielskiego słowa Eofor-steden, co oznacza „miejsce, gdzie rosną cisy”. Dowiedz się więcej o możliwościach zwiedzania tego miasta, gdzie warto zatrzymać się na nocleg oraz gdzie zjeść.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pogoda i temperatura w Edynburgu w ciągu roku — kiedy warto tu przyjechać?

Najlepszy czas na odwiedzenie Edynburga to okres od kwietnia do września, kiedy pogoda jest przyjemna i ciepła. O tej porze roku w mieście odbywa się wiele festiwali, w tym The Fringe Festival, który ma miejsce w sierpniu.

Zima

Styczeńto najzimniejszy miesiąc w roku w Edynburgu, ale również najbardziej suchy i słoneczny. Średnia temperatura waha się od -5°C do + 5 °C. Podobnie sytuacja wygląda w lutym.

Pogoda w Edynburgu w marcu jest na ogół łagodna i sucha, a temperatury wahają się od 0°C do 8°C. Średnia opadów dla marca wynosi około 50 mm.

Wiosna

Wiosna zaczyna się w kwietniu, przynosząc cieplejsze temperatury i więcej słońca. Ten miesiąc może być dobrym czasem na wizytę, jeśli chcesz uniknąć tłumów i zaoszczędzić pieniądze na zakwaterowaniu.

Maj jest jednym z najlepszych okresów na odwiedzenie Edynburga, ponieważ pogoda jest ogólnie dobra, a tłumy są mniejsze niż w lecie.

Pogoda w Edynburgu w czerwcu jest ogólnie łagodna i sucha, a temperatury wahają się od 15°C do 25°C. Średnie opady dla czerwca wynoszą około 50 mm.

Lato

Lipiec i sierpień to miesiące, kiedy lato jest w pełni, jest również więcej turystów. Odbywają się liczne imprezy kulturalne. Średnie temperatury w sierpniu wynoszą około 22 stopni Celsjusza i nie pada zbyt wiele w ciągu miesiąca.

Jesień

Wrzesień przynosi deszcz, nawet w słoneczne dni. Jest to pora deszczowa w Edynburgu i czasami może być dość ciężka. Od października temperatury spadają i mogą pojawić się przymrozki.

Edynburg — główne zabytki i atrakcje

Edynburg to piękne miasto z licznymi atrakcjami i miejscami turystycznymi, które przyniosą Ci wiele radości i wrażeń. Ma zarówno starożytne, jak i nowoczesne atrakcje, z oszałamiającą architekturą i parkami, a także oszałamiającymi widokami na Firth of Forth.

Muzea w Edynburgu

Muzeum Narodowe Szkocji

  • Godziny: 10 do 17, od środy do poniedziałku; zamknięte we wtorek.
  • Koszt: 11 funtów dla dorosłych i 8 funtów dla dzieci w wieku 5-15 lat; bezpłatnie dla osób poniżej 5 roku życia i osób powyżej 65 roku życia. Następujące muzea można zwiedzać za darmo: National Museum of Scotland, Royal Museum of Scotland, Royal Scottish Academy Building i Scottish National Portrait Gallery.
  • Parking: bezpłatny parking na miejscu jest dostępny w pobliżu tylnego wejścia do muzeum w godzinach otwarcia. Dodatkowe miejsca można znaleźć na pobliskich ulicach, ale podlegają one ograniczeniom wynikającym z lokalnych przepisów, więc sprawdź przed wyruszeniem w drogę!

Muzea Surgeons’ Hall

The Surgeons’ Hall Museums to zbiór muzeów znajdujących się w Edynburgu w Szkocji. Są one własnością Royal College of Surgeons of Edinburgh. Muzeum Anatomii i Patologii jest czasami znane jako Old College Museum. Zawiera okazy związane z medycyną i chirurgią, w tym kolekcję ludzkich szkieletów i ponad 5000 preparatów anatomicznych. Muzeum mieści również obszerną bibliotekę z tysiącami rzadkich książek i manuskryptów pochodzących z 1684 r. Muzeum zostało założone w 1836 r. Jest ono otwarte codziennie z wyjątkiem niedzieli, z bezpłatnym wstępem, z wyjątkiem specjalnych wystaw, które mogą pobierać opłatę za wstęp.

