Katedra św. Findbara w Cork jest jedną z najbardziej znanych atrakcji tego miasta. Czemu zawdzięcza ona swoją popularność? W tym artykule dowiesz się dlaczego warto odwiedzić to miejsce, a także poznasz jego historię i praktyczne informacje związane z dojazdem do katedry, godzinami otwarcia i cenami biletów wstępu.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Gdzie znajduje się Katedra św. Findbara (St. Fin Barre’s) w Cork?
Katedra św. Findbara znajduje się w Cork, na południe od rzeki Lee, niedaleko Elizabeth Fort.
Adres: Bishop Street, Cork, T12 K710
Jak dojechać?
St. Fin Barre’s leży nieco ponad kilometr od Crawford Art Gallery, zlokalizowanej w ścisłym centrum miasta. Dystans między tymi miejscami można pokonać w około osiem minut jadąc wynajętym autem, bądź w kwadrans autobusami przedsiębiorstwa Bus Éireann. Szczegółowe informacje związane z dostępnymi na tej trasie liniami autobusowymi możesz znaleźć między innymi na Google Maps oraz Rome2Rio.
Katedra św. Findbara – historia i ciekawostki
Katedra św. Findbara w Corku to majestatyczna budowla sakralna, będąca jednocześnie świadkiem wielowiekowej historii pełnej wielu przeobrażeń i perturbacji. Jej początki sięgają VII wieku n.e., kiedy to św. Findbar założył w tym miejscu klasztor. W kolejnych wiekach funkcjonowała tutaj średniowieczna katedra, która doznała poważnych zniszczeń podczas oblężenia Cork w latach 1689-1690 i ostrzału z pobliskiego Elizabeth Fort.
Kolejny projekt wybudowania w tym miejscu świątyni był inicjatywą biskupa Petera Browne’a, który w 1735 roku zdecydował się na budowę małej katedry neoklasycznej. Konstrukcja ta przetrwała jednak tylko nieco ponad sto lat, bowiem już w 1865 roku została ona rozebrana. Dzisiejszy wygląd katedry zawdzięczamy architektowi Williamowi Burges’owi, który podjął się ambitnego projektu budowy neogotyckiej świątyni już w 1865 roku. Choć katedra św. Findbara została ukończona w 1879 roku, jeszcze przed jej ukończeniem w 1870 została ona poświęcona.
Ciekawostki związane z katedrą:
- katedra św. Findbara należy do protestanckiego Kościoła Irlandii i jest jednym z najważniejszych zabytków Corku
- nazwa świątyni w języku irlandzkim brzmi: Ardeaglais Naomh Fionnbarra
- rzeźby zewnętrzne, w tym imponujące gargulce zostały stworzone przez słynnego angielskiego rzeźbiarza Thomasa Nichollsa, działającego w XIX wieku
- katedra została zbudowana głównie z lokalnego kamienia, pochodzącego z Little Island oraz Fermoy
Zwiedzanie katedry św. Findbara w Cork może być inspirującą podróżą w głąb historii, kultury i sztuki.
Jeśli chodzi o zewnętrzną część budynku, charakterystycznym elementem architektonicznym katedry są wyjątkowe gargulce, o których wspomnieliśmy już wcześniej w artykule. Podziwiając elewację świątyni warto zwrócić uwagę również na tympanon przedstawiający Sąd Ostateczny oraz rzeźby świętych, w tym Apostołów. Przed wejściem do katedry znajdują się także rzeźby Mądrych i Głupich Panien, bohaterek jednej z przypowieści Jezusa Chrystusa o tej samej nazwie.
Przekraczając progi katedry, będziemy mieli okazję ujrzeć pozłacaną, miedzianą figurkę Anioła Zmartwychwstania. Ta delikatna rzeźba emanuje pięknem i symbolizuje nadzieję płynącą z przesłania zmartwychwstania Chrystusa. Warto również zwrócić uwagę na wnętrze apsydy, gdzie bogato zdobione detale tworzą wyjątkową atmosferę nabożeństwa i skupienia.
Wnętrze katedry budzi podziw również swoim sufitowym majestatem. Malowidła przedstawiające postacie biblijne układają się w misterny wzór, wprowadzając odwiedzających w świat duchowej refleksji.
Katedra św. Findbara jest także skarbnicą witraży, będących istnym arcydziełem ikonografii chrześcijańskiej. William Burges zaprojektował indywidualne panele dla każdego z 74 okien, tworząc spójną narrację z postaciami biblijnymi i scenami z życia świętych. To prawdziwe arcydzieło sztuki, które ożywia przestrzeń świątyni światłem i barwami.
Dlaczego warto odwiedzić Katedrę św. Findbara w Cork
Odwiedzenie Katedry św. Findbara w Cork to nie tylko podróż w przeszłość, ale także możliwość doświadczenia piękna, spokoju i duchowego bogactwa. Jednocześnie katedra ta cieszy się bliskością centrum miasta, co sprawia, że jest łatwo dostępna zarówno dla mieszkańców i turystów. Jej walory architektoniczne oraz artystyczne stanowią niezaprzeczalne bogactwo kulturowe regionu, przyciągając zarówno miłośników historii, sztuki, jak i osoby dla których istotną rolę w życiu gra duchowość.
Godziny otwarcia
Katedra jest otwarta codziennie od dziewiątej rano do trzynastej i od czternastej do siedemnastej.
Bilety
Dorośli za bilet wstępu płacą sześć euro, studenci, uczniowie powyżej szesnastego roku życia oraz seniorzy pięć euro, a dzieci poniżej szesnastego roku życia mają wstęp wolny.
Autor: Michał Jakoniuk