Salford Quays – centrum kulturalnym i gospodarczym Manchesteru

Tagi , , , , ,

Manchester – dynamiczna i tętniąca życiem metropolia w północno-zachodniej Anglii. Miasto to przyciąga turystów jak prawdziwy magnes z uwagi na swoją niesamowitą kulturę oraz zabytki. Nie bez powodu Manchester nazywany jest jedną z najpiękniejszych miejscowości na Wyspach Brytyjskich. Jeśli również planujesz tam swoją podróż, to koniecznie wybierz się do Salford Quays, jest to obszar w Greater Manchester, który jest centrum kulturalnym i gospodarczym miasta. Co musisz o nim wiedzieć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Salford Quays – historia, ciekawostki

Historia Salford Quays rozpoczyna się w momencie, kiedy firma Manchester Ship Canal Company, zdecydowała się na wybudowanie w tym miejscu Salford Docks. W szczytowym okresie swojej działalności, był to jeden z największych i najbardziej ruchliwych portów w Anglii. Niestety, okres ten został zahamowany przez konteneryzacje, co doprowadziło do znacznego ograniczenia ilości statków wpływających do Salford Quays. Finalnie w 1982 roku, podjęto oficjalną decyzję o zamknięciu doków i całkowitym wstrzymaniu ruchu statków.

To z kolei doprowadziło do masowych zwolnień pracowników. Od tego momentu doki były głównie nieużywane, aż do roku 1986. Był to okres przełomowy, w którym rozpoczęła się dynamiczna modernizacja terenu Salford Quays. Pojawiły się tam całkiem nowe drogi morskie, liczne mosty. W 1990 roku z kolei całkowicie zagospodarowano teren wzdłuż nadbrzeża, a zorganizowana tam promenada zaczęła ponownie tętnić życiem. Obecnie to przede wszystkim centrum kulturalne i gospodarcze miasto. Pojawiły się tam różnorodne obiekty do uprawiania sportów wodnych, hotele, a w późniejszym okresie także wieżowce z przestrzeniami biurowymi.

Salford Quays w Manchesterze – zwiedzanie

Salford Quays stało się jednym z najważniejszych punktów w mieście. Jako turysta, koniecznie powinieneś się tam udać. Znajduje się tam wiele zabytków i ciekawych miejsc, które pomogą Ci lepiej poznać historię tego portu, a także skorzystać z rozrywki. Do najważniejszych zabytków Salford Quays należą:

  • Salford Quays Center for the Performing Arts – ten projekt jest znany jako Lowry i został sfinansowany w roku 1996. Znajduje się on na końcu molo oznaczonego numerem 8. We wnętrzu tego niesamowitego obiektu znajdziesz dwa teatry, bary, kawiarnie, a także niewielką galerię handlową.
  • Imperial War Museum North – muzeum to znajduje się naprzeciw Lowry. Zostało ono otwarte w 2002 roku i nawiązuje do intensywnego bombardowania okolicy z 1940 roku. W muzeum tym możesz podziwiać eksponaty jak np. odłamki rakiet oraz inne pozostałości, które udało się zachować z czasów wojennych.
  • MediaCity UK – to z kolei jedno z najciekawszych osiedli, które skupia w sobie głównie galerie sztuki i inne branże kreatywne. W tym ogromnym, fantazyjnym wieżowcu swoje siedziby mają głównie media jak np. słynna stacja BBC. 

Nie możesz zapomnieć także o tym, by udać się na beztroski spacer promenadą. W ten prosty sposób będziesz mógł podziwiać niesamowite widoki na Manchester Canal, a także zabytki i atrakcje, które są zlokalizowane po obu brzegach.

Dlaczego powinieneś ten obszar odwiedzić?

Salford Quays to jedno z najważniejszych miejsc w Manchesterze. Nie tylko może się ono pochwalić bogatą historią, ale także szeregiem dynamicznych przemian. To właśnie one sprawiły, że w tej okolicy zgromadziły się prestiżowe firmy, muzea, galerie sztuki, a nawet i luksusowe hotele. Co więcej, w sezonie letnim w Salford Quays możesz skorzystać z możliwości uprawnia różnych sportów wodnych. Wzdłuż promenady znajdziesz liczne sklepiki, butiki, kawiarnie i restauracje, które pozwolą Ci zjeść angielski lunch w towarzystwie najpiękniejszych widoków w mieście. Do Salford Quays dostaniesz się w bardzo prosty sposób, komunikacją miejską, z każdego miejsca w Manchesterze. Wybierz się więc w podróż do przeszłości i zwiedź muzeum z odłamkami rakiet, a następnie przenieś się do przyszłości, podziwiając fantazyjne budynki mieszkalne i biurowce.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Co kupić w Manchesterze i jakie pamiątki przywieźć?

Szpitale w Edynburgu – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Następny

Dodaj komentarz