Muzeum na Kopcu

Museum on the Mound to małe, ale potężne muzeum mieszczące się w trzypiętrowym georgiańskim budynku. Od 1887 roku jest siedzibą Szkockiej Narodowej Galerii Portretów. Kolekcja ponad 100 000 obiektów obejmuje wszystko, od obrazów i rzeźb, po meble, broń, ubrania i inne przedmioty osobiste należące do niektórych z najbardziej znanych osób w Szkocji.

Muzeum zostało założone w 1884 roku przez grupę przyjaciół, którzy pragnęli stworzyć instytucję, która uczciłaby bogatą historię ich kraju.

Zabytki w Edynburgu

Edynburg to jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Ma bogatą historię i kulturę, a przekonasz się o tym, gdy odwiedzisz jego zabytki. Oto kilka z moich ulubionych zabytków:

Zamek w Edynburgu

Jest to twierdza, która dominuje w panoramie miasta Edynburg w Szkocji, ze swojej pozycji na Castle Rock. Zamek jest jedną z najważniejszych twierdz w Szkocji od czasu jego wybudowania w XII wieku przez króla Dawida I. Chociaż Zamek Edynburg nigdy nie został podbity, padł łupem sił angielskich w 1645 i 1746 roku podczas wojen domowych pomiędzy angielskimi i szkockimi królami.

Zamek Edinburgh przechowuje niektóre z najcenniejszych szkockich artefaktów historycznych, w tym The Honours (klejnoty koronacyjne), które były przechowywane w Edynburgu od czasu, gdy zostały zrabowane przez Edwarda I podczas jego inwazji na Szkocję w 1296 roku.

Arthur’s Seat

Arthur’s Seat to wzgórze w dzielnicy Holyrood w Edynburgu w Szkocji. Jest to najwyższy punkt w Edynburgu. Arthur’s Seat jest popularnym miejscem spacerów, pikników i punktów widokowych.

Katedra St Giles

Edynburg jest jednym z najważniejszych miast w Szkocji, a Katedra St Giles jest jednym z najważniejszych budynków w Edynburgu. Katedrę można znaleźć w pobliżu The Royal Mile, która jest popularną atrakcją turystyczną. Katedra St Giles została założona w 1128 roku i była miejscem pochówku wielu znanych osób ze Szkocji na przestrzeni dziejów.

Greyfriars Kirkyard

Greyfriars Kirkyard to miejsce ostatecznego spoczynku wielu znanych osób, w tym Greyfriars Bobby. Ale nie martw się, nadal możesz je odwiedzić!

Położony w dzielnicy Starego Miasta w Edynburgu, Greyfriars Kirkyard istnieje od 1620 roku. Choć nie jest związany z żadną konkretną religią, sam cmentarz został założony przez króla Jakuba VI, który zbudował na tym miejscu kaplicę.

Pałac Holyroodhouse

To tutaj urodziła się i wychowała Maria Królowa Szkotów, więc jest to trochę jak Disney World dla fanów historii. Pałac jest rezydencją szkockich monarchów od XV wieku, ale od 1603 roku jest również używany jako centrum administracyjne rządu brytyjskiego. Obecnie jest on otwarty dla zwiedzających przez cały rok, ale w miesiącach zimowych będziesz chciał uniknąć wizyty w weekendy, kiedy tłumy są największe.

Atrakcje dla dzieci w Edynburgu

Jeśli odwiedzasz Edynburg z rodziną, jest tu wiele atrakcji, które zapewnią wszystkim rozrywkę.

Zoo w Edynburgu

Zoo znajduje się w centrum miasta, co sprawia, że jest wygodne dla wszystkich grup wiekowych. Ma również wiele gatunków zwierząt i dobry wybór przejażdżek i zajęć dla dzieci. Jest kilka darmowych zajęć, takich jak karmienie kaczek lub patrzenie na robaki w ekspozycji owadów. Reszta ich cen jest rozsądna w porównaniu do innych ogrodów zoologicznych, w których byliśmy. Jeśli szukasz czegoś droższego, co może spodobać się Twojemu dziecku, na miejscu znajduje się lodowisko z możliwością nauki jazdy na łyżwach!

