Muzeum Narodowe Irlandii – doskonałe miejsce do odwiedzenia w Dublinie

Tagi , , , ,

Dublin to nie tylko stolica, ale również największe miasto w Irlandii. Znajduje się tam wiele interesujących miejsc do zwiedzenia, dlatego co roku przyciąga całe rzesze turystów. Mowa tu nie tylko o zabytkach i muzeach, ale również o terenach rekreacyjnych. Wyjątkową popularnością cieszy się zwłaszcza Muzeum Narodowe Irlandii. Skąd bierze się jego duża rozpoznawalność?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Muzeum Narodowe Irlandii?

Przede wszystkim Muzeum Narodowe Irlandii (National Museum of Ireland) stanowi największą w państwie przestrzeń wystawienniczą, prezentującą jego kulturę, historię oraz faunę. Z tego powodu zachwyca wielu turystów, ponieważ każdy znajdzie tam coś interesującego dla siebie. Jego kolekcja jest na tyle imponująca, że nie istnieje jeden budynek, będący w stanie ją pomieścić. Wystawę ubogaca ponad 4 000 000 obiektów. Mniej więcej połowa to znaleziska pochodzących z Irlandii archeologów, którzy nadal kontynuują swoją pracę. Z tego powodu rząd musiał zadecydować o podzieleniu muzeum na aż cztery oddziały:

  • Muzeum Rolnictwa,
  • Muzeum Archeologiczne,
  • Historyczne i Artystyczne,
  • Muzeum Historii Naturalnej.

Ostatnie trzy jednostki zlokalizowano w Dublinie, a pierwszą z nich umiejscowiono w hrabstwie Mayo.

Jak dojechać?

Jeżeli chodzi o dojazd, warto omówić po kolei każdy z jego oddziałów, ze względu na to, że znajdują się w innych lokalizacjach.

Muzeum Historii Naturalnej ulokowano pod adresem Merrion Square West, Dublin-2. Da się do niego swobodnie dotrzeć lokalnymi autobusami o numerach: 2, 4, 6, 7 i 38. Co ciekawe, pierwszy z nich zatrzymuje się tuż przed budynkiem, a najbliższy przystanek komunikacji miejskiej to Merrion Row. Z niego należy przejść do Foley’s Bar i skręcić w lewo. Wtedy pozostaje jeszcze tylko około 300 metrów do celu. Tuż obok mieści się Muzeum Archeologiczne

Natomiast Muzeum Historii i sztuki umiejscowiono na Benburb Street, Dublin 7. Dotrzeć do budynku da się przy pomocy autobusów z numerami 145 i 747 z Parkgate Street, ewentualnie można skorzystać z autobusu turystycznego.

Muzeum Rolnictwa znajduje się poza Dublinem, w hrabstwie Mayo. Sprawia to, że dojazd jest trudniejszy. Da się tam dotrzeć pociągiem (stacja Castlebar Station) albo autobusem (Docklands, przystanek Samuel Beckett Bridge). Niestety, dworzec kolejowy ulokowano aż 8 kilometrów od tego miejsca, co wymaga skorzystania z autobusu albo taksówki.

Bilety

Bilety do części atrakcji turystycznych potrafią mieć niekiedy wysokie ceny, dlatego warto sprawdzić wcześniej, ile kosztuje wstęp do danego miejsca. Pozwoli to efektywnie zaplanować budżet na podróż. Z pewnością wszystkich ucieszy fakt, że Muzeum Narodowe Irlandii da się zwiedzać zupełnie za darmo. Pozwoli to zaoszczędzić nieco gotówki, którą warto można na pamiątki z tego wyjątkowego miejsca.

Godziny otwarcia

Muzeum Narodowe Irlandii jest czynne od wtorku do soboty w godzinach 10.00–17.00, a także od niedzieli do poniedziałku w godzinach 13.00–17.00. Takie godziny otwarcia z pewnością umożliwią efektywne zaplanowanie zwiedzania. Jeżeli pragnie się uniknąć tłumów, najlepiej wybrać się tam w tygodniu i poza sezonem turystycznym.

Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Narodowe Irlandii?

Każdy z oddziałów Muzeum Narodowego Irlandii oferuje nieco odmienne atrakcje. Jest ich tak wiele, że trudno je wszystkie wymienić, dlatego warto się skupić na najważniejszych.

Muzeum Historii Naturalnej słynie z ponad 10 000 wypchanych zwierząt i prehistorycznych tusz zwierzęcych. Dzięki temu da się poznać nie tylko współczesną, ale również historyczną faunę Irlandii. Można również zobaczyć ssaki z całego świata. Ten oddział powstał najwcześniej, bo aż w 1856 roku.

Muzeum Archeologiczne cechuje się największymi rozmiarami ze wszystkich. Mieści całą rzeszę historycznych artefaktów. Na wyróżnienie zasługuje zwłaszcza broszka z Tary, kielich z Ardagh oraz złota łódź. Co ciekawe, jest tam również doskonale zachowane ciało człowieka z epoki żelaza, które znaleziono na bagnach w Clonycavan w 2003 roku.

Muzeum Historii i Sztuki z pewnością zachwyci wszystkich miłośników kultury. Gromadzi rdzennie irlandzkie naczynia i przybory kuchenne, średniowieczną biżuterię, a także militaria z początku XV. Mieści się w budynku o surowej architekturze, w którym na początku XX wieku był garnizon wojskowy.

Natomiast Muzeum Rolnictwa przybliża turystom praktyki rolnicze i codzienne życie rdzennych mieszkańców Irlandii. Pozwala na zanurzenie się w atmosferze prowincjonalnego życia w XVIII-wieku, a także poznanie ciekawych, lokalnych tradycji.

Poprzedni

Co warto zjeść w Liverpoolu?

Destylarnia Jameson Distillery Bow St. – muzeum whiskey

Następny

Dodaj komentarz