Szpitale w Cork – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Tagi , , ,

Cork to jedno z piękniejszych miast w Irlandii, w którym zawsze wiele się dzieje. Nic więc dziwnego, że przyjeżdża tam chętnie coraz więcej turystów. Jeśli również się tam wybierasz, to nie zapomnij zadbać także o swoje zdrowie. Zgodnie ze starym powiedzeniem, wypadki chodzą po ludziach, a rachunek z irlandzkiego szpitala może być wyjątkowo wysoki. O co powinieneś więc zadbać kupując ubezpieczenie turystyczne i gdzie możesz szukać pomocy w Cork? Gdzie znajdują się szpitale w Cork?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ubezpieczenie turystyczne – co musisz o nim wiedzieć?

Wybierając się na wycieczkę do Cork z biurem podróży, zostanie Ci zaoferowanie ubezpieczenie grupowe. Zwykle jest to pakiet podstawowy – w cenie wycieczki, który możesz rozszerzyć o dodatkowe opcje, które są już płatne. Jeśli jednak do Cork wybierasz się samodzielnie, to prawdopodobnie zadbasz o kartę EKUZ – Europejskie Ubezpieczenie Zdrowotne. Musisz jednak mieć na uwadze, że karta ta uprawnia Cię do skorzystania z usług medycznych w tym samym zakresie, co obywatele Irlandii. W obu przypadkach koszty hospitalizacji, czy ewentualnego leczenia specjalistycznego, będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Warto więc zadbać o dodatkową polisę, która dopasowana będzie do charakteru Twojego wyjazdu. Możesz zdecydować się na pakiet, w którym znajdziesz zapiski odnośnie:

  • pokrycia kosztów leczenia w razie nieszczęśliwego wypadku podczas uprawiania sportów ekstremalnych lub amatorskich;
  • zwrotu kosztów za opóźniony lub odwołany lot;
  • odszkodowania na wypadek zgubionego lub uszkodzonego bagażu;
  • ewentualnego pokrycia kosztów transportu zwłok do kraju;
  • zwrotu kosztów leków zakupionych za granicą.

W przypadku prywatnej polisy turystycznej będziesz mógł także zwiększyć sumy gwarantowane ubezpieczenia, które mogą przydać się na poczet hospitalizacji lub leczenia specjalistycznego. Pamiętaj, że taką polisę możesz wykupić wyłącznie na czas trwania swojego wyjazdu, opłacając ją za każdy dzień. Nie jest więc to zbyt duży wydatek, a bardzo często uchroni Cię to przed wysokim rachunkiem ze szpitala w Cork.

Szpitale w Cork – gdzie szukać pomocy?

Opieka medyczna w Irlandii stoi na wyjątkowo wysokim poziomie. Zarówno baza specjalistów jak i nowoczesnego sprzętu medycznego nie pozostawia większych wątpliwości. W Cork znajdziesz zarówno szpitale prywatne jak i publiczne. Do najlepszych z nich należą:

  • South Infirmary Victoria University Hospital – to szpital uniwersytecki w Cork, który znajduje się przy ulicy Old Blackrock Road. Jest to szpital publiczny, działający przez całą dobę. Posiada on wiele, różnych oddziałów, a także jest przystosowany do udzielania pomocy pacjentom w nagłych wypadkach.
  • Bon Secours Hospital – przy College Road znajduje się Bon Secours Hospital, który jest szpitalem prywatnym w Cork. Dysponuje on aż 343 łóżkami, a także wysoko wyspecjalizowaną kadrą medyczną. Szpital ten przyjmuje pacjentów w nagłych wypadkach i jest przystosowany do udzielenia im natychmiastowej pomocy.
  • Mercy University Hospital – to kolejny, publiczny szpital w Cork, który zarządzany jest przez grupę South/Southwest Hospital Groups. Jest to szpital całodobowy, zlokalizowany przy ulicy Grenville Pl, w samym centrum Cork. Możesz się tam zgłosić w obliczu nagłego wypadku.
  • Cork University Hospital – to duży i nowoczesny szpital w Cork, który znajduje się przy Wilton Rd. Jest to także jedyne centrum urazowe poziomu 1 jakie znajduje się w Irlandii. Szpital ten jest czynny całą dobę i bez problemu możesz się tam zgłosić w przypadku nagłej potrzeby pomocy medycznej. 

Oprócz wyżej wymienionych szpitali, w Cork znajdziesz także mniejsze placówki medyczne, czyli przychodnie lekarskie. Zazwyczaj są one prywatne, a to oznacza, że za wizytę będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Jeśli jednak posiada dodatkowe ubezpieczenie podróżne, to Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci Ci koszty w przeciągu kilku dni roboczych. Do przychodni możesz zgłosić się w sprawach nie wymagających pilnych interwencji jak np. przedłużenie recepty, lekka reakcja alergiczna czy przeziębienie i grypa.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Wycieczki do Limerick – z biurem podróży czy na własną rękę?

Scotland Street School Museum, zwiedzanie, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz