Co zobaczyć i zwiedzić w Anglii, TOP 15 atrakcji must see

Tagi , , , , ,

Stolica Wielkiej Brytanii to bez wątpienia jeden z najczęściej obieranych kierunków turystycznych poza sezonem letnim. Wyspiarski kraj co roku przyciąga rzesze przyjezdnych – nie tylko w celach zarobkowych –  którzy cenią sobie wielopokoleniową kulturę obyczajową i architektoniczną anglosaskich metropolii i małych miasteczek. Anglia cechuje się przede wszystkim nietypowym ukształtowaniem terenu, co wynika z odosobnionego wyspiarskiego terytorium, które znacznie różni się od reszty krajów europejskich. Chociaż wydawać mogłoby się, że „angielska pogoda” nijak nie sprzyja turystycznym wyprawom – nic bardziej mylnego. Okazałość angielskich szlaków turystycznych wzdłuż i wszerz kraju stanowi doskonałą alternatywę turystyczną dla najbardziej klasycznych państw starego kontynentu. 

W tym zestawieniu postaramy lepiej przyjrzeć się atrakcjom turystycznym Anglii tak, aby przed wyruszeniem na angielskie szlaki mieć rozeznanie „w terenie”. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Stonehenge

Popularny Stonehenge jest uznawany za najbardziej rozpoznawalny prehistoryczny monument na terenie Europy. Jego popularność jest na tyle ogromna, że kupno biletów powinno mieć miejsce ze sporym wyprzedzeniem, aby zagwarantować sobie możliwość zwiedzenia tego ponadczasowego obiektu historycznego.

Stonehenge jest oddalony około 10 kilometrów od popularnego miasta Salisbury, które jest znaczącym elementem na historycznej mapie Wielkiej Brytanii. W skład muzeum zalicza się około 250 monumentów, których wiek powstania określa się między 3000, a 1500 rokiem p.n.e. Poza dobrze znanymi kamieniami na miejscu znajduje się wiele innych obiektów z ery neolitu, stanowiących również część kompleksu muzealnego Stonehenge.

Tower of London

Gdy zwiedzamy Anglię, nie sposób pominąć jej stolicy – Londynu. Ta metropolia ulokowana w centralnej Anglii jest jednym z największych miast Europy, a jej terytorium stale się powiększa. Niemniej jednak z turystycznego punktu widzenia najbardziej okazałą częścią Londynu pod kątem turystycznym jest oczywiście królewska dzielnica. Do zabytku z gatunku „must-see” należy z pewnością zaliczyć słynną wieżę – Tower of London – która jest jednocześnie pałacem i więzieniem. W jej okolicy znajduje się również cała masa innych atrakcji, jednak to popularna wieża jest głównym punktem na mapie centralnego Londynu. Co ciekawe, jest ona uznawana za najstarszy zabytek udostępniony dla zwiedzających, a status ten dzierży już od 1652 roku. 

W miejscu tym odbywają się również rozmaite wydarzenia ukierunkowane na historyczną edukację turystów, co doskonale sprawdza się w przypadku podróżowania z najmłodszymi. Decydując się na podróż do stolicy Anglii, należy niezwłocznie sprawdzić aktualny program wycieczkowy Tower of London.

Muzeum Brytyjskie

Dzięki niesamowitej kolekcji antyków z całego świata British Museum jest miejscem, które koniecznie należy zobaczyć, podróżując po kraju Albionu. W muzeum znajduje się ponad trzynaście milionów rozmaitych zabytków, których wiek sięga najstarszych znanych nam cywilizacji ludzkich. Od asyryjskiej, babilońskiej czy egipskiej, przez greckie i rzymskie, aż po sięgające współczesności artefakty europejskie. Do najpopularniejszego, tłumnie odwiedzanego artefaktu, zalicza się przede wszystkim popularny kamień Rosetty. 

W składzie muzeum znajdują się również niezliczone ilości zabytków ze starożytnego Egiptu, co przykuwa uwagę szczególnie osób ceniących sobie niesamowicie tajemniczą historię budowniczych piramid. British Museum jest więc miejscem, obok którego z pewnością nie można przejść obojętnie i warto zadbać o bilety z wyprzedzeniem. 

Angielskie łaźnie rzymskie

Popularne Bath to nic innego jak małe miasteczko, które z pewnością warto zwiedzić podczas podróży wzdłuż centralnego kraju Królestwa Brytyjskiego. To niesamowicie urokliwe miasteczko w Somerset jest doskonałą atrakcją turystyczną, która z pewnością zagospodaruje cały dzień wycieczkowy. 

