Wycieczka do Spike Island w Cork, zwiedzanie, atrakcje

Tagi , , ,

Spike Island jest fascynującą atrakcją, którą koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Cork. W tym artykule dowiesz się więcej na temat lokalizacji tej wyspy i opcji umożliwiającej dostanie się na nią. Poznasz historię tego miejsca, a także najważniejsze informacje związane ze zwiedzaniem wyspy i cenami biletów.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Spike Island w Cork

Spike Island znajduje się kilkanaście kilometrów na wschód od centrum Cork.

Jak dostać się do Spike Island w Cork

Na wyspę można dostać się płynąc promem z Kennedy Pier w Cobh.

Historia i ciekawostki

Spike Island w Cork pełniło różne funkcje na przestrzeni wieków. W VII wieku n.e. zaczęła w tym miejscu powstawać zabudowa klasztorna. W następnych wiekach wyspa była własnością różnych znamienitych rodów. Następnie, w związku ze strategicznym położeniem Spike Island, została tutaj rozbudowana infrastruktura obronna, służąca celom militarnym.

W połowie XIX wieku wyspa i jej zabudowa zaczęły służyć celom penitencjarnym. Dzięki rosnącej liczbie przestępców odbywających swoją karę w tym miejscu, wyspa stała się prawdopodobnie największym więzieniem w Imperium Brytyjskim. Później zyskało ono także miano ”Alcatraz Irlandii”.

Na początku XXI wieku na wyspie rozpoczęto prace nad jej rozwojem, jako atrakcji turystycznej. Dzisiaj miejsce to jest odwiedzane przez tysiące turystów, którzy są zainteresowani historią więziennictwa na terenie Wysp Brytyjskich.

Zwiedzanie Spike Island w Cork, co warto zobaczyć, atrakcje

Jedną z dostępnych opcji zwiedzania jest wycieczka z przewodnikiem wliczona w cenę biletu wstępu. Trwa ona do czterdziestu pięciu minut i jest doskonałym wprowadzeniem do poznawania dziejów wyspy. Co więcej, pracujący tutaj profesjonaliści z pewnością udzielą nam istotnych wskazówek umożliwiających pełne poznanie wyspy.

Czego ciekawego dowiemy się uczestnicząc w zorganizowanej wycieczce? Kompetentni przewodnicy podzielą się z nami fascynującymi historiami więźniów, buntowników i kapitanów oraz opowiedzą o dramatycznych losach obecnych tutaj fortyfikacji.

Inną wycieczką, umożliwiającą lepsze poznanie Spike Island w Cork jest ”After Dark”. Odbywa się ona, jak sama nazwa wskazuje, po zmroku i umożliwia turystom zwiedzanie opuszczonych więzień, przebywanie w celach izolacyjnych oraz słuchanie przerażających opowieści związanych z dziejami wyspy.

Interesującą opcją wycieczkową jest również ”Behind the Scenes”. W ramach tej wizyty będziemy mieli okazję zwiedzić podziemne tunele, pełniące funkcję cel dla przebywających tutaj więźniów. Wycieczka kończy się wizytą w Captains Bar i degustacją drinków na bazie rumu.

Dlaczego warto odwiedzić Spike Island w Cork

Zwiedzanie Spike Island w Cork jest świetnym sposobem na poznanie fascynujących dziejów więziennictwa na tych terenach. Niezależnie od tego którą opcję zwiedzania wybierzemy, możemy być pewni tego, że pobyt w tym miejscu zagwarantuje nam dostęp do wielu ciekawych informacji związanych z historią systemu penitencjarnego.

Co więcej, odbywają się tutaj specjalne wydarzenia, obejmujące koncerty, wieczory komediowe i rodzinne. A także imprezy okolicznościowe (z okazji na przykład Halloween czy Bożego Narodzenia), które urozmaicają pobyt w tym miejscu. 

Wyspa zapewnia turystom również promy kursujące z Cobh. Dostęp do nich jest zagwarantowany dzięki mostowi pontonowemu, który zapewnia komfortowy transport osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich i z wózkami dziecięcymi.

Oprócz tego, na terenie wyspy odwiedzający mogą spędzić miło czas w kawiarni, rozkoszując się pyszną kawą i dostępnymi tam przekąskami. Znajduje się tam również sklep z upominkami, w którym można zakupić przedmioty związane z historią wyspy i Irlandii. 

Bilety

  • dorośli – 24 euro
  • dzieci (poniżej dwunastego roku życia) – 11 euro
  • uczniowie i studenci powyżej 18 roku życia – 19 euro
  • seniorzy (powyżej 65 roku życia) – 19 euro
  • rodziny (dwóch dorosłych i do dwójki dzieci poniżej 12 roku życia) – 59 euro

Autor: Michał Jakoniuk

Poprzedni

Platt Hall, skarbnica historii mody i tekstylów w sercu Manchesteru.

Merchant City w Glasgow, miejsce spotkań, kawiarni i sklepów

Następny

Dodaj komentarz