Co zobaczyć i zwiedzić w Walii, TOP 15 atrakcji must see

Tagi , , , , ,

Walia stanowi najmniejszy ze składowych krajów Wielkiej Brytanii. Ponadto jest bardzo często pomijana przez wielu podczas układania planów podróżniczych. Położona w północno-zachodniej części kraju stanowi idealne miejsce na wyjazd w gronie rodziny czy przyjaciół. Niejednokrotnie zachwyca swoim krajobrazem, bogactwem natury, historią oraz mnogością zabytków. Walię warto odwiedzić zarówno latem, jak i późną wiosną czy jesienią. Co więcej, region ten jest idealnym miejscem zarówno do aktywnego, sportowego wypoczynku, jak i dla osób, które fascynuje klimat niewielkich miasteczek oraz średniowiecznych zamków. To właśnie tu każdy znajdzie coś dla siebie. Dlatego poniżej znajduje się zestawienie zawierające atrakcje w Walii, które trzeba zobaczyć.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Atrakcje w Walii – Park Narodowy Snowdonia

Założony w 1951 roku Park Narodowy Snowdonia to niewątpliwie jedna z najbardziej znanych i popularnych atrakcji turystycznych w Walii. Park leży na terenie hrabstwa Conwy oraz Gwynedd, a swoją powierzchnią obejmuje także część Gór Kambryjskich. Odwiedzenie parku to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Walii. Park Narodowy Snowdonia zajmuje drugie miejsce pod względem wielkości w całej Anglii oraz Walii.

W skład Parku wchodzi aż 14 szczytów, a jego najwyższą górą jest Snowdown liczący wysokość 1085 m n.p.m. Co ważne, na samą górę można dostać się zarówno pieszo, jak i kolejką wąskotorową (Snowdon Mountain Railway). Park Snowdonia liczy sobie aż 3200 kilometrów szlaków. Stanowi idealne miejsce do uprawiania turystyki pieszej, kolarstwa, a także jazdy konnej. Turystów oraz lokalnych mieszkańców zachwyca głównie malowniczy krajobraz parku, a także kilka zamków oraz wiejskie chaty.

Atrakcje w Walii – Devil’s Bridge i Hafod Estate

W odległości około 20 kilometrów od miasteczka Aberystwyth znajdują się trzy ułożone jeden na drugim i połączone ze sobą mosty określane jako Devil’s Bridge. Pierwszy z nich i najstarszy powstał w XI wieku, najmłodszy natomiast pochodzi z 1901 roku. Ten łączony most przecina wąwóz Rheidol, który znajduje się nad rzeką Mynach. Wybierając się w to miejsce, warto trzymać się ścieżki Falls Nature Trail, która prowadzi na sam dół. Poszukiwacze pięknych i zapierających dech w piersiach widoków powinni przejść na najstarszą część mostu. W tym przypadku należy jednak liczyć się z koniecznością wspinaczki po stromych stopniach.

Odwiedzając Devil’s Bridge, warto wybrać się także do Hafod Estate. Jest to ogromny (oscylujący w granicach 80 hektarów) kompleks odrestaurowanych lasów oraz założonych w XVIII wieku niesamowitych ogrodów. Wówczas były one uznawane za najpiękniejsze w całym kraju.

Park Narodowy Brecon Beacons

Drugim kluczowym parkiem narodowym znajdującym się na terenie Walii jest Brecon Beacons National Park, który został założony w 1957 roku. Rozciąga się on na powierzchnię ponad 1300 km². Jego granice wyznaczają Pontypool od południowego wschodu, Hay-on-Wye od północnego wschodu oraz Llandeilo od zachodu.

Brecon Beacons National Park jest prawdziwym rajem dla wędrowców oraz miłośników pieszych wędrówek. Obszar parku oplatają dwa całkowicie różne obszary Gór Czarnych. Na terenie parku znajduje się wiele jaskiń oraz wodospadów, a wiele gór na jego terenie przekracza wysokość 600 metrów. Będąc tu, warto odwiedzić także znajdującą się w niedalekiej odległości kopalnię węgla w Big Pit National Coal Museum w pobliżu miejscowości Abergavenny.

Park Narodowy Pembrokeshire Coast

Trzecim parkiem narodowym, z którego słynie Walia, jest Pembrokeshire Coast National Park założony w 1952 roku. Znajduje się on w północno-zachodniej części Walii i liczy 629 km² powierzchni. Jego utworzenie miało na celu ochronę zróżnicowanego biologicznie oraz geologicznie wybrzeża morskiego. Na jego terenie znajdują się estuaria oraz skaliste klify, a także zapierające dech w piersiach piaszczyste plaże. Do Parku zostały włączone także okoliczne wyspy, wśród których można wymienić m.in. wyspę Ramsey, Skokholm czy Caldey. Na terenie parku chronione są głównie zagrożone wyginięciem ptaki morskie. Znajdują się tu także kolonie lęgowe maskonurów, głuptaków, a także rzadko występującego burzyka popielatego.