Popularne, sięgające ponad dwóch tysięcy lat historii łaźnie rzymskie wybudowane wokół miasta – znane również jako miasteczko Gregoriańskie – to ponadczasowe dla angielskiej kultury mieszczańskiej miejsce. Wykorzystujące naturalne, gorące źródła łaźnie od wieków stanowiły miejsce spotkań brytyjskiej arystokracji oraz rodziny królewskiej. Malownicza architektura tego miejsca przyciąga co roku dziesiątki tysięcy turystów z całego świata. 

Miasteczko to stanowi doskonałą alternatywę turystyczną dla wielkomiejskich atrakcji oferowanych przez ogromne miasta na terytorium Anglii.

Atrakcje Anglii – Yorkshire

Prowincja Yorkshire to bez wątpienia kolejne miejsce, które należy zobaczyć podczas zwiedzania Anglii. Jest to zdecydowanie miejsce historyczne – szczególnie w perspektywie angielskiego kościoła. Yorkshire to przede wszystkim niesamowicie okazała średniowieczna architektura. Mowa tutaj zarówno o budynkach administracji publicznej, jak i kościołach. Oprócz tego znajduje się tam Narodowe Muzeum Kolejowe (National Railway Museum) stanowiące dość ciekawy dodatek dla eksploracji wielowiekowej architektury. Warto zauważyć, że choć sama tematyka muzeum nie wydaje się porywająca, jest to jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów w całej Wielkiej Brytanii!

Atrakcje Anglii – Zamek Windsor

Eksplorując Anglię, nie sposób nie zauważyć, że kraj ten ma swoje głębokie korzenie w historii i tradycji. Wielopokoleniowa historia rodziny królewskiej gwarantuje dość ciekawy szlak turystyczny w oparciu o zamki, pałace i masę innych obiektów z nią związaną. Do takich z pewnością należy zaliczyć zamek Windsor, który stanowi najpopularniejszą – tuż po pałacu Buckingham – budowlę kojarzoną z arystokracką rodziną królewską Wielkiej Brytanii. Ogromny zamek Windsor co roku przyciąga rzesze turystów, a jego ogrom jest w stanie zagospodarować niemal cały dzień. Szlak wobec zamku Windsor mierzy bowiem aż 6 mil. 

Poza samym zamkiem i okazałą fortecą znajduje się tam również galeria, znana jako Queen’s Gallery. 

Ogród zoologiczny Chester

Zlokalizowany w Upton ogród zoologiczny Chester jest najczęściej odwiedzaną angielską atrakcją turystyczną poza Londynem. Jest on zdecydowanie najlepszym miejscem pod kątem zwiedzania całą rodziną. W ogrodzie, na przestrzeni około 125 akrów, żyje około 11 tysięcy zwierząt reprezentujących aż 400 różnych rodzajów. 

Do najpopularniejszych obiektów na terenie ogrodu zoologicznego należy zaliczyć przede wszystkim popularną wyspę szympansów oraz ogrody krajobrazowe, które stanowią doskonałą opcję dla miłośników zwierząt – zarówno tych młodszych, jak i starszych. 

Poza samym ZOO Chester charakteryzuje się dość ciekawą infrastrukturą miejską stanowiącą ciekawe dopełnienie wycieczki do Upton. 

Park Narodowy Lake District

Mierzący około 1500 kilometrów kwadratowych Park Narodowy Lake District to miejsce, bez którego nie ma mowy o pełnej wycieczce do Anglii. Możliwości eksploracyjne oferowane przez ten największy brytyjski park narodowy są wprost niezliczone, umożliwiając jednocześnie dobitne zapoznanie się z przyrodą i krajobrazem nie tylko Anglii, ale całej Wielkiej Brytanii. Poza samym parkiem krajobrazowym znajduje się tam również najwyższy szczyt Anglii – Scafell Pike.

Atrakcje Anglii – Katedra Canterbury

Katedra Canterbury to miejsce szczególne dla brytyjskiego odłamu kościoła. Została ona umieszczona na liście światowego dziedzictwa UNESCO, co przemawia samo za siebie – jest ona nieodłącznym elementem wycieczki wzdłuż Anglii. Siedziba Arcybiskupa Wielkiej Brytanii stanowi absolutną kolebkę brytyjskiego chrześcijaństwa. 

Ponad półtora tysiąclecia historii chrześcijaństwa zamknięte w murach katedry to wystarczający powód, dla którego warto odwiedzić to ponadczasowe dla kultury anglosaskiej miejsce kultu. 

Ulica The Beatles

Odbijając nieco od wielowiekowej kultury historycznej Anglii – warto zatrzymać się na chwilę w Liverpoolu. To właśnie stamtąd pochodzi najbardziej rozpoznawalna angielska grupa muzyczna – The Beatles. Nie da się ukryć, że w tym północno-zachodnim mieście Anglii popularni The Beatles to obiekt swoistego kultu. Co ciekawe – mają oni nawet swoją ulicę, na której nagrywali swoje ponadczasowe teledyski. To właśnie tam turyści mogą poczuć klimat muzyki lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, oddając się brytyjskiej popkultury, której ikoną bez wątpienia był Paul McCartney. 

