TOP 10 najciekawszych atrakcji w Cork

Tagi , , , ,

W Cork, malowniczym mieście położonym na południowym zachodzie Irlandii, czekają na nas liczne atrakcje i miejsca warte do odwiedzenia. Od historycznych twierdz i katedr po urokliwe klify, parki i galerie, Cork oferuje niezapomniane doświadczenia dla każdego. W tym artykule przedstawimy TOP 10 najciekawszych atrakcji w Cork, tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Rynek angielski

Rynek angielski (Cork’s English Market) to historyczny miejski targ spożywczy, zlokalizowany w centrum miasta Cork. Rozciąga się od ulicy Princes Street do Grand Parade i powstał poprzez połączenie dwóch innych rynków. 

Omawiany rynek stał się popularną atrakcją turystyczną i zyskał międzynarodową reputację, dzięki ciekawej, dziewiętnastowiecznej architekturze i licznym, lokalnym produktom rzemieślniczym. Choć na English Market można znaleźć różnorodne produkty spożywcze z całego świata, rynek jest przede wszystkim znany ze świeżych ryb i mięsa. Jest to także miejsce, gdzie można spróbować lokalnych specjałów, takich jak drisheen (irlandzka odmiana kaszaki), spiced beef (rodzaj wołowiny) czy buttered eggs (rodzaj jajek z masłem pochodzący z Cork).

TOP 10 najciekawszych atrakcji w Cork – Spacerem po St. Patrick’s Street

Inną ciekawą atrakcją Cork jest ulica St. Patrick’s Street, będąca główną arterią handlową miasta. Po przejściu gruntownej renowacji w 2004, ulica ta zdobyła różne nagrody, które wyróżniają ją, jako najlepszą ulicę handlową w Irlandii. 

W północnej części ulicy znajdują się liczne sklepy detaliczne i domy towarowe, w tym Brown Thomas, Dunnes Stores, Marks & Spencer oraz Penneys, których obecność cieszy się popularnością wśród odwiedzających.

St. Patrick’s Street to miejsce, gdzie można zrelaksować się podczas zakupów, czy też zjeść smaczny posiłek w jednej z restauracji lub kawiarni. To serce handlowe Cork, które przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów, oferując nie tylko bogaty wybór sklepów, ale także unikalny klimat.

Zwiedzanie St. Fin Barre’s Cathedral

Zwiedzanie Katedry Świętego Findbara (St. Fin Barre’s Cathedral) może być niezwykłym doświadczeniem dla miłośników architektury gotyckiej. Znajduje się ona na południowym brzegu rzeki Lee, i jest poświęcona św. Findbarowi z Cork, patronowi tego miasta.

Aby wesprzeć w zakresie utrzymania ten piękny budynek, wprowadzono opłatę za wstęp. Według danych na rok 2022, dla osób dorosłych wynosi ona sześć euro, a seniorów i studentów pięć euro. Dzieci poniżej szesnastego roku życia mogą natomiast wejść do katedry za darmo.

Więzienie Cork City Gaol

Kolejną atrakcją wartą odwiedzenia jest Cork City Gaol, będące historycznym więzieniem, które zostało otwarte jako atrakcja turystyczna w 1993 roku. Budynek, przypominający zamek z XIX wieku oferuje zwiedzającym możliwość odkrywania historii więźniów, ich przestępstw i życia w trakcie odbywania kary.

Istnieje wiele opcji zwiedzania. Do wyboru mamy tutaj:

  • wycieczkę z przewodnikiem
  • samodzielne zwiedzanie z audioprzewodnikiem w wybranym języku
  • samodzielną eksploracją z przewodnikiem w formie ulotki, która zawiera szczegółowe opisy trasy po więzieniu

Bilet wstępu kosztuje 10 euro dla dorosłych, 8,50 euro dla seniorów i studentów. Natomiast jedynie 6 euro dla dzieci oraz 30 euro dla rodzin z dziećmi. Korzystanie z audioprzewodników lub wycieczki z przewodnikiem wiąże się z dodatkową opłatą 2 euro od osoby.

TOP 10 najciekawszych atrakcji w Cork – Zamek Blarney

Na obrzeżach Cork znajduje się również zamek Blarney (Blarney Castle), który jest średniowieczną warownią. Zamek słynie głównie z kamienia Blarney, którego pocałunek, według ludowych wierzeń, obdarza zdolnością do stosowania pochlebstw i elokwencji. Oprócz tego, odwiedzający mogą podziwiać tutaj wspaniałe widoki na okolicę z wieży zamkowej.

Koszt biletu wstępu wynosi 20 euro dla dorosłych, 16 euro dla studentów i seniorów, 9 euro dla dzieci (6-16 lat) oraz 50 euro dla rodzin (2 dorosłych + 2 dzieci). Dodatkowo, dostępne są audioprzewodniki za 6 euro.

Trekking w Ballycotton Cliff Walk

Trekking na Ballycotton Cliff Walk to kolejna, niezwykła atrakcja turystyczna w pięknych okolicznościach przyrody, z której można korzystać niedaleko Cork. Malowniczy szlak, położony około 40 kilometrów na wschód od centrum Cork, oferuje niezapomniane widoki i wrażenia.