Istnieją również dwa pokazy – jeden, który obejmuje muzykę i jeden, który obejmuje taniec – które odbywają się codziennie w okresie letnim. Oba są popularne wśród dzieci poniżej 10 lat.

Przejazd pociągiem parowym

Przejazd pociągiem to świetny sposób na zwiedzanie miasta. Możesz wysiąść na każdym przystanku i zwiedzać, lub zostać i cieszyć się jazdą.

Przejazd pociągiem to świetny sposób na wyrwanie się z miasta na popołudnie lub wieczór, być może na zwiedzanie okolicznych obszarów, takich jak Leith lub Portobello.

Dynamiczne Centrum Nauki o Ziemi

Jeśli szukasz interaktywnego, krytego muzeum nauki, Dynamic Earth Science Center ma trzy piętra eksponatów. Pierwsze piętro to sala wystawowa z mnóstwem zajęć praktycznych i gier, które pokazują, jak działa geologia i historia Ziemi. Na tym poziomie znajduje się również duża jaskinia lodowa, przez którą dzieci mogą przejść i doświadczyć, jak to jest być wewnątrz góry lodowej.

Na drugim piętrze znajduje się planetarium, które zabiera ludzi w kosmos, aby dowiedzieć się o gwiazdach i planetach naszego układu słonecznego.

Trzecie piętro jest w całości poświęcone skamieniałościom! Dzieci mogą wykonać własne skamieniałości za pomocą odlewów gipsowych na stacjach w całym pomieszczeniu.

Camera Obscura i Świat Iluzji

Camera Obscura i World of Illusions to dwie atrakcje znajdujące się obok siebie w Edynburgu w Szkocji. Atrakcje te są idealne dla dzieci (i dorosłych) z poczuciem przygody.

Camera Obscura to urządzenie optyczne, które wyświetla na stole obrazy świata zewnętrznego. Obrazy są do góry nogami, co może być mylące dla niektórych dzieci, które nie są przyzwyczajone do oglądania rzeczy pod takim kątem. Świat Iluzji to muzeum iluzji, w którym można dowiedzieć się o sztuczkach optycznych, a nawet samemu wypróbować niektóre z nich!

Muzeum Dzieciństwa

To muzeum jest świetne dla dzieci, ponieważ posiada wiele interaktywnych eksponatów, które zapewnią im zaangażowanie i rozrywkę. Dzieci mogą dowiedzieć się o swoim własnym dzieciństwie, jak również o dzieciństwie dzieci w różnych epokach. Mogą również dowiedzieć się o zabawkach z różnych epok, co jest zabawą dla tych, którzy lubią historię.

Gdzie zjeść – polecane restauracje

Po długim dniu zwiedzania tego pięknego miasta, miło jest zrelaksować się w restauracji z jakimś dobrym jedzeniem i piciem. Edynburg ma szeroką gamę restauracji do wyboru, a my wybraliśmy kilka z naszych ulubionych!

Stockbridge restaraunt

The Stockbridge Restaurant to bardzo dobrze oceniana restauracja w Stockbridge, w Edynburgu. Jest to małe miejsce z kameralną atmosferą i serwuje jedne z najlepszych potraw, jakie można znaleźć w mieście, niezależnie od tego, czego szukasz – czy to romantycznej kolacji, czy po prostu dobrego, staromodnego pubu.

Deacon Brodies Tavern

Warto odwiedzić Deacon Brodies Tavern. To tradycyjny szkocki pub na Starym Mieście, z ogródkiem piwnym i restauracją. Został założony w 1745 roku i do dziś jest popularny! Serwują tam tradycyjne jedzenie, takie jak haggis, neeps i tatties (haggis jest robiony z mielonego serca owczego, wątroby, płatków owsianych, cebuli i przypraw).

Three Birds

Trzy Ptaki to spokojna i relaksująca restauracja. Obsługa jest przyjazna, jedzenie smaczne i jest to świetne miejsce na wieczorne wyjście. Znajdziesz tu również dobry wybór win, które mogą towarzyszyć Twojemu posiłkowi. Niezależnie od tego, czy jesteś na randce, czy chcesz spotkać się z przyjaciółmi, to miejsce, do którego warto się wybrać!

Gdzie spać – różne opcje zakwaterowania w Edynburgu

Edynburg oferuje różne opcje hotelowe – od tanich po najbardziej luksusowe. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi w Edynburgu

The George Hotel

Ten przyjazny dla rodzin hotel leży przy Princes Street, w odległości krótkiego spaceru od zamku w Edynburgu i ogrodów Princes Street. Pokoje w hotelu George oferują widoki na słynną architekturę Nowego Miasta w Edynburgu lub na samą Princes Street. Dzieciom spodoba się podgrzewany kryty basen, podczas gdy mama i tata zrelaksują się w saunie lub łaźni parowej (lub po prostu wypiją drinka w barze!).

Ibis Edinburgh Centre South Bridge

Jest to przyjazny dla rodzin hotel leżący w samym sercu Edynburga, w pobliżu wielu atrakcji, w tym Royal Mile i Princes Street. Pokoje wyposażone są w klimatyzację, telewizor z płaskim ekranem, biurko i zestaw do parzenia kawy i herbaty. Apartamenty obejmują minibar i pełną kuchnię, w której można przygotowywać posiłki w pokoju. Na miejscu znajduje się restauracja serwująca śniadanie codziennie od 7:30 do 10:30 oraz kolację od 18:00 do 21:00.

Radisson Blu Hotel Edinburgh

Radisson Blu Hotel Edinburgh to 5-gwiazdkowy hotel położony w stolicy Szkocji, oferujący Gościom możliwość doświadczenia wszystkiego, co Edynburg ma do zaoferowania. Na miejscu znajduje się pięć restauracji i barów, a także kryty basen i spa.

Hotel oferuje bezpłatne Wi-Fi w większości swoich obiektów, w tym w apartamentach. Jeśli podróżują Państwo z dziećmi poniżej 18 roku życia, mogą one bez dodatkowych opłat korzystać z klubu dla dzieci do godziny 21:00.

Najbardziej luksusowe hotele w Edynburgu

Edynburg to idealne miejsce, aby zafundować sobie odrobinę luksusu. Jeśli szukasz wysokiej klasy hoteli w Edynburgu, nie szukaj dalej niż na tej liście.

The Balmoral

Jeśli szukasz luksusu, będziesz chciał zatrzymać się w centrum miasta. The Balmoral to 5-gwiazdkowy hotel leży przy Princes Street i jest to jeden z najbardziej luksusowych hoteli w Edynburgu. Posiada wszystko, czego może zapragnąć Twoje serce: spa, bar i restaurację, taras na dachu, basen i wiele więcej.

The Caledonian

The Caledonian to luksusowy hotel przy Princes Street. Położony obok stacji Waverley, znajduje się on w odległości krótkiego spaceru od centrum miasta i zamku. Dysponuje on spa, siłownią i tarasem na dachu, z którego mogą korzystać Goście. Z pokoi roztacza się widok na miasto lub zamek – trzeba to zobaczyć na żywo! Hotel posiada również doskonałą restaurację, bar i salę balową (którą można wynająć), jeśli szukasz miejsca na organizację nadchodzącego wydarzenia.

Sheraton Grand Hotel & Spa, Edinburgh

Obiekt Sheraton Grand Hotel & Spa, Edinburgh leży w samym sercu miasta i może poszczycić się szeregiem udogodnień.

Hotel otrzymał wiele nagród za doskonałość w hotelarstwie i został uznany za jedno z najlepszych miejsc na pobyt w Edynburgu przez TripAdvisor.

Pokoje urządzone są w stylowym, współczesnym stylu, z białą pościelą i wysokiej jakości meblami. W łazienkach znajdują się prysznice, wanny i podgrzewane wieszaki na ręczniki (na chłodne szkockie poranki).

Miłośnicy jedzenia będą zachwyceni wyborem nagradzanego menu, które zawiera lokalne produkty przyrządzone według tradycyjnych przepisów przez nagradzanych szefów kuchni.

Jeśli masz ochotę na coś bardziej swobodnego, na miejscu znajduje się również bar, który serwuje koktajle przygotowywane z domowych składników. Możesz nawet usiąść na zewnątrz na tarasie, który wychodzi na Princes Street Gardens – idealne miejsce, aby cieszyć się kieliszkiem szampana i obserwować, jak Edynburg ożywa w letnie wieczory!

Noclegi w Edynburgu w przystępnej cenie

Jeśli planujesz wyjazd do Edynburga, nie musisz się martwić o to, że będziesz miał mało pieniędzy na nocleg. Mamy dla Ciebie kilka ciekawych propozycji tanich hoteli w mieście.

The Abbotswood Hotel, Stockbridge

Abbotswood Hotel to świetny wybór, jeśli chcesz zatrzymać się w samym sercu Edynburga. Dzięki lokalizacji obok Arthur’s Seat i Parku Holyrood, hotel ten oferuje niezrównany widok na Zamek Edynburski. Pokoje są dobrze wyposażone w telewizory i bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu. Obiekt oferuje także bezpłatny parking dla gości.

Pokoje w hotelu The Abbotswood są różnej wielkości: jednoosobowe, dwuosobowe i rodzinne (z 2 łóżkami). Goście mogą zamówić obsługę pokoju przez 24 godziny na dobę z menu restauracji lub skosztować drinków z naszego baru podczas happy hour codziennie od 16:00 do 18:00.

Apex Grassmarket Hotel

Hotel Apex Grassmarket jest przyjazny dla budżetu i dogodnie zlokalizowany na Starym Mieście, w odległości krótkiego spaceru od głównego wejścia do Zamku Edynburskiego.

Dzięki wspaniałym udogodnieniom, takim jak darmowe Wi-Fi, parking na miejscu oraz restauracja i bar na miejscu, hotel ten jest idealny dla każdego podróżnika, który chce doświadczyć Edynburga bez sięgania w głębię portfela.

Pokoje zaczynają się od około 90 funtów za noc, co czyni go jedną z bardziej przystępnych opcji w mieście.

Holiday Inn Express

Jeśli szukasz miejsca o świetnej lokalizacji, dobrych udogodnieniach i rozsądnych cenach, to Holiday Inn Express jest najlepszym wyborem. Przy tak wielu dostępnych opcjach, znalezienie noclegu w Edynburgu nie powinno być problemem.

Poruszanie się po mieście – transport

Istnieje wiele sposobów na poruszanie się po Edynburgu. Możesz iść pieszo, przejechać się, wypożyczyć rower lub skorzystać z systemu transportu publicznego. Powinieneś również rozważyć parkingi w Edynburgu, jeśli chcesz zaparkować swój samochód na długi czas.

Po Edynburgu można poruszać się za pomocą autobusów lub tramwajów. Miasto posiada rozbudowaną sieć transportu publicznego, która kursuje przez cały dzień i do nocy.

Autobusy: w obrębie miasta jest ponad 70 tras autobusowych, obsługiwanych przez Lothian Buses.

Taksówki są skutecznym i łatwym sposobem poruszania się po mieście. Średni koszt przejazdu taksówką w Edynburgu to około 15 funtów za trzy mile i około 3 funty za każdą kolejną milę, ale są też firmy taksówkarskie z ustalonymi opłatami. Taksówki można znaleźć na postojach taksówek w całym centrum miasta – często zobaczysz je czekające przed hotelami i dworcami kolejowymi – możesz je również zamówić na ulicy.

Wynajem samochodów

Główne firmy oferujące wynajem samochodów w Edynburgu to Europcar, Hertz i Avis.

Dostępne są 3 rodzaje samochodów: kompaktowe, średniej wielkości i pełnowymiarowe. Ceny zależą od rodzaju wybranego samochodu oraz od tego, czy ma on manualną, czy automatyczną skrzynię biegów.