Park Narodowy Pembrokeshire Coast to także miejsce ochrony ważnego angielskiego dziedzictwa kulturowego, które obejmuje ślady osadnictwa pochodzące z czasów V wieku p.n.e. Warto odwiedzić tu takie atrakcje jak katedrę św. Dawida, kurort Tenby, a także zamek Pembroke.

Atrakcje w Walii – Tintern Abbey

Najlepiej zachowane średniowieczne opactwo w Walii, opactwo Cystersów o nazwie Tintem Abbey, to obowiązkowe miejsce do odwiedzenia podczas zwiedzania w Walii. Zostało ono założone w 1131 roku i zostało ufundowane przez Waltera de Clare. Jego obecny wygląd stanowi idealną mieszankę i połączenie prac budowlanych i stylów pochodzących z czasów od XII do połowy XVI wieku.

To właśnie tenże budynek był wielokrotną inspiracją artystów na całym świecie. W 1326 roku zostało ono odwiedzone przez króla Edwarda II, który spędził na jego terenie dwie noce. Budynek stracił status opactwa w 1536 roku, kiedy został on poddany urzędnikom wówczas panującego króla Henryka VIII. Budynek opactwa zaczął być intensywnie odnawiany dopiero na początku XX wieku, a obecnie stanowi zabytek klasy I. 

Odwiedzając opactwo, oprócz samego zwiedzania można wziąć także udział w organizowanych na jego terenie pokazów sokolnictwa. Można także spotkać się z mnichem opactwa cystersów, aby jak najpełniej przybliżyć sobie codzienne życie mnichów w danych czasach i obecnie.

Zamek w Cardiff i Muzeum Narodowe w Cardiff

Cardiff Castle, czyli zamek w Cardiff, to wspaniały normandzki zamek, a także rezydencja pochodząca z XIX wieku w stylu wiktoriańskiego neogotyku. Zamek zachwyca zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz i jest obowiązkową atrakcją turystyczną znajdującą się na terenie Walii. Wartymi obejrzenia są mury południowe, które zostały zrekonstruowane na styl średniowieczny, a także mur północny, w którym znajduje się Brama Północna z wieżyczkami. Uwagę przyciąga także utrzymany w stylu rzymskim drewniany most oraz liczne wieże, w tym Wieża Bute’a oraz Wieża Beauchampa z machikułami. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest także Wieża Zegarowa, która została bogato wyposażona w alegorie ciał niebieskich i pozłacane tarcze zegarowe.

Wnętrza zamku w Cardiff zwiedza się co najmniej przez kilka godzin. Obowiązkowo należy zobaczyć tzw. State Apartment, które są najbardziej reprezentatywnymi częściami budowli, a także salę bankietową oraz starą kaplicę. Całość zwiedzania warto zakończyć wizytą w Muzeum Narodowym w Cardiff, które udostępnia zbiory poświęcone sztuce, zoologii oraz archeologii.

Miasteczko Hay on Wye

Znajdujące się w części wschodniej Walii miasteczko Hay on Wye corocznie przyciąga blisko pół miliona turystów. Słynie one przede wszystkim z tego, że pomimo małej powierzchni oraz populacji, która liczy około 1500 osób, na jego terenie znajduje się ponad 40 antykwariatów. Z tego też powodu stanowi idealne miejsce do odwiedzenia dla wszystkich miłośników literatury. W Hay on Wye corocznie od prawie 30 lat odbywa się słynny festiwal literacki. Do miasteczka przyjeżdżają wówczas najbardziej popularni literaci z całego świata.

Atrakcje w Walii – Zamek w Caernarfon

Powstały w XIII wieku z inicjatywy Króla Edwrda I Zamek w Caernarfon stanowi obecnie jedną z największych średniowiecznych warowni w całym kraju. Z tego też powodu Zamek w Caernarfon w 1986 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Budowla znajduje się w północno-zachodniej części Walii. W jej skład wchodzi imponująca liczba 13 wież oraz dwie potężne bramy (Brama Króla oraz Brama Królowej). Całości dopełniają liczne ambrazury, fosa oraz wieże strażnicze.

Rhossili Bay

Rhossili Bay uchodzi za jedną z najpiękniejszych brytyjskich plaż i wielokrotnie znajdowała się w czołówkach plebiscytu Travellers’ Choice Awards na najlepsze plaże w Wielkiej Brytanii. Plaża Rhossili Bay znajduje się w zachodniej części półwyspu Gower i stanowi idealne miejsce na odpoczynek na łonie natury.

Ta piaszczysta plaża jest długa na 5 kilometrów, a dodatkowo to właśnie tutaj znajduje się ciekawa formacja skalna o nazwie Worm’s Head. Co ciekawe, sama plaża podczas przypływów staje się wyspą, a podczas odpływu można tu zobaczyć szczątki statku, który rozbił się u jej wybrzeży w 1887 roku.

National Slate Museum i The Big Pit

Narodowe Muzeum Łupka (czyli National Slate Museum) znajdujące się w Caernarfon to kolejne miejsce warte odwiedzenia podczas pobytu w Walii. Obrazuje ono doskonale górniczą przeszłość tego regionu w tym pracy robotników oraz sam proces wydobycia złóż na żywo.

Drugim muzeum nawiązującym do wydobywczej historii Walii jest The Big Pit, czyli Narodowe Muzeum Węgla. Do jednej z głównych atrakcji należy zwiedzanie dobrze zachowanych domostw na tymże terenie.

Latarnia South Stack

Latarnia morska South Stack znajduje się na wyspie o tej samej nazwie położonej na zachód od Holy Island. Początek budowy latarni datuje się na 1809 rok, jednak starania o jej powstanie rozpoczęto już w 1665. Latarnia South Stack została wyposażona w energię elektryczną w 1938 roku, a jej zautomatyzowanie nastąpiło w połowie lat 80. XX wieku.

Aby dostać się do latarni, należy pokonać liczącą ponad 20 metrów długości przepaść znajdującą się pomiędzy klifami South Stack a Holy Island. W tym celu w 1828 roku powstał stalowy most, który blisko 120 lat później został zastąpiony mostem wykonanym z aluminium.

Atrakcje w Walii – Dan-Yr-Ogof

System jaskiń, którego łączna długość liczy aż 17 kilometrów, to idealne miejsce na aktywne spędzanie czasu całą rodziną. Dan-yr-Ogof znajduje się w południowej części Walii na terenie Parki Narodowego Brecon Beacon. Cały system jaskiń odkryto dopiero w 1912 roku przez mieszkańców zamieszkujących tamtejsze okolice.

Trzy z jaskiń znajdujących się na terenie całego kompleksu są otwarte dla zwiedzających. Zalicza się do nich jaskinie Dan-yr-Ogof, Cathedral Cave i Bone Cave. To właśnie tutaj można zobaczyć na żywo niesamowite formacje skalne, podziemne jeziora oraz zapierające dech w piersiach kaskady wodospadów. Warto tu obejrzeć także największą na świecie kolekcję modeli dinozaurów oraz stadninę koni Shire Horse. W pobliżu formacji znajduje się także idealnie odtworzone gospodarstwo rolne z epoki żelaza.

Bodnant Garden

Bodant Garden to ogród botaniczny oraz arboretum liczące powierzchnię 32 hektarów położony w hrabstwie Conwy w pobliżu miejscowości Tal-y-Cafn. Ten wspaniały ogród został założony przez rodzinę McLaren oraz przez Lorda Aberconway. 

W ogrodzie można podziwiać drzewa pochodzące z 1792 roku. Rosną tu takie gatunki roślin jak azalie, kamelie czy magnolie, nenufary czy powojniki. Sam ogród posiada jedną z największych w całej Wielkiej Brytanii sekwoję, która mierzy ponad 30 metrów wysokości. Cały kompleks składa się z części górnej, w skład której wchodzą ogrody tarasowe i trawniki, a także części dolnej, która obejmuje Wild Garden (Dziki Ogród) oraz Pinetum. Z uwagi na szeroką gamę roślin rosnących w Bodnant Garden, teren ogrodu jest pełen kolorów przez cały czas.

Atrakcje w Walii – Anglesey

Anglesey to największa wyspa Walii oraz siódma pod kątem powierzchni wyspa Wielkiej Brytanii. Sama wyspa połączona została ze stałym lądem dwoma mostami, w tym Mostem Zawieszonym Menai pochodzącym z 1818 roku. Warto ją odwiedzić przede wszystkim dla piaszczystych plaż, niewielkich, ale urokliwych wiosek rybackich, a także takich zabytków jak m.in. latarnia morska South Stack. Wyspa oferuje wspaniałe widoki, bliski kontakt z naturą, a także możliwość obserwowania ptaków. Turystów do Anglesey przyciąga także miejsce o najdłuższej na świecie nazwie liczące aż 58 liter.

Atrakcje w Walii – Llandudno

Znajdujące się w północnej Walii w hrabskie Conwy miasteczko Llandudno uznawane jest przez wielu za królową walijskich kurortów. To właśnie Llandudno stanowi największe nadmorskie wypoczynkowe miasto w Walii. Położone bezpośrednio nad Morzem Irlandzkim, nad zatokami Llandudno oraz Conwy, stanowi idealne miejsce na wypoczynek na łonie natury.

Oprócz wypoczynku i relaksowania się warto odwiedzić tu pochodzącą z początków XX wieku linię tramwajową, przejść się po zabytkowym molo o długości 376 metrów, a także zwiedzić kopalnię miedzi pochodzącą z epoki brązu.

Poprzedni

Kiedy jechać do Szkocji?

Wakacje na wyspie Skye – przewodnik, hotele, atrakcje, plaże

Następny

Dodaj komentarz