Dublin Castle (Zamek Dubliński), co zobaczyć, atrakcje, bilety

Tagi , , , ,

Zbudowany na początku XIII wieku na miejscu dawnej osady Wikingów – Zamek Dubliński – Dublin Castle służył przez wieki jako siedziba angielskiej, a później brytyjskiej administracji w Irlandii. Od czasu uzyskania przez Irlandię niepodległości jest to główny kompleks rządowy i jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych tego kraju. Planujesz wizytę w Zamku Dublińskim? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące zwiedzania i atrakcji w Dublin Castle. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Dublin Castle?

Zamek Dubliński znajduje się w samym sercu Dublina, tuż przy Dame Street. Kasa biletowa znajduje się w State Apartments i stamtąd też rozpoczynają się wycieczki z przewodnikiem.

Jak dojechać?

Wiele linii autobusowych zatrzymuje się na pobliskich ulicach Dame Street, Lord Edward Street oraz George’s Street. Do zamku możesz dojechać liniami 9, 13, 16, 27, 49, 54a, 68, 77a, 123, 150 oraz 151 (więcej informacji o podróży autobusem po Dublinie znajdziesz na stronie www.dublinbus.ie)

Historia i ciekawostki na temat Zamku Dublińskiego

Prace budowlane Zamku Dublińskiego rozpoczęto w 1204 roku i zakończono w 1230 r. Dublin Castle zbudowano na wzniesieniu, na którym niegdyś znajdowała się osada Wikingów. Pierwotny zamek miał centralny plac bez donżonu oraz był otoczony ze wszystkich stron wysokimi murami obronnymi. Ponadto w każdym rogu murów znajdowała się cylindryczna wieża. Zamek Dubliński był siedzibą władzy w Irlandii przez cały okres jej istnienia jako Lordship of Ireland, a także gdy kraj stał się Królestwem Irlandii w 1542 r. pod rządami króla Anglii Henryka VIII.

Co ciekawe, jedna z najbardziej widocznych części zamku, imponująca