Temperatury i pogoda w Cork w ciągu roku – kiedy najlepiej tam jechać?

Tagi , , ,

Większość Polaków uważa, że Irlandia to kraj, w którym pada od poniedziałku do soboty – pogoda w Cork jest równie kiepska i przeszkadza w zwiedzaniu. Czy jednak na pewno? A może klimat wcale nie jest aż tak zły? Zgadza się! Są bowiem miesiące, kiedy temperatura jest dość przyjemna, a warunki atmosferyczne sprzyjają turystyce. Wtedy warto zawitać do Cork, drugiego co do wielkości miasta w Irlandii!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co wiemy na temat Cork?

Jaka jest pogoda w Cork? Zanim odpowiemy na to pytanie, najpierw kilka informacji o samym mieście. Obok Dublina to najsłynniejsza metropolia. To odmienne miasto z „kamienia oraz mgły”, położone w zatoce zatoce Lough Mahon nad Morzem Celtyckim, bardzo ciekawe pod względem turystycznym. Jako stolica hrabstwa o tej samej nazwie, gdzie znajduje się też mały port (ostatni przystanek rejsu Titanica), zachwyca swoim urokiem. Pierwsze, co przyciąga wzrok, to mury zbudowane z czerwonego piaskowca.

Turysta przespaceruje się również klimatycznymi uliczkami. Wejdzie do wnętrza katedry św. Findbara, czyli starego miejsca kultu i serca miasta. Z podziwem spojrzy na pozostałości XVII-wiecznej twierdzy, zwanej Fortem Elżbiety. Ale nie samymi zabytkami i gotycką architekturą żyje Cork. To również miasto festiwali (m.in. Jazz Festival) i pubów. Dlatego zarówno miłośnik kultury, jak i smakosz piwa znajdzie tam coś dla siebie.

Klimat i pogoda w Cork

Wiadomo, że mieszkańcy hrabstwa Cork są bardzo gościnni. A co z pogodą? Czy o niej też się da tak powiedzieć? Wiele zależy od miesięcy w ciągu roku. Okazuje się, że najlepiej przyjechać do Cork w czerwcu, sierpniu oraz we wrześniu. Wówczas jest najcieplej. Nie oznacza to jednak, że nie opłaca się wybrać tam w maju, lipcu, październiku czy listopadzie (mimo że to szczególnie mokre miesiące). Mało kto natomiast poleca zwiedzanie w styczniu i lutym. To okres, kiedy atakuje najzimniejsze powietrze i silny wiatr.

Klimat w Cork określa się jako umiarkowany oceaniczny. Lato jest więc ogólnie ciepłe, z maksymalną temperaturą Celsjusza wynoszącą 19 stopni. Mniej korzystne warunki są od stycznia do początku kwietnia, a także w grudniu. 9 stopni i opady przez niemal tydzień (maksymalnie 132 mm) i krótkie dni (szczególnie te grudniowe) nie napawają optymizmem. Lecz nawet wtedy rodowity Irlandczyk stwierdzi, że kraina, w której żyje, jest przepiękna.

Pogoda w Cork wiosną

Jak pokazują obserwacje meteorologiczne, w ciągu roku opady deszczu wynoszą średnio 1264 mm. A jak to wygląda wiosną? W marcu i kwietniu najmniej się zmoknie (53 mm). W maju każdy przyjezdny zauważy już na niebie liczne przejaśnienia. Nic więc dziwnego, że chętnie wyjdzie z motelu, odkrywając tajemnice i zakamarki Cork właśnie w okresie wiosennym. Maksymalna temperatura w ciągu dnia wynosi przecież kolejno 10, 12 i 15 stopni Celsjusza (marzec, kwiecień, maj).

Przyjemne lato

Jeszcze lepsze jest wspomniane lato. Czerwiec, lipiec i sierpień to miesiące, w których jest niemalże wymarzona pogoda w Cork. Wielbiciele kąpieli powinni być zadowoleni ze średniej temperatury wody w sierpniu, czyli szesnastu stopni Celsjusza. A turyści, którzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, najbardziej będą wspominać, najdłuższy 20 dzień czerwca – wówczas przez 16 godzin i 43 minuty dotrą do nich promienie słońca, ogrzewając ich ciała. W lipcu niebo też jest często bezchmurne, a średnia temperatura powietrza to jakieś 19-20 stopni.

Co z jesienią?

Pogoda w Cork potrafi więc sprawić wiele przyjemności, ale nie zimą. Jest ona długa i bardzo mokra oraz wietrzna. Co prawda nie bardzo mroźna, bo rzadko zdarza się, aby temperatura spadła poniżej zera, ale o komforcie nie ma mowy (to nie jest wymarzony sezon dla turysty). A jak wyglądają jesienne dni?

We wrześniu jeszcze jest komfortowo. 17°C powoduje, że spacer jest bardzo dobrą opcją. Później robi się mniej przyjemnie. Jednak nadal nie aż tak, aby zamknąć się w domu. Przy maksymalnej temperaturze 11 lub 14 stopni też można dobrze spędzić wolny czas. Oczywiście pod warunkiem, że przyzwyczaimy się do średniej prędkości wiatru, przekraczającej 22 kilometry na godzinę (głowy nikomu nie urwie, nie ma ryzyka wyraźnego niebezpieczeństwa).

Powyższe informacje na pewno pomogą każdemu turyście z Polski podjąć ostateczną decyzję związaną z wyjazdem do Cork.

Poprzedni

Spacerem po Chinatown w Manchesterze

Ceny w Limerick i koszty życia — kompletny przewodnik

Następny

Dodaj komentarz