Z wizytą na Uniwersytecie College Cork, co warto wiedzieć

Tagi , , , ,

Uniwersytet College Cork jest uczelnią na terenie Irlandii, którą z pewnością warto bliżej poznać wybierając się do miasta prowincji Munster. W tym artykule dowiesz się więcej na temat słynnego UCC. Poznasz między innymi jego historię, a także bardziej praktyczne informacje związane z dojazdem, zwiedzaniem czy opiniami studentów.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia i ciekawostki związane z University College Cork

Historia uniwersytetu, sięga roku 1845, kiedy to na mocy ustawy o postępie w nauce w Irlandii, zatwierdzonej przez królową Wiktorię, powstał on jako jeden z trzech Queen’s College, obok Belfastu i Galway. Wybór lokalizacji w Corku był podyktowany przekonaniem, że miejsce to ma związek z patronem miasta, św. Findbarem, który w okolicy założył klasztor i szkołę. Pamięć o świętym jest tak mocno zakorzeniona w pamięci władz uczelni. Mowa o nim jest nawet w motcie uniwersytetu: ”Where Finbarr Taught Let Munster Learn” (Tam, gdzie nauczał Finbarr, niech uczy się Munster). 

W 1908 roku ustawa o irlandzkich uniwersytetach przekształciła Queen’s College Cork w University College Cork. Wchodzący w skład grupy irlandzkich uniwersytetów narodowych obok uniwersytetów w Dublinie i Galway. Od tego momentu uczelnia ta dynamicznie rozwijała się, a liczba studentów znacząco wzrosła od końca lat 80. XX wieku. W celu sprostania rosnącym potrzebom, kampus uniwersytetu został rozbudowany przez nabywanie sąsiednich budynków i gruntów. Na obszarze kampusu University College Cork znajduje się obecnie wiele charakterystycznych obiektów. W tym Glucksman Gallery – galeria sztuki współczesnej, czy Crawford Observatory – obserwatorium astronomiczne. Z pewnością wzbogacają one życie naukowe i kulturalne uczelni.

University College Cork może również poszczycić się długą listą znanych absolwentów i wybitnych naukowców, którzy przyczynili się do rozwoju różnych dziedzin wiedzy. Wśród nich znajdują się postaci takie jak George Boole – angielski matematyk, Aloys Fleischmann – irlandzki kompozytor, Seán Ó Faoláin – irlandzki pisarz, Jack Lynch – irlandzki premier (Taoiseach), czy Fiona Shaw – irlandzka aktorka.

Jak dojechać?

Ze ścisłego centrum miasta dostaniemy się na University College Cork samochodem w maksymalnie dziesięć minut. Nieco dłużej (w około kwadrans) dotrzemy tam autobusami między innymi linii 208, 220 czy 205 przedsiębiorstwa transportowego Bus Éireann. Możemy także dostać się tam na własnych nogach, idąc pieszo przez dwadzieścia parę minut (dystans: od półtora do dwóch kilometrów).

Zwiedzanie University College Cork na własną rękę

Istnieje możliwość wzięcia udziału w wycieczce z przewodnikiem w języku angielskim, który zabierze nas na przegląd historyczno-kulturowy kampusu, prezentując najsłynniejsze atrakcje UCC. Od poniedziałku do piątku wycieczki odbywają się dwa razy w ciągu dnia. Uniwersytet można zwiedzać również w weekend.

Jeśli chodzi o ceny biletów wstępu, dorośli płacą pięć euro. Dzieci poniżej szesnastego roku życia trzy, a najmłodsi, poniżej czwartego roku życia mają wstęp wolny. 

Poznaj szczegóły związane z innymi typami wycieczek, klikając w tym miejscu.

University College Cork ranking

University College Cork należy do najlepszych uniwersytetów w Irlandii. W rankingu szanghajskim uczelnia ta zajmuje miejsce w czwartej setce najlepszych uczelni na świecie. W piątej setce znajdują się Uniwersytet Warszawski i Jagielloński.

Studia na University College Cork opinie

University College Cork (UCC) zdobyło sobie uznanie wśród studentów zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, dzięki między innymi wyjątkowej i przyjaznej atmosferze.

Jednym z atutów University College Cork jest urok głównego gmachu uniwersyteckiego, zaprojektowanego w stylu wiktoriańskim. To historyczne dzieło architektury nadaje kampusowi niepowtarzalnego charakteru dzięki któremu studenci mogą cieszyć się uczuciem bycia częścią tradycji. Przestrzeń ogrodowa na terenie kampusu, pełna zieleni i urokliwych zakątków, daje z kolei przebywającym w tym miejscu studentom cenne poczucie harmonii i spokoju.

Profesjonalizm i przyjazność nauczycieli akademickich to kolejny element, który wyróżnia UCC. Studenci doceniają zaangażowanie wykładowców w proces nauczania, a atmosfera przyjazności sprzyja tworzeniu wartościowych relacji i rozwojowi intelektualnemu.

Universytet może również pochwalić się bogatą ofertą stowarzyszeń i klubów, które umożliwiają studentom rozwijanie rozmaitych pasji i zainteresowań. Niezależnie od tego, czy ktoś jest zainteresowany sportem, aktorstwem, polityką, czy też działalnością społeczną i religijną, na pewno znajdzie coś dla siebie.

Dodatkowym udogodnieniem dla studentów jest dostęp do pięciu kompleksów noclegowych, które ułatwiają studiowanie i pobyt na terenie kampusu. Dzięki temu żacy mogą cieszyć się pełnym doświadczeniem życia studenckiego, uczestnicząc w różnorodnych wydarzeniach.

Warto również zauważyć, że University College Cork jest miejscem, które przyciąga studentów z różnych zakątków świata. Liczba studentów międzynarodowych, w tym z USA, Chin, Francji i Malezji, świadczy o międzynarodowym charakterze uczelni. Obecność studentów z zagranicy wnosi do życia kampusu bogactwo kulturowe, promując wymianę doświadczeń oraz tworząc otwarte i tolerancyjne środowisko akademickie.

Autor: Michał Jakoniuk

Poprzedni

MOLI – Irlandzkie Muzeum Literatury w Dublinie, zwiedzanie, bilety

Muzeum Limerick City Gallery of Art: Odkrywanie Sztuki w Irlandii

Następny

Dodaj komentarz