Komunikacja miejska w Limerick – jak się poruszać?

Tagi , , ,

Limerick to miasto w środkowo-zachodniej części Irlandii. Na co dzień zamieszkuje je nieco ponad 100 tysięcy osób. Jest to miasto o wyjątkowo ciekawej historii, a także z licznymi zabytkami, pochodzącymi z różnych okresów historycznych. Nie można więc się dziwić, że co roku swoje wakacje spędza tam coraz więcej turystów. Jeśli również planujesz swój wyjazd do Limerick, to powinieneś wiedzieć, że najlepszym rozwiązaniem w zakresie zwiedzania miasta będzie poruszanie się komunikacją miejską. Jak działa komunikacja miejska w Limerick i co musisz o niej wiedzieć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Komunikacja miejska w Limerick – co musisz wiedzieć?

Limerick nie jest dużym i rozległym miastem. Wiele osób porusza się więc na piechotę. Jednocześnie turyści bardzo chętnie korzystają z transportu publicznego. Nie jest on zbyt rozwinięty, dlatego opanowanie rozkładu jazdy autobusów nie powinno być dla Ciebie zbytnim problemem. Możesz w Limerick także korzystać z taksówek, jednak będą one dośc drogim rozwiązaniem. W Limerick kursuje sześć, głównych linii autobusowych. Oznaczone są one jako:

301 jest to różowa linia autobusowa.

Kursuje ona od północnej części miasta, od przystanku Westbury, przez centrum, aż do części południowej. Końcowym przystankiem linii jest Raheen UHL. Bus ten kursuje z częstotliwością co 30 minut, zaś w niedziele i dni świąteczne co godzinę.

302 – to z kolei niebieska linia autobusowa.

Rozpoczyna ona swój bieg w zachodniej części miasta na przystanku Caherdavin. Następnie jedzie ona do centralnego dworca autobusowego w Limerick. Linia ta kursuje codziennie z częstotliwością co 20 minut.

303 – to zielona linia autobusowa.

Rozpoczyna ona trasę w zachodniej części miasta na przystanku Pineview. Następnie jedzie ona do ścisłego centrum i dalej w kierunku wschodnim. Ostatnim przystankiem tej linii autobusowej jest O’Malley Park. Autobusy tej linii kursują z częstotliwością co 30 minut, zaś w niedziele i dni świąteczne z częstotliwością co godzinę.

304 – to z kolei linia pomarańczowa.

Która rozpoczyna bieg w południowo-zachodniej części miasta na przystanku Ballycummin. Następnie jedzie ona przez centrum Limerick, aż do północno-wschodniej części miasta. Ostatnim przystankiem jest UL. W dni powszednie autobusy tej linii kursują z częstotliwością co 15 minut, zaś w niedziele i święta co 30 minut.

305 – to turkusowa linia autobusowa.

Która jest jedną z najkrótszych. Początkowym przystankiem jest zlokalizowany w północnej części centrum St. Mary’s Park. Następnie autobusy kursują do centrum i na wschód. Ostatnim przystankiem jest Lynwood Park. Linia kursuje jedynie w weekendy z częstotliwością co godzinę.

306 – to brązowa linia autobusowa w Limerick.

Jest ona wyjątkowo krótka. Rozpoczyna swój bieg w zachodniej części miasta na przystanku Ballynanty. Dojeżdża ona jedynie do ścisłego centrum miasta. Również kursuje ona jedynie w weekendy co 60 minut.

Komunikacja miejska w Limerick, mimo że nie jest ona wyjątkowo rozwinięta, to jednak jest dość dobrze zorganizowana. Dzięki niej dostaniesz się praktycznie od każdej części miasta, bez najmniejszych problemów.

Komunikacja miejska w Limerick – Ile kosztują bilety?

Jeśli zdecydujesz się korzystać z komunikacji miejskiej w Limerick, to musisz pamiętać, że podczas każdego przejazdu obowiązuje Cię konieczność posiadania ważnego biletu. Zazwyczaj, pojedynczy bilet kosztuje około 1,8 euro na strefę miejską oraz 2,2 euro na strefę podmiejską. W ramach jednorazowego biletu niestety nie możesz się przesiadać. Jeśli więc będziesz musiał to zrobić, to będziesz potrzebował kolejnego biletu. Możesz je kupić u kierowcy lub w automatach biletowych, które zlokalizowane są na niektórych przystankach. Ciekawym rozwiązaniem może być też dla Ciebie bilet 5-cio dniowy. Kosztuje on 6,5 euro. Posiadając ten bilet możesz podróżować dowolną linią komunikacji miejskiej w Limerick, a także możesz się bez obaw przesiadać. Pamiętaj, że za jazdę bez ważnego biletu w Limerick narażasz się na dośc wysoką karę w przypadku ewentualnej kontroli biletowej.

Komunikacja miejska w Limerick – karnety biletowe, z czego możesz skorzystać?

Jeśli planujesz zatrzymać się w Limerick na nieco dłużej, to być może rozważasz zakup karnetu biletowego. Niestety, ale miasto nie przygotowało pod tym względem specjalnej oferty dla turystów. Jednocześnie mieszkańcy korzystający z komunikacji miejskiej zaoszczędzają za pomocą specjalnej karty Leap Card. Również możesz wejść w jej posiadanie, co jest jednym z wygodniejszych rozwiązań. Kartę tę możesz ładować gotówką i funkcjonuje ona na zasadzie normalnego biletu na jeden przejazd. Wyrobienie Leap Card jest możliwe online lub nawet za pośrednictwem automatów biletowych, które zlokalizowane są na przystankach.  Sama karta kosztuje 5 euro, jednak kwota ta zostanie Ci zwrócona w momencie, kiedy zdecydujesz się oddać kartę. Następnie możesz ją doładować:

  • 1,6 euro za pojedynczy przejazd;
  • 4 euro za bilet dobowy;
  • 20,80 euro za bilet tygodniowy;
  • 72,90 euro za bilet miesięczny.

Pamiętaj, że Leap Card funkcjonuje także w innych miastach w Irlandii, więc jest to praktyczne rozwiązanie.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Ceny w Bradford i koszty życia

Temperatury i pogoda w Bradford na wiosnę

Następny

Dodaj komentarz