Spacerem po Chinatown w Manchesterze

Tagi , , , ,

Manchester posiada swoje własne Chinatown w samym sercu miasta, z licznymi sklepami, restauracjami i atrakcjami. Ma ono ponad 100 lat i jest uważane za drugie co do wielkości Chinatown w Wielkiej Brytanii i jedno z największych poza Chinami. Znajdziesz tu chińskie ozdoby, autentyczne jedzenie i ciekawe pamiątki. Jeśli więc jesteś w Manchesterze, wybierz się na spacer po Chinatown. Co warto zobaczyć w Chinatown w Manchesterze? Jak dojechać? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Chinatown w Manchesterze?

Chinatown w Manchesterze to niewielki obszar położony wzdłuż Faulkner Street w centrum miasta. Znajduje się w pobliżu St. Peter’s Square i takich atrakcji jak: Manchester City Council, Manchester Central Library oraz Manchester Art Gallery.

Kiedy powstało Chinatown w Manchesterze? 

Chinatown w Manchesterze ma ponad 100 lat i wciąż ma się dobrze. Pierwsi chińscy osadnicy przybyli do Manchesteru na początku XX wieku. W latach sześćdziesiątych XX wieku w centrum miasta pojawiło się kwitnące Chinatown, wraz z oszałamiającą architekturą, tętniącymi życiem festiwalami oraz sklepami i restauracjami. Dziś jest to zróżnicowana i tętniąca życiem dzielnica, pełna kolorowych latarni, chińskich łuków i fascynujących tradycji kulturowych.

Jakie atrakcje czekają na Ciebie w Chinatown w Manchesterze?

Będziesz zaskoczony ilością rzeczy, które możesz zrobić podczas wizyty w Chinatown w Manchesterze. 

Chińskie łuki i kolorowe bramy

Chińskie łuki to duże wejścia, które natychmiast sprawiają, że czujesz się jak w zupełnie innym miejscu, mimo że nadal znajdujesz się w centrum Manchesteru. Łuk w Manchester Chinatown znajduje się przed jego wejściem i trudno go przeoczyć. W chińskiej kulturze i mitologii łuk lub paifang symbolizuje szczęście oraz dobrobyt. Często buduje się go przy wejściu do ważnych miejsc, takich jak pałace i świątynie.  Chińscy biznesmeni, którzy budowali Chinatown w różnych miejscach na świecie, prawie zawsze stawiali paifang, aby „przywołać” bogactwo i sukces.

Zakupy w Chinatown w Manchesterze

Podczas spaceru po Chinatown w Manchesterze warto odwiedzić tutejsze chińskie sklepy. Jest tu mnóstwo sklepów, które sprzedają chińskie bibeloty, jedzenie i pamiątki. Chiński sklep Hang Won Hong oferuje wszystkie chińskie, koreańskie i japońskie przedmioty i potrawy. Jednym z najpopularniejszych chińskich marketów w Manchester Chinatown jest Tuk Tuk Mart. Znajdziesz tu zarówno produkty spożywcze jak i typowe chińskie pamiątki. Jest to sklep dobrze wyposażony, a także dość przystępny cenowo.

Chińskie festiwale

Chińskie festiwale to coś, co warto zobaczyć! Z pewnością będziesz się podczas nich dobrze bawić.

Chiński Nowy Rok

Chiński Nowy Rok to najważniejsze święto w chińskim kalendarzu – i jest to również najważniejsze święto w całym Chinatown. Podczas tego święta możesz spodziewać się licznych pokazów sztucznych ogni i tańczących smoków na ulicach. Święto to odbywa się co roku od końca stycznia do połowy lutego. W Chinatown w Manchesterze podczas Chińskiego Nowego Roku możesz zobaczyć m.in.: słynny Taniec Smoka, Wojny na kule ognia oraz spróbować ulicznego jedzenia! Rzeczywista data Chińskiego Nowego Roku zmienia się każdego roku. Jednak jest to duże święto celebrowane na całym świecie, więc z pewnością z mediów dowiesz się, kiedy się ono dokładnie odbędzie w danym roku.

Święto Środka Jesieni

Czy wiesz, że Taniec Smoka odbywa się również podczas jednego z najpopularniejszych chińskich świąt – Święta Środka Jesieni? To chińskie święto odbywa się zazwyczaj we wrześniu i na początku października. Czego więc można się spodziewać podczas obchodów tego święta w Manchester Chinatown? W centrum Chinatown można wówczas zobaczyć chińskie lampiony, tradycyjne stroje, usłyszeć chińską muzykę i obejrzeć występy taneczne.

Święto Smoczych Łodzi

Święto Smoczych Łodzi to coroczne chińskie święto, które odbywa się w czerwcu lub na początku lipca. Wówczas na rzece Irwell w Manchesterze odbywają się wyścigi łodzi. Podobnie jak podczas Chińskiego Nowego Roku, podczas tego święta odbywa się słynny Taniec Smoka.

Jak dojechać Chinatown w Manchesterze?

Pociągiem

Najłatwiejszym (i często najszybszym) sposobem dotarcia do Chinatown w Manchesterze jest podróż pociągiem. Wystarczy wysiąść przy stacji Manchester Piccadilly station. Z dworca do głównego wejścia do Chinatown do przejścia jest około 1 km. 

Autobusem

Aby dostać się do Chinatown w Manchesterze, wystarczy wybrać jedną z linii autobusowych 38, 15, 18, 101 lub 50.

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Gotowy plan wycieczki po Bradford i okolicach

Temperatury i pogoda w Cork w ciągu roku – kiedy najlepiej tam jechać?

Następny

Dodaj komentarz