Gotowy plan wycieczki po Bradford i okolicach

Tagi , , , ,

Bradford to miasto w hrabstwie West Yorkshire, położone w malowniczych górach Pennińskich w Anglii. Planujesz zwiedzanie miasta Bradford i szukasz inspiracji co zobaczyć podczas 3 dni? W naszym artykule znajdziesz gotowy plan wycieczki po Bradford i okolicy. Poniżej znajdziesz propozycję atrakcji, które warto zobaczyć podczas 3- dniowego pobytu w Bradford. Opisany przez nas plan podróży jest jedynie sugestią. To wyłącznie od Ciebie zależy czy zrealizujesz go w pełni czy też pominiesz niektóre atrakcje.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gotowy plan wycieczki po Bradford i okolicach – Dzień 1: Historyczne atrakcje Bradford

Bolling Hall

Bolling Hall to jeden z najstarszych budynków w Bradford, pochodzący z XIV wieku. Pierwotnie była to budowla obronna, jednak z czasem stała się to okazała rezydencja zarządzana przez rodzinę Bolling. Obecnie w Bolling Hall mieści się muzeum, które prezentuje historię życia w Bradford od czasów średniowiecza do czasów współczesnych. 

Katedra w Bradford

Katedra w Bradford jest najstarszym miejscem kultu w mieście i jednym z najcenniejszych zabytków tego miasta. Według zachowanych świadectw w VIII w. znajdował się w tym miejscu obiekt religijny. Kościół ten podniesiono do rangi katedry w 1919 roku. Chociaż katedra znajduje się w centrum miasta, otoczona jest ogrodami krajobrazowymi, tworząc spokojną oazę przez cały rok. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na przepiękne ołtarze wykonane przez Williama Morrisa i spółkę w 1862 r. 

Bradford City Park

Bradford City Park to przestrzeń publiczna w samym sercu miasta, która otacza zabytkowy ratusz Bradford City Hall. Warto wybrać się tu po zachodzie słońca ponieważ odbywają się regularne pokazy świetlne. W pobliżu dużego placu publicznego znajduje się Galeria Bradford 1 i Galeria Impresji. Park jest idealnym miejscem do spędzenia popołudnia i wieczoru w pięknym otoczeniu.

Bradford Alhambra

Bradford Alhambra to jeden z największych teatrów w mieście, który zbudowano w 1913 roku. Teatr ma swoją siedzibę w zabytkowym budynku o wspaniałej architekturze. Na jego scenie odbywały się przedstawienia ze wszystkich gatunków, w tym musicali, dramatów oraz tańca.

Gotowy plan wycieczki po Bradford i okolicachDzień 2: Najciekawsze muzea i inne atrakcje w Bradford

Bradford Industrial Museum

Muzeum Przemysłu Bradford to świetne miejsce na rozpoczęcie 2 dnia zwiedzania tego miasta. Muzeum to specjalizuje się w lokalnej historii przemysłu, badając znaczenie Bradford w rewolucji przemysłowej. Co ciekawe, Bradford w swojej historii było ważnym ośrodkiem przemysłu włókienniczego. Muzeum mieści się w oryginalnej fabryce włókienniczej, a także prezentuje maszyny używane w szczytowym okresie produkcji w Bradford. W muzeum znajdują się galerie poświęcone transportowi i produkcji tekstyliów. Na terenie znajduje się sklepik z pamiątkami, które symbolizują bogatą historię przemysłową Bradford.

Lister Park

Lister Park to jeden z największych i najpopularniejszych parków publicznych w Bradford. Na jego terenie znajduje się tu wiele ogrodów, które szczególnie pięknie prezentują się wiosną oraz latem. Jedną z głównych atrakcji parku jest Mughal Water Garden. Jest to wyjątkowy ogród inspirowany islamską i indyjską architekturą.

Cartwright Hall

W centrum parku Lister Park w Bradford znajduje się jedna z najlepszych galerii sztuki w mieście – Cartwright Hall z 1904 r. Galeria prezentuje zbiór prac, w tym sztukę z XX-wiecznej Wielkiej Brytanii, współczesne eksponaty z całego świata oraz dzieła sztuki oparte na mediach. Można tu znaleźć dzieła Williama Blake’a, Davida Hockneya, Andy’ego Warhola oraz wielu innych światowej sławy artystów.

