Szpitale w Edynburgu – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Tagi , , , ,

Planując wyjazd za granicę warto dobrze zorientować się w kwestiach związanych z bezpieczeństwem, ubezpieczeniem oraz dostępną w danym kraju opieką medyczną. W tym artykule skupimy się na wymienionych aspektach podróży w kontekście wyjazdu do Edynburga. Postaramy się również nieco szerzej przedstawić aktualną sytuację w tych kwestiach, zahaczając o Szkocję i Wielką Brytanię. Podpowiemy też jakie szpitale w Edynburgu mogą udzielić nam pomocy.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Czy w Szkocji jest bezpiecznie?

Szkocja, będąca integralną częścią Wielkiej Brytanii, jest generalnie uznawana za bardzo bezpieczny region. Oczywiście, jak w każdym innym miejscu na świecie, drobne przestępstwa mogą się zdarzyć. Niemniej jednak, w porównaniu z innymi, bardziej globalnymi miejscami, Szkocja wypada bardzo korzystnie pod względem bezpieczeństwa.

W miastach takich jak Edynburg istnieje dobrze rozwinięta infrastruktura zapewniająca oświetlenie publiczne, dzięki której poruszanie się w nocy jest bezpieczne. Sklepy i restauracje często są otwarte do późna, co dodatkowo umożliwia korzystanie z atrakcji nocnego życia bez większych obaw.

Jednym z atutów Szkocji jest także jakość wody z kranu, która jest całkowicie zdatna do picia. Pamiętajmy, że Szkocja ma jedne z najczystszych źródeł wody na świecie.

Przemieszczanie się samochodem po Szkocji

Podróżując samochodem po Szkocji, należy pamiętać również o tym, że wiele dróg, zwłaszcza tych zlokalizowanych w regionie Highlands i na okolicznych wyspach, to jednopasmowe trakty (tzw. single track roads). Nierzadko wąskie drogi w tej części Szkocji pozwalają na przejazd tylko jednego pojazdu. Przemieszczanie się aut ułatwiają wydzielone miejsca do wymijania, zwane passing places.

Planując podróż samochodem, warto również zauważyć, że liczba stacji benzynowych jest stosunkowo ograniczona, a odległości między nimi mogą być znaczne, nawet przy głównych trasach. Niewiele z nich działa całodobowo, dlatego zawsze dobrze jest być przygotowanym na dłuższe odcinki bez tankowania.

Co zabrać planując wyjazd do Szkocji?

Planując wyjazd do Szkocji, warto pamiętać o kilku praktycznych kwestiach. Od kilku lat wymaga się posiadania ważnego paszportu. Jednakże, jeśli planujesz pobyt turystyczny lub służbowy trwający do sześciu miesięcy, nie musisz posiadać wizy.

Ze względu na zmienną pogodę w Szkocji, zaleca się również zabranie kurtki przeciwdeszczowej, aby być przygotowanym na ewentualne opady deszczu i bardziej wietrzne dni.

Karta EKUZ podczas pobytu w Szkocji

Planując podróż do Szkocji, powinieneś pamiętać o tym,  aby zabezpieczyć się odpowiednim ubezpieczeniem zdrowotnym. Osoby, które nie opłacają składek na ubezpieczenie zdrowotne w ramach brytyjskiego systemu National Insurance, powinny posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Należy jednak pamiętać o tym, że EKUZ umożliwia jedynie do skorzystania z podstawowych usług medycznych. W związku z tym, zaleca się dodatkowo wykupienie ubezpieczenia. Które w razie potrzeby obejmie szerszy zakres kosztów leczenia, w tym opiekę medyczną w prywatnych placówkach.

Pakiety medyczne w czasie wycieczek

Przed wylotem do Szkocji warto także rozważyć nabycie kompleksowego pakietu medycznego, obejmującego znaczną kwotę gwarantowaną na pokrycie kosztów leczenia. Na co najmniej 100 000 złotych, który obejmie transport medyczny z powrotem do kraju, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), ochronę od skutków nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz zabezpieczenie bagażu. Dla podróżujących, szczególnie tych planujących aktywności górskie w niestabilnych warunkach Szkocji, kluczowe jest także ubezpieczenie od wypadków, uwzględniające potencjalne akcje ratunkowe. Chociaż Szkockie Górskie Pogotowie Ratunkowe (Scottish Mountain Rescue) nie pobiera opłat za interwencje ratownicze, dodatkowe ubezpieczenie może być pomocne w pokryciu kosztów związanych z ewentualną hospitalizacją.

Szpitale dostępne w Edynburgu

  • The Royal Infirmary of Edinburgh (adres: 51 Little France Cres, Old Dalkeith Rd, Edinburgh EH16 4SA)
  • Spire Murrayfield Hospital (adres: 122 Corstorphine Rd, Corstorphine, Edinburgh EH12 6UD)
  • Western General Hospital (adres: Crewe Rd S, Edinburgh EH4 2XU)
  • Royal Hospital for Children & Young People (adres: 50 Little France Cres, Edinburgh EH16 4TJ)

Autor: Michał Jakoniuk

Poprzedni

Salford Quays – centrum kulturalnym i gospodarczym Manchesteru

Wynajęcie samochodu w Edynburgu – co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz