Opactwo Glenstal niedaleko Limerick, zwiedzanie, bilety

Tagi , , , ,

Limerick to jedno z większych miast w Irlandii, które może pochwalić się niezwykle bogatą historią oraz licznymi zabytkami. Jest to także główne centum turystyczne w kraju, oczywiście po Dublinie. Jednocześnie kilka kilometrów od Limerick znajduje się słynne Opactwo Glenstal, które również powinieneś odwiedzić. Jak możesz tam dojechać i co musisz o nim wiedzieć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Opactwo Glenstal?

Opactwo Glenstal znajduje się w niedalekiej odległości od Limerick, a dokładniej w niewielkiej wiosce Garranbane. Zespół klasztorny jest oddalony od Limerick o jedynie 21 kilometrów. Leży w pobliżu lokalnej drogi oznaczonej numerem R506.

Jak dojechać do Opactwa Glenstal?

Opactwo Glenstal leży jedynie 21 kilometrów od Limerick. Możesz dojechać do niego zarówno za pomocą wypożyczonego samochodu, ale także i komunikacji miejskiej. Jeśli zdecydujesz się wynająć samochód w Limerick, wówczas cała podróż zajmie Ci około 28 minut. Będziesz musiał się kierować drogą M7 w kierunku miasteczka Lisangry. Następnie zjedziesz na drogę R506, która doprowadzi Cię prosto do zespołu klasztornego. Jeśli zas zdecydujesz się na przejazd komunikacja miejską, wówczas musisz w pierwszej kolejności dotrzeć na dworzec główny w Limerick. Następnie będziesz musiał wsiąść w autobus oznaczony numerem 332. Dojeżdża ona praktycznie pod sam zespół klasztorny, a cała podróż trwa nieco ponad godzinę.

Historia i ciekawostki

Opactwo Glenstal to zespół klasztorny, zlokalizowany tuż za zamkiem Glenstal. Zbudowano go w 1830 roku, nawiązując swoją stylistyką do zamków z XII wieku. Samo opactwo założono dopiero w 1927 roku. Stało się tak za sprawą „podarowania” całej posiadłości pod zamiar zorganizowania w niej klasztoru. Rok później, zakonnicy, którzy przybyli na te tereny stali się prywatnymi właścicielami całej posiadłośći. Działalność Opactwa Glenstal stale się rozwijała. Dziś prowadzona jest tam także szkoła z internatem dla chłopców, w której uczy się ponad 200 uczniów.

Zwiedzanie Opactwa Glenstal

Opactwo Glenstal jest zespołem klasztornym, który zachwyca nie tylko architekturą zewnętrzną, ale także wewnętrzną oraz krajobrazami, w jakich jest ono ulokowane. Zwróć uwagę na samo wejście do zespołu klasztornego, które tworzą dwie, potężne wieże strażnicze, a także portalowa brama. Sama architektura zewnętrzna utrzymana jest w niezwykle surowym stylu. Po przejściu przez bramę, możesz udać się na zwiedzanie Stróżówki. To niewielki, kamienny budynek, ulokowany pomiędzy gęstymi zaroślami nad jeziorem. Następnie wróć do samego kościoła, który znajduje się na terenie Opactwa Glenstal. Wykonano go z jasnej cegły, a w środku skrywa malowniczy ołtarz oraz dwukolorowe organy. Nie zapomnij także przespacerować się po malowniczych ogrodach pełnych bujnej roślinności.

Dlaczego warto odwiedzić Opactwo Glenstal koło Limerick?

Opactwo Glenstal to jeden z najciekawszych zespołów klasztornych, które znajdują się w okolicy Limerick. Jeśli interesujesz się samą architekturą, a także chcesz przenieść się w czasie, to wizyta w tym miejscu z pewnością Ci to zagwarantuje. Jest to także jeden z najsłynniejszych zabytków nieopodal Limerick, więc koniecznie musisz to miejsce odwiedzić.

Godziny otwarcia

Opactwo Glenstal koło Limerick jest otwarte od poniedziałku do piątku. Niestety, ale w sobotę i niedziele drzwi klasztoru są zamknięte. We wspomnianych wcześniej dniach możesz je odwiedzić od godziny 9:00 do godziny 13:30.

Bilety

Opactwo Glenstal i zespół zakonników zaprasza każdego turystę do dołączenia do wspólnej modlitwy. Do wejścia nie potrzebujesz więc żadnego biletu wstępu. Jeśli jednak planujesz pozostać w Glenstal na dłużej (w zespole klasztornym znajdują się pokoje gościnne) wówczas będziesz musiał sprawdzić cennik pokoi na oficjalnej witrynie internetowej.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Ile kosztują wakacje w Edynburgu, co warto wiedzieć?

Szpitale w Glasgow – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Następny

Dodaj komentarz