Opinie osób, które odwiedziły to miejsce, jednoznacznie podkreślają jego urok i piękno. Spacer po klifach Ballycotton zapewnia zapierające dech w piersiach widoki oraz możliwość obserwacji przyrody na dzikim wybrzeżu. Jest to z pewnością idealne miejsce dla miłośników natury, gdzie można odkrywać ukryte zatoczki i cieszyć się niesamowitymi widokami na czterokilometrowym szlaku. Doświadczenie to, na pewno pozostawi trwałe wspomnienia i umożliwi odkrycie niezwykłego krajobrazu Irlandii.

Galeria sztuki Crawford

Galeria sztuki Crawford (Crawford Art Gallery) to publiczna galeria sztuki i muzeum, które poświęcone jest sztuce wizualnej, zarówno historycznej, jak i współczesnej. Jest to ważne centrum artystyczne, które przechowuje imponującą kolekcję 2 000 obrazów, rzeźb, szkła artystycznego i filmów. Galeria jest uznawana za ważny narodowy ośrodek artystyczny, który prezentuje odwiedzającym różnorodne style i epoki w sztuce. To idealne miejsce dla miłośników sztuki, gdzie można odkrywać różne formy artystycznego wyrazu, w tym rzeźbę i malarstwo z różnych okresów i regionów.

Wejście do Galerii jest darmowe. Dzięki temu, każdy może swobodnie cieszyć się jej bogactwem i podziwiać różnorodność sztuki bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Obserwatorium Castle w Blackrock

Obserwatorium Castle w Blackrock to warowne umocnienie znajdujące się około 2 kilometrów od centrum Cork, na brzegu rzeki Lee. Pierwotnie pełnił on funkcję fortyfikacji obronnej na wybrzeżu. Obecnie znajduje się tutaj obserwatorium, centrum dla zwiedzających i restauracja.

W 2007 roku rozpoczęto projekt „Cosmos at the Castle”, którego celem było stworzenie centrum naukowego, edukacyjnego i komunikacyjnego. Obserwatorium Castle zawiera interaktywne centrum astronomii otwarte dla publiczności. Można tu zobaczyć wystawy, takie jak „wycieczka po wszechświecie” oraz radioteleskop, który przesyła wiadomości stworzone przez grupy szkolne w kierunku pobliskich gwiazd. Jest to zatem z pewnością fascynujące miejsce, które łączy naukę i rozrywkę, pozwalając zwiedzającym zgłębić tajemnice kosmosu i astronomii.

TOP 10 najciekawszych atrakcji w Cork – Fota Wildlife Park

Fota Wildlife Park to park przyrodniczy o powierzchni czterdziestu hektarów. Leży on na wyspie Fota, niedaleko miejscowości Carrigtwohill, kilkanaście kilometrów na wschód od centrum Cork. Park ten jest jedną z czołowych atrakcji turystycznych, poświęconych dzikiej przyrodzie i ochronie środowiska w Irlandii. Jest także domem dla niemal trzydziestu gatunków ssaków i pięćdziesięciu gatunków ptaków.

Niektóre ze zwierząt, takie jak lemury czy kangury, swobodnie przemieszczają się w towarzystwie odwiedzających. Inne, większe zwierzęta, takie jak żyrafy i bizony, żyją w specjalnie przystosowanych strefach, dzięki którym można obserwować je w bardziej naturalnym środowisku. Poza tym, w Fota Wildlife Park można podziwiać czerwone pandy, tapiry, gibony i inne gatunki zwierząt.

Opłaty za wstęp są następujące:

  • Dorośli (na miejscu): 19,90 euro, (online): 18,00 euro
  • Dzieci (poniżej 16 roku życia, na miejscu): 13,70 euro, (online): 12,50 euro
  • Studenci (z ważną legitymacją studencką, na miejscu): 14,90 euro, (online): 13,55 euro
  • Seniorzy (powyżej 65 lat, na miejscu): 14,90 euro, (online): 13,55 euro
  • Dzieci do 36 miesięcy: darmowy wstęp

Spike Island w Cork

Spike Island to wyspa niedaleko Cork, na której pierwotnie toczyło się życie klasztorne, a obecnie znajduje się fort bastionowy Fort Mitchel z XVIII wieku. Strategiczne położenie wyspy w porcie sprawiło, że pełniła ona funkcje obronne i penitencjarne. We wczesnych lat XXI wieku wyspa zaczęła pełnić funkcję atrakcji turystycznej o dziedzictwie historycznym.

Aby dostać się do tego miejsca, należy skorzystać z krótkiej przeprawy łodzią, która trwa zaledwie 10-15 minut. Zwiedzanie trwa ponad trzy godziny, dlatego zaleca się korzystanie z przewodnika, aby lepiej poznać historię i tajemnice Spike Island.

Autor: Michał Jakoniuk

Poprzedni

National SEA LIFE Centre Birmingham, zwiedzanie, bilety

Grafton Street – najlepsza ulica na zakupy w Dublinie

Następny

Dodaj komentarz