Poza tym fani The Beatles znajdą wiele miejsc i ulic cytowanych w piosenkach angielskiej supergrupy. Bez wątpienia beatlesowa część Liverpoolu to idealna odskocznia od turystycznego klasycyzmu. 

Eden Project

Wspominając o nietypowych kierunkach turystycznych w Anglii, nie sposób pominąć ultranowoczesnego kompleksu ogrodów botanicznych znanych jako Projekt Eden. Znajdujący się w Kornwalii kompleks szklanych kopuł będących ogromnymi ogrodami botanicznymi to bez wątpienia obiekt wyjątkowy na skalę światową. Ogromna przestrzeń zagospodarowana dla roślin z klimatu śródziemnomorskiego jest wprost czarująca i stanowi doskonałą alternatywę dla typowej turystyki wielkomiejskiej. Co ważne, wokół ogrodów botanicznych Eden Project odbywa się ogromna ilość wydarzeń kulturalnych oraz eventów, takich jak koncerty, pokazy itp. 

Poza tym terytorium futurystycznych ogrodów botanicznych pełne jest restauracji i baz noclegowych. Doskonale więc nadaje się na więcej niż jednodniową wycieczkę. 

The Costwolds

The Costwolds to kolejny szlak krajobrazowy na terenie Anglii, który przykuwa swoją malowniczością. Z pewnością potrafi utkwić w pamięci zwiedzających z całego świata. Niemal 1300 kilometrów kwadratowych wzdłuż najznamienitszych miasteczek angielskich to szlak, który z pewnością zadowoli miłośników aktywnego zwiedzania. 

Ukierunkowany na naturalne piękno krajobrazu wysp brytyjskich szlak liczący aż 160 kilometrów to absolutna gratka dla osób, które cenią sobie znacznie bardziej zdrowy spacer, niż zerkanie na zabytki przez szybę.

Atrakcje Anglii – National Gallery

Galeria Narodowa Wielkiej Brytanii – The National Gallery – jest miejscem, które z pewnością należy zwiedzić, odwiedzając kraj Albionu. Nie sposób wymieniać ilość obrazów i dzieł sztuki oferowanych przez jedno z największych muzeów sztuki w Europie. W skład muzeum wchodzą bowiem chociażby kompletne wystawy mistrzów malarstwa z Niemiec, Włoch czy Holandii. Tylko w National Gallery jesteśmy w stanie zapoznać się z oryginalnymi dziełami najsłynniejszych twórców historii europejskiej.

Co absolutnie najważniejsze i zdecydowanie, niepodważalnie wyjątkowe – wstęp do muzeum jest całkowicie darmowy!

Tate Modern

Pozostając przy temacie światowej sztuki, nie sposób pominąć Tate Modern będące kolejną niezwykle popularną galerią sztuki na terenie Anglii. Szczególnie zwiększoną popularność Tate Modern uzyskało w połowie roku 2016, gdy przestrzeń galerii została zwiększona o około sześćdziesiąt procent. Galeria Sztuki Tate Modern niemal od razu po rozbudowaniu stała się jednym z najczęściej wybieranych kierunków przez zwiedzających. 

Aby lepiej zrozumieć fenomen tego miejsca i opłacalność zwiedzenia, wystarczy przywołać nazwiska takie jak: Picasso, Dali czy Modigliani oraz ich dzieła możliwe do zobaczenia w strukturze 360 stopni, co czyni galerie gratką dla miłośników sztuki z całego świata.

Atrakcje Anglii – Zamek Warwick

Wracając do miejsc upamiętniających wielowiekową kulturę Wielkiej Brytanii i rodziny królewskiej, z pewnością należy uwzględnić średniowieczny zamek Warwick, będący swoistą wizytówką historyczną Anglii. 


Warwick, znajdujące się nieopodal Liverpoolu, jest miejscem niesamowicie malowniczym, które nadal oddaje historyczny, średniowieczny klimat terytorium miasta znajdującego się przy rzece Avon. 


Samo miasteczko oferuje bardzo wiele wydarzeń nawiązujących do średniowiecznej kultury angielskiej. Mowa tutaj o rozmaitych koncertach i pokazach, ale również grach i zabawach dla najmłodszych. 

Poprzedni

Hotele w Bristolu – lista TOP rekomendowanych noclegów

Wakacje na Hilbre Islands – przewodnik, hotele, plaże

Następny

Dodaj komentarz