Pojazd można odebrać na lotnisku, dworcu kolejowym lub w centrum miasta – wystarczy kierować się znakami, aby znaleźć wybrane miejsce.

Parkingi w Edynburgu – płatne i darmowe

Parkowanie w Edynburgu nie jest złym pomysłem, ponieważ miasto posiada wiele różnych parkingów. Są parkingi płatne i bezpłatne, a także garaże, w których można zostawić samochód na kilka godzin lub dni.

Możesz również zaparkować na ulicach mieszkalnych, ale uważaj, aby nie blokować innych samochodów lub ruchu. Możesz również zostać ukarany mandatem za parkowanie w miejscach o ograniczonym dostępie (takich jak mosty) lub w zatokach dla niepełnosprawnych bez zezwolenia.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest unikać jazdy samochodem po centrum miasta w godzinach szczytu, chyba że masz jakieś konkretne miejsce, do którego musisz się udać. Zamiast tego, jeśli to możliwe, korzystaj z transportu publicznego – jest to tańsze i łatwiejsze!

Co przywieźć na prezent z Edynburga?

Jeśli chcesz sprawić bliskim niespodziankę ze swoich wakacji, oto lista rzeczy, które możesz przywieźć na prezent ze Szkocji.

Edinburgh Gin

Dla miłośnika ginu, który ma wszystko, ale uwielbia pić dobre alkohole, proponuję Edinburgh Gin. Edinburgh Gin powstaje w Edynburgu w Szkocji i jest produkowany z wykorzystaniem szkockich roślin. Destylowany spirytus ma niezwykle gładki smak, co wyróżnia go spośród innych ginów. Dzieje się tak dlatego, że w szkockiej destylacji jako składnik używane są wyłącznie jagody jałowca.

Shortbread

Shortbread to szkockie ciastko, tradycyjnie robiony z masła i cukru, a czasem zawierający mielone migdały lub mąkę ryżową. Zazwyczaj je się go z herbatą lub kawą. Ten smakołyk jest częstą pamiątką ze Szkocji, więc jeśli szukasz czegoś, co możesz przywieźć jako prezent dla swoich przyjaciół i rodziny, rozważ podarowanie im shortbread!

Kaszmirowy szalik

Kaszmir to luksusowa tkanina i to jedyna, która pochodzi od kozy. Jest lekka, a jednocześnie ciepła i miękka w dotyku. Jest również bardzo droga, ponieważ kaszmir pochodzi z podszerstka kóz, a wyprodukowanie wystarczającej ilości wełny na jeden szalik lub sweter zajmuje każdemu zwierzęciu około 6 miesięcy.

Kaszmir występuje w wielu różnych kolorach i stylach.

Whisky

Szkocka whisky jest narodowym napojem Szkocji. Produkowana jest ze słodowanego jęczmienia i przechowywana w dębowych beczkach przez co najmniej 3 lata, choć niektóre mogą dojrzewać nawet do 40 lat.

W Szkocji jest ponad 100 destylarni, ale jeśli szukasz pamiątki, najlepiej wybrać coś takiego jak szklanki Glencairn lub sniftery (oba wspaniałe sposoby na delektowanie się whisky).

Koszulka szkockiego rugby

Jeśli szukasz prezentu, który zostanie doceniony przez każdego, kto kocha rugby, to koszulka szkockiego rugby będzie idealnym wyborem. Są one popularne zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalnych graczy, ze względu na wysokiej jakości materiały i stylowe wzory. Istnieje wiele rodzajów koszulek dostępnych w wielu rozmiarach.

Tweedowy kapelusz

Kapelusz tweedowy to klasyczny szkocki styl i można go znaleźć w wielu różnych kolorach. Jest to idealny prezent dla każdego, kto lubi spędzać czas na świeżym powietrzu i potrzebuje ciepłej czapki podczas zwiedzania.

Poprzedni

Wycieczka na Wyspę Lundy – przewodnik, hotele, atrakcje, plaże

Hotele w Glasgow – lista TOP rekomendowanych noclegów

Następny

Dodaj komentarz