W Manchesterze jest wiele interesujących miejsc, które warto odwiedzić. Wśród nich znajduje się plac St. Peter’s Square, który jest prawdopodobnie najbardziej znaną atrakcją Manchesteru. Plac otoczony jest zabytkowymi budynkami i oferuje miejsca, w których można usiąść, zrelaksować się lub udać się na zakupy. Jakie najważniejsze atrakcje znajdują się przy St. Peter’s Square? Z czego słynie Manchester Town Hall? Na wszystkie te pytania odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Najważniejsze atrakcje St. Peter’s Square w Manchesterze
Wiele osób odwiedza St. Peter’s Square, aby zobaczyć interesującą architekturę wielu budynków wpisanych na listę dziedzictwa kulturowego, które znajdują się przy placu. Główną atrakcją jest Manchester Central Library – okrągły budynek znajdujący się na zachodnim krańcu placu, który niedawno przeszedł gruntowną renowację.Kolejnym ważnym pomnikiem znajdującym się przy St. Peter’s Square jest Manchester Cenotaph – rzeźba autorstwa Sir Edwina Lutyensa. Symboliczny grobowiec Cenotaf poświęcono w 1924 roku i co roku odbywają się tu uroczystości upamiętniające poległych w I wojnie światowej. Znajduje się on po północno-wschodniej stronie placu, naprzeciwko Manchester Town Hall Extension. Plac leży również w sąsiedztwie z Chinatown, Manchester Art Gallery oraz Albert Square.
Historia St. Peter’s Square
Zanim zbudowano St. Peter’s Square pierwotnie znajdowało się tu pole. Obszar ten stał się miejscem masakry w Peterloo w 1819 r. Do rozgromienia manifestantów wysłano wojsko, wówczas zginęło 15 osób i ponad 700 osób zostało rannych. Pod koniec XIX wieku okolica zaczęła się rozbudowywać.W 1907 roku wytyczono plac przy którym zaczęły powstawać hotele i inne budynki. W miejscu tym stanął także pamiątkowy krzyż, a w 1924 r. otwarto ogród wraz z cenotafem ku czci poległych podczas I wojny światowej.
Co warto wiedzieć przed wizytą na St. Peter’s Square?
Plac jest miejscem, które warto zwiedzać pieszo. Można spędzić tu wiele godzin spacerując, czytając historyczne tablice, podziwiając posągi, dzieła sztuki i okoliczne budynki. Większość St. Peter’s Square jest dostępna i przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi i innymi niepełnosprawnościami. St. Peter’s Square jest również przyjazny dla psów, ale należy je trzymać na smyczy i sprzątać po nich.
Manchester Town Hall
Manchester Town Hall to wiktoriański, neogotycki budynek znajdujący się w centrum Manchesteru, w Anglii. Jest to oficjalna siedziba Rady Miejskiej Manchesteru, która mieści wiele wydziałów władz lokalnych. Ratusz w Manchesterze (1868-77) jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków w mieście. Uważany jest za jeden z najlepszych przykładów architektury neogotyckiej w Wielkiej Brytanii. Jest on także jednym z najważniejszych budynków klasy pierwszej w Anglii. Zbudowano go, ponieważ neoklasycystyczny ratusz przy King Street stał się zbyt mały, aby pomieścić wszystkich urzędników.
W budynku znajdują się biura i sale ceremonialne, takie jak Wielka Sala, którą zdobią imponujące malowidła ścienne Forda Madoxa Browna opisujące historię miasta. Wejście i Sala Rzeźb zawierają popiersia i posągi wpływowych postaci, w tym Daltona, Joule’a oraz Barbirollego. W 1938 r. ukończono budowę Manchester Town Hall Extension. Budynek jest połączony z Manchester Town Hall dwoma krytymi mostami na poziomie pierwszego piętra nad Lloyd Street. Co ważne, ratusz wpisano na listę zabytków klasy I w 1952 roku.
Uwagę przyciąga także wieża zegarowa, która wznosi się na wysokość 85 metrów. Zegar uruchomiono w Nowy Rok 1879. W wieży znajdują się 24 dzwony, w tym Wielki Dzwon Godzinowy, który waży 8 ton. Jest on nazywany Wielkim Ablem, na cześć Abla Heywooda – ówczesnego burmistrza miasta. Na zewnątrz Manchester Town Hall znajduje się także kilka godnych uwagi rzeźb. Nad głównymi drzwiami umieszczono posąg rzymskiego generała Juliusa Agricola, który założył Mamucium w IX roku n.e.. Nad nim znajdują się Henryk III i Elżbieta I, a na szczycie głównych drzwi znajduje się posąg św. Grzegorza.
Autor: Magda Łydka