Szlakiem The South West Coast Path – przewodnik, atrakcje

Tagi , ,

South West Coast Path to najdłuższy, oznakowany, długodystansowy szlak pieszy w Anglii oraz Walii. Szlak rozciąga się na łącznej długości 1 014 km, od Minehead w Somerset, wzdłuż malowniczych wybrzeży Devon i Kornwalii, do przepięknego portu Poole w Dorset. Co warto wiedzieć o szlaku? Jak się przygotować do przejścia tego szlaku? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dlaczego warto przejść szlak South West Coast Path?

Szlak został stworzony przez straż przybrzeżną, która patrolowała południowo-zachodni półwysep w poszukiwaniu przemytników. Podczas wędrówki od jednej latarni do innej latarni morskiej straż przybrzeżna musiała mieć dojście do każdej, nawet najmniejszej zatoczki. Dlatego też szlak znajduje się na wybrzeżu, z którego roztaczają się wspaniałe widoki na okolicę.Kilkadziesiąt lat temu South West Coast Path przekształcono w szlak rekreacyjny, który dwukrotnie uznano „Najlepszą trasą spacerową w Wielkiej Brytanii”. Co więcej, szlak ten regularnie pojawia się na listach najlepszych ścieżek spacerowych na świecie. Trasa poprowadzona jest przez maleńkie wioski rybackie, skaliste cyple, tętniące życiem nadmorskie kurorty i piękne plaże, które są obmywane przez fale Atlantyku. Obszar przybrzeżny jest zamieszkiwany przez dzikie zwierzęta, takie jak na przykład: delfiny, foki, a nawet wieloryby.

Kiedy najlepiej wybrać się na wędrówkę?

Warto wiedzieć, że każda pora roku na South West Coast Path ma swój niepowtarzalny urok, ale w rzeczywistości niektóre miesiące są lepsze na piesze wędrówki niż inne. Warto także wiedzieć, że zarówno warunki pogodowe jak i natężenie ruchu na szlaku mogą znacznie wpłynąć na ogólne wrażenia z wędrówki.National Trails Administration zaleca, aby przemierzać szlak w okresie od początku maja do końca października. Jednak większość obiektów noclegowych i usług transferu bagażu dostępne są już od początku marca do końca października. Oprócz tego, że większość usługodawców na trasie jest zamknięta w miesiącach zimowych. Dodatkowo mniejsza liczba godzin światła dziennego o tej porze roku również czyni te miesiące niekorzystnym wyborem na wędrówkę tym szlakiem.

Jak długo trwa wędrówka szlakiem South West Coast Path?

Niektórzy doświadczeni wędrowcy mogą być w stanie ukończyć szlak w ciągu 3 lub 4 tygodni. Jednak pokonanie całego szlaku w spokojniejszym tempie, poświęcając czas na zwiedzanie zabytków, może zająć nawet 8 tygodni lub więcej.

Czy South West Coast Path jest trudnym szlakiem?

Szlak South West Coast Path jest dość trudnym szlakiem, ponieważ ma wiele stromych podejść i zejść. Dlatego też planując sobie harmonogram , musisz mieć na uwadze, żeby przeznaczyć większą ilość czasu niż zwykle na pokonanie tego samego dystansu. Trudność South West Coast Path różni się w zależności od odcinka szlaku, którym wędrujesz. Niektóre odcinki są stosunkowo płaskie, podczas gdy inne są znacznie trudniejsze. Centralny szlaku obszar od Newquay do St. Ives jest łatwo dostępny i nie jest zbyt trudny. 

Jest to bardzo popularny szlak więc nigdy nie będziesz sam podczas wędrówki. Zawsze spotkasz ludzi na swojej drodze. Wyjątkiem są oczywiście zimy. 

Zabytki i atrakcje na szlaku South West Coast Path

Na trasie szlaku znajduje się wiele atrakcji, zarówno przyrodniczych jak i historycznych. Do najciekawszych atrakcji należą:

Krajobraz górniczy Kornwalii i zachodniego Devon

Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO tereny górnicze w Kornwalii i zachodnim Devon w południowo-zachodniej Anglii są jedną z najciekawszych atrakcji na szlaku. Wzdłuż wybrzeża można znaleźć wiele pozostałości po wydobyciu cyny oraz miedzi.

Newquay

Newquay to popularne miasto turystyczne, które słynie z plaż, surfingu i bogatego życia nocnego. Niektóre z najważniejszych atrakcji w tej miejscowości to Trerice House and Gardens – kameralny elżbietański dwór na obrzeżach Newquay oraz Newquay Zoo – z ponad 1000 zwierząt z całego świata.

Zamek Tintagel

Malowniczo położony zamek Tintagel to domniemane miejsce narodzin króla Artura. Zamek znajduje się około 20 km na północ od Padstow.

St. Michael’s Mount

Na tej małej wyspie pływowej znajduje się średniowieczny zamek i kościół, do którego można dotrzeć pieszo podczas odpływu. Zamek pochodzi z XII wieku i pierwotnie był klasztorem. Na wyspie znajdują się także ładne ogrody, w których rosną różnorodne subtropikalne rośliny i kwiaty, a także znajduje się kilka rzeźb oraz instalacji artystycznych. Warto wiedzieć, że wyspa ta jest mylona z francuskim Mont Saint-Michel, który znajduje się w Normandii, gdzie również znajduje się sanktuarium.

Dzika przyroda

Na szlaku można spotkać wiele gatunków dzikich zwierząt. Jest to popularne miejsce lęgowe ptaków morskich, więc można tu zobaczyć m.in.: maskonury, głuptaki, brzytwodzioby oraz wiele innych. Podczas wędrówki wzdłuż wybrzeża, być może będziesz miał szczęście spotkać foki, oraz delfiny (w okolicy Penzance). Wzdłuż szlaku rośnie także wiele dzikich kwiatów, które są oblegane przez różne gatunki motyli. Na trasie szlaku nie brakuje także łąk, lasów oraz przepięknych wrzosowisk.

Wraki statków

Linia brzegowa wzdłuż South West Coast słynie także z wielu wraków statków, które są pozostałościami po katastrofach morskich. Jednym z najbardziej znanych jest wrak RMS Mülheim, którego ruiny można zobaczyć w Lands End.

Co spakować przed wyruszeniem na szlak South West Coast Path?

Prawdopodobnie jednym z najczęściej zadawanych pytań przed wyruszeniem na szlak pieszy South West Coast Path lub jakikolwiek inny szlak jest – co należy spakować? Poniżej znajduje się lista co warto zabrać ze sobą:

 • Wodoodporną odzież
 • Bieliznę termoaktywną
 • Polar i inne ciepłe ubrania, w tym kilka par skarpet
 • Lekkie, wygodne spodnie
 • Odpowiednie buty turystyczne
 • Plecak
 • Apteczkę pierwszej pomocy oraz koc foliowy
 • Niezbędne lekarstwa
 • Czapkę, w tym czapkę z daszkiem oraz rękawiczki
 • Środek odstraszający owady
 • Gwizdek i latarka
 • Powerbank
 • Telefon komórkowy
 • Adapter oraz konwerter do wtyczek

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Wycieczka do Bradford – z biurem podróży czy na własną rękę?

Wynajęcie samochodu w Bradford – co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz