MOLI – Irlandzkie Muzeum Literatury w Dublinie, zwiedzanie, bilety

Tagi , , , , ,

Dublin to stolica i największe miasto Irlandii. Coraz częściej podróżni decydują się je odwiedzić nie tylko ze względu na magiczny klimat, ale także ze względu na liczne atrakcje, które można tam zobaczyć. Jedną z nich jest MoLI, czyli Iralndzkie Muzeum Literatury. Sprawdź, gdzie dokładnie się ono znajduje, a także co możesz w nim zobaczyć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Irlandzkie Muzeum Literatury w Dublinie?

MoLI czyli Irlandzkie Muzeum Literatury znajduje się bardzo blisko centrum Dublina, w dzielnicy Saint Kevin’s. Dokładniej mówiąc, leży ono przy 86 St. Stephen’s Green. Ulica ta przebiega wzdłuż słynnego parku miejskiego, więc z dotarciem do muzeum nie będziesz miał większych problemów.

Jak dojechać?

Jeśli przebywasz w okolicy Dublin Castle w centrum miasta, to do Irlandzkiego Muzeum Literatury możesz dostać się piechotą. Wystarczy, że będziesz kierował się na południe w stronę parku miejskiego St. Stephan’s Green. Możesz także dostać się tam za pomocą samochodu lub taksówki, aczkolwiek to drugie rozwiązanie, może być nieco droższe. Dostępna jest także komunikacja miejska. Tramwaj GREEN zatrzymuje się po zachodniej stronie St. Stephan’s Green, skąd jest około 250 metrów do muzeum. Z koli autobusy oznaczone numerami 7B, 7D, 11, 37 oraz 40 zatrzymują się na przystanku Stephen’s Green East, skąd do muzeum jest około 200 metrów.

Historia i ciekawostki

Pomysł na stworzenie Irlandzkiego Muzeum Literatury zrodził się przy współpracy z Irlandzką Biblioteką Narodową. Nie było w niej więcej miejsca na przechowywanie dzieł słynnego James’a Joyce’a, więc zdecydowano się jego kolekcję przenieść do osobnego budynku. Początkowo, Centrum Ulissesa, było poświęcone wyłącznie jego twórczości. Jednocześnie z zasobów prywatnych i funduszy pozyskanych, szybko zmieniono pierwotną koncepcję muzeum i zdecydwano się je rozszerzyć. Dopiero w 2012 rozpoczęły się prace nad jego zarysem architektonicznym. Finalnie, w roku 2014 zaadaptowano budynek Univeristy College of Dublin. Oficjalne otwarcie MoLI miało miejsce podczas Nocy Kultury w roku 2019.

Zwiedzanie Irlandzkiego Muzeum Literatury

Irlandzkie Muzeum Literatury to instytucja, która zgromadziła najważniejsze dzieła pisarskie, które zabiorą Cię w unikalną podróż po historii Irlandii. Dzięki świetnie zaaranżowanym wystawom, będziesz mógł dokładnie prześledzić twórczość Joyce’a, a także innych, znakomitych twórców słowa pisanego. Muzeum oferuje wystawy, które są aktualizowane i uzupełniane w czasie bieżącym. Dodatkową atrakcję stanowi niewielka restauracja, w której może skosztować regionalnych produktów i odpocząć po intensywnym dniu zwiedzania.

Dlaczego warto odwiedzić Irlandzkie Muzeum Literatury?

Irlandzkie Muzeum Literatury to wyjątkowe miejsce na mapie Dublina. Zapoznasz się tam z niesamowitymi wystawami i pokazami literatury, które zostały przygotowane dla turystów. Wybierz się tam i sam przekonaj się, w jaki sposób kształtowała się literatura Irlandii na przestrzeni lat. Z pewnością nie będziesz tego żałować.

Godziny otwarcia

MoLI, czyli Irlandzkie Muzeum Literatury otwarte jest każdego dnia, z wyjątkiem świąt. Możesz je odwiedzić od poniedziałku do niedzieli. Zwykle jest ono otwarte w stałych godzinach tj. od godziny 10:00 do 18:00, przy czym ostatnie wejście jest możliwe na godzinę minut przez zamknięciem obiektu.

Bilety

Decydując się na odwiedzenie Irlandzkiego Muzeum Literatury, będziesz musiał posiadać ważny bilet wstępu. Możesz kupić go na autoryzowanej stronie internetowej, co pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu. Jeśli jednak preferujesz zakup biletów w stacjonarnym punkcie na miejscu, to również jest to możliwe. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje około 60-70 złotych, z kolei dla najmłodszych dostępne są atrakcyjne zniżki. W cenie biletu dostępny jest także przewodnik w języku angielskim, a czas wycieczki to około 2 godziny.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Katedra św. Findbara (St. Fin Barre’s) w Cork, zwiedzanie, bilety

Z wizytą na Uniwersytecie College Cork, co warto wiedzieć

Następny

Dodaj komentarz