St George’s Hall

St George’s Hall w samym sercu Bradford jest najstarszą wciąż używaną salą koncertową w Wielkiej Brytanii i trzecią najstarszą w Europie. Została ona otwarta 29 sierpnia 1853 r. Ta piękna, wiktoriańska sala na swej scenie gościła znane na całym świecie zespoły, takie jak Iron Maiden czy David Bowie. St George’s Hall to jedno z najbardziej kultowych miejsc w Bradford, w którym można doświadczyć wieczornej rozrywki.

Gotowy plan wycieczki po Bradford i okolicach – Dzień 3: Najciekawsze atrakcje w pobliżu Bradford

Roberts Park, Saltaire

W Saltaire znajduje się zabytkowy młyn Salts Mill wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zbudowano go w 1851 roku dla firmy zajmującej się produkcją wełny. Oryginalne kamienne domy zbudowane na terenie obecnego kompleksu rozrywkowego dla pracowników stoją do dziś, podobnie jak zabytkowy kościół. Wycieczka do miejscowości Saltaire jest jak podróż w czasie. Jest to fascynujące miejsce pełne historii, pięknej architektury oraz bogatej kultury.

Haworth

Haworth to miejscowość leżąca niedaleko Bradford, która jest doskonałym miejscem na jednodniową wycieczkę. Miasto słynie głównie z faktu, że znajduje się w nim rodzinny dom sióstr Bronte. Trzy pisarki spędziły całe swoje życie w Haworth i czerpały wiele inspiracji z okolicznych wrzosowisk. Oprócz zwiedzania domu, w którym znajduje się obecnie muzeum warto odwiedzić lokalne ruiny Top Withens, które uważane są za prawdziwe „Wichrowe Wzgórza”, a także kaplicę „Bronte Memorial Chapel”. Haworth słynie również z kolei parowej, która do dziś kursuje dla turystów w sezonie wakacyjnym. Miejscowość ta powinna znaleźć się na liście atrakcji miłośników klasycznej literatury, lokalnej historii i wspaniałych krajobrazów. Jest to świetne miejsce do fotografowania i spacerowania po okolicznych wrzosowiskach.

Bronte Parsonage Museum

Muzeum Bronte Parsonage to obowiązkowe miejsce dla miłośników literatury, które powstało na cześć trzech słynnych sióstr Brontë: Charlotte, Emily oraz Anne. Siostry te napisały takie klasyki literatury jak „Jane Eyre”, „Wichrowe Wzgórza” i „Agnes Grey”. Muzeum znajduje się w ich dawnym domu w Haworth niedaleko Bradford i jest popularne wśród czytelników, którzy chcą dowiedzieć się więcej o siostrach i okolicy, która je zainspirowała. W muzeum znajduje się oryginalne biurko Charlotte Brontë, a także listy, pamiętniki i pamiątki należące do rodziny. Ponadto muzeum regularnie organizuje wydarzenia, takie jak wykłady, odczyty i pokazy filmów.

Ilkley

Ilkley jest jednym z najstarszych obszarów otaczających Bradford. Uważa się, że na tutejszych wrzosowiskach znajdowała się jedna z najwcześniejszych osad w okolicy. Świadczą o tym znaleziska archeologiczne datowane na około 1800 r. p. n. e. W całym Ilkley można znaleźć także starożytne kamienie, których przeznaczenie jest nadal nieznane. Malownicze miasto Ilkley położone jest w dolinie Wharfe, na południowym krańcu Yorkshire Dales. Dawne miasto uzdrowiskowe zyskało sławę w XIX wieku, kiedy to tysiące osób odwiedzało je ze względu na świeże, orzeźwiające powietrze oraz luksusowe hotele.

Co ciekawe, w 1859 roku Charles Darwin zatrzymał się w Ilkley, aby poprawić swoje zdrowie. Obecnie miasto nie ma już statusu uzdrowiska, ale nadal słynie ze świeżego powietrza, wrzosowisk oraz pięknych krajobrazów.  W lokalnym muzeum dziedzictwa Manor House znajdują się dokumenty świadczące o istnieniu pobliskiego rzymskiego fortu, a także dzieła sztuki i przedmioty historii naturalnej. Lokalizacja Ilkley sprawia, że jest to idealne miejsce na rozpoczęcie spacerów, pieszych wędrówek lub jazdy na rowerze po okolicy Yorkshire.

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Zwiedzanie Manchester Town Hall & St. Peter’s Square

Spacerem po Chinatown w Manchesterze

Następny

Dodaj komentarz