Destylarnia Jameson Distillery Bow St. – muzeum whiskey

Tagi , , , ,

Będąc w Dublinie z pewnością warto wybrać się do kultowej destylarni Jameson Distillery Bow St., będącej dzisiaj atrakcją turystyczną, przyciągającą nie tylko fanów tego wyjątkowego trunku. Poniższy artykuł będzie z pewnością świetnym wstępem do poznania tego fascynującego miejsca. Dowiemy się w nim gdzie znajduje się destylarnia, a także jak do niej dojechać. Następnie zostaną omówione ciekawostki związane z tym miejscem oraz dostępne na miejscu atrakcje. Na koniec dowiemy się dlaczego warto tam się wybrać i kiedy otwarta jest destylarnia.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się muzeum whiskey w Dublinie?

Muzeum znajduje się na ulicy Bow Street, w Smithfield, na północ od rzeki Liffey.

Jak dojechać do Destylarni Jameson Distillery Bow St.

W okolice destylarni można dojechać autobusami firmy Dublin Bus (linie: 26, 37, 39, 145). Poza tym, można dostać się tam również tramwajem (Red Line). Wybierając tę drugą opcję wysiądźmy na Smithfield. Stamtąd do muzeum dojdziemy w trzy minuty.

Historia i ciekawostki na temat Destylarni Jameson Distillery Bow St.

Historia destylarni Jameson Distillery Bow St. sięga 1780 roku, czasów, kiedy to nosiła ona jeszcze nazwę Bow Street Distillery. Przełomowy moment nastąpił w 1805 roku, kiedy John Jameson przejął pełną kontrolę nad destylarnią, rozbudowując zakład i rozpoczynając nowy rozdział w dziejach destylacji whisky w Dublinie. W efekcie ekspansji i zmiany właściciela destylarni,  w 1810 roku zmieniono nazwę firmy na John Jameson & Sons Bow Street Distillery.

W XIX wieku destylarnia stała się złożonym kompleksem, obejmującym również kuźnię, pracownię bednarską, tartaki i inne obiekty rzemieślnicze. Miejsce to było zatem wówczas centrum różnorodnych procesów związanych z przemysłem destylacyjnym.

W kolejnym stuleciu skończyła się jednak dobra passa dla destylarni na Bow Street. Szczególnie ciężkie chwile przeżywała ona w okresie trwania prohibicji w Stanach Zjednoczonych, wojny handlowej z Wielką Brytanią i rosnącej popularności szkockiej whisky. W obliczu tych trudności, właściciele destylarni Jameson podjęli decyzję o utworzeniu grupy Irish Distillers. Grupa łączyła dawnych rywali na irlandzkim rynku whisky. Z pewnością to strategiczne posunięcie zapewniło marce Jameson odbudowę i utrzymanie renomy irlandzkiej whisky.

Irlandzka whisky Jameson była destylowana na Bow Street aż do 1971 roku. Wtedy to produkcję przeniesiono do nowocześniejszego zakładu w Midleton. Mimo tej zmiany, destylarnia Bow St. nie poszła w zapomnienie. Obecnie stanowi ona fascynującą atrakcję turystyczną, gdzie odbywają się degustacje i wycieczki z przewodnikiem. Miejsce to nie tylko zatem przechowuje i pielęgnuje bogatą historię destylacji, ale również umożliwia odwiedzającym poznanie procesu produkcji i smakowanie tej wyjątkowej irlandzkiej whisky. W ten sposób, działalność destylarni Jameson Distillery Bow St. przyczynia się do wzbogacania dziedzictwa kulturowego Irlandii.

Zwiedzanie Destylarni Jameson Distillery Bow St., co warto zobaczyć, atrakcje

Zwiedzanie Jameson Distillery Bow St. jest niepowtarzalną okazją do uczestniczenia w różnorodnych wydarzeniach dostosowanych do preferencji i zainteresowań odwiedzających. Na oficjalnej stronie destylarni można znaleźć atrakcyjne pakiety, zapewniające niezapomniane doświadczenia związane z tajnikami produkcji whisky.

Pasjonaci sztuki komponowania whisky mogą skorzystać z kursu tworzenia mieszanki whisky trwającego 90 minut, za jedyne 60 euro. W trakcie tego warsztatu uczestnicy mają okazję poznać proces mieszania różnych destylatów, odkryć tajniki balansowania smaku i stworzyć własną, unikalną mieszankę. Alternatywnie, miłośnicy koktajli mogą skorzystać z godzinnego kursu komponowania koktajli, podczas którego już za 55 euro można zgłębić sztukę łączenia whisky z innymi składnikami, tworzącą wyjątkowe napoje.

Dla tych, którzy pragną odkryć historię destylarni z przewodnikiem, dostępna jest 45-minutowa wycieczka, której cena zaczyna się od 26 euro. Ta opcja umożliwia zgłębienie historii destylarni, procesów produkcji i tajemniczych zakamarków miejsca.

Prawdziwą atrakcją dla wszystkich koneserów jest degustacja czterech mieszanek premium trwająca godzinę, w cenie 40 euro.

Destylarnia oferuje również bardziej ekskluzywne pakiety, obejmujące między innymi czerpanie whisky prosto z beczki czy degustację prestiżowych typów whisky w towarzystwie wyselekcjonowanych, irlandzkich czekoladek rzemieślniczych, za kwotę 140 euro.

W Jameson Distillery Bow St. istnieje także możliwość wzięcia udziału w butelkowaniu whisky (120 euro). Ten unikalny pakiet obejmuje wybór destylatu, napełnienie butelki, spersonalizowanie etykiety i zarejestrowanie butelki. To doświadczenie będzie z pewnością niepowtarzalnym wspomnieniem z wizyty w destylarni Jameson Distillery Bow St.

Dlaczego warto odwiedzić Destylarnię Jameson Distillery Bow St.

Warto odwiedzić destylarnię Jameson, ponieważ jest ona unikalnym miejscem na mapie Dublina, oferującym nie tylko szereg wspomnianych już w tym artykule atrakcji. Firma Jameson zapewnia wszystkim fanom marki również dostęp do sklepu ze zróżnicowanymi akcesoriami i gadżetami, związanymi z tą kultową, irlandzką whisky.

Godziny otwarcia

  • od poniedziałku do czwartku: od 10:00 do 18:00
  • w piątki i soboty: od 10:00 do 19:00
  • w niedziele: od 12:00 do 18:00

Bilety

Informacje dotyczące cen wszystkich dostępnych pakietów znajdziesz klikając w tym miejscu

Autor: Michał Jakoniuk

Poprzedni

Muzeum Narodowe Irlandii – doskonałe miejsce do odwiedzenia w Dublinie

Zwiedzanie EPIC Irlandzkiego Muzeum Emigracji – Bilety i Informacje Praktyczne

Następny

Dodaj komentarz