Katedra św. Findbara (St. Fin Barre’s) w Cork, zwiedzanie, bilety

Tagi , , , ,

Katedra św. Findbara w Cork jest jedną z najbardziej znanych atrakcji tego miasta. Czemu zawdzięcza ona swoją popularność? W tym artykule dowiesz się dlaczego warto odwiedzić to miejsce, a także poznasz jego historię i praktyczne informacje związane z dojazdem do katedry, godzinami otwarcia i cenami biletów wstępu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Katedra św. Findbara (St. Fin Barre’s) w Cork?

Katedra św. Findbara znajduje się w Cork, na południe od rzeki Lee, niedaleko Elizabeth Fort.

Adres: Bishop Street, Cork, T12 K710

Jak dojechać?

St. Fin Barre’s leży nieco ponad kilometr od Crawford Art Gallery, zlokalizowanej w ścisłym centrum miasta. Dystans między tymi miejscami można pokonać w około osiem minut jadąc wynajętym autem, bądź w kwadrans autobusami przedsiębiorstwa Bus Éireann. Szczegółowe informacje związane z dostępnymi na tej trasie liniami autobusowymi możesz znaleźć między innymi na Google Maps oraz Rome2Rio.

Katedra św. Findbara – historia i ciekawostki

Katedra św. Findbara w Corku to majestatyczna budowla sakralna, będąca jednocześnie świadkiem wielowiekowej historii pełnej wielu przeobrażeń i perturbacji. Jej początki sięgają VII wieku n.e., kiedy to św. Findbar założył w tym miejscu klasztor. W kolejnych wiekach funkcjonowała tutaj średniowieczna katedra, która doznała poważnych zniszczeń podczas oblężenia Cork w latach 1689-1690 i ostrzału z pobliskiego Elizabeth Fort.

Kolejny projekt wybudowania w tym miejscu świątyni był inicjatywą biskupa Petera Browne’a, który w 1735 roku zdecydował się na budowę małej katedry neoklasycznej. Konstrukcja ta przetrwała jednak tylko nieco ponad sto lat, bowiem już w 1865 roku została ona rozebrana. Dzisiejszy wygląd katedry zawdzięczamy architektowi Williamowi Burges’owi, który podjął się ambitnego projektu budowy neogotyckiej świątyni już w 1865 roku. Choć katedra św. Findbara została ukończona w 1879 roku, jeszcze przed jej ukończeniem w 1870 została ona poświęcona.

Ciekawostki związane z katedrą:

  • katedra św. Findbara należy do protestanckiego Kościoła Irlandii i jest jednym z najważniejszych zabytków Corku
  • nazwa świątyni w języku irlandzkim brzmi: Ardeaglais Naomh Fionnbarra
  • rzeźby zewnętrzne, w tym imponujące gargulce zostały stworzone przez słynnego angielskiego rzeźbiarza Thomasa Nichollsa, działającego w XIX wieku
  • katedra została zbudowana głównie z lokalnego kamienia, pochodzącego z Little Island oraz Fermoy

Zwiedzanie katedry św. Findbara w Cork może być inspirującą podróżą w głąb historii, kultury i sztuki.

Jeśli chodzi o zewnętrzną część budynku, charakterystycznym elementem architektonicznym katedry są wyjątkowe gargulce, o których wspomnieliśmy już wcześniej w artykule. Podziwiając elewację świątyni warto zwrócić uwagę również na tympanon przedstawiający Sąd Ostateczny oraz rzeźby świętych, w tym Apostołów. Przed wejściem do katedry znajdują się także rzeźby Mądrych i Głupich Panien, bohaterek jednej z przypowieści Jezusa Chrystusa o tej samej nazwie.

Przekraczając progi katedry, będziemy mieli okazję ujrzeć pozłacaną, miedzianą figurkę Anioła Zmartwychwstania. Ta delikatna rzeźba emanuje pięknem i symbolizuje nadzieję płynącą z przesłania zmartwychwstania Chrystusa. Warto również zwrócić uwagę na wnętrze apsydy, gdzie bogato zdobione detale tworzą wyjątkową atmosferę nabożeństwa i skupienia.

Wnętrze katedry budzi podziw również swoim sufitowym majestatem. Malowidła przedstawiające postacie biblijne układają się w misterny wzór, wprowadzając odwiedzających w świat duchowej refleksji.

Katedra św. Findbara jest także skarbnicą witraży, będących istnym arcydziełem ikonografii chrześcijańskiej. William Burges zaprojektował indywidualne panele dla każdego z 74 okien, tworząc spójną narrację z postaciami biblijnymi i scenami z życia świętych. To prawdziwe arcydzieło sztuki, które ożywia przestrzeń świątyni światłem i barwami.

Dlaczego warto odwiedzić Katedrę św. Findbara w Cork

Odwiedzenie Katedry św. Findbara w Cork to nie tylko podróż w przeszłość, ale także możliwość doświadczenia piękna, spokoju i duchowego bogactwa. Jednocześnie katedra ta cieszy się bliskością centrum miasta, co sprawia, że jest łatwo dostępna zarówno dla mieszkańców i turystów. Jej walory architektoniczne oraz artystyczne stanowią niezaprzeczalne bogactwo kulturowe regionu, przyciągając zarówno miłośników historii, sztuki, jak i osoby dla których istotną rolę w życiu gra duchowość.

Godziny otwarcia

Katedra jest otwarta codziennie od dziewiątej rano do trzynastej i od czternastej do siedemnastej.

Bilety

Dorośli za bilet wstępu płacą sześć euro, studenci, uczniowie powyżej szesnastego roku życia oraz seniorzy pięć euro, a dzieci poniżej szesnastego roku życia mają wstęp wolny.

Autor: Michał Jakoniuk

Poprzedni

Wynajęcie samochodu w Birmingham – co warto wiedzieć?

MOLI – Irlandzkie Muzeum Literatury w Dublinie, zwiedzanie, bilety

Następny

Dodaj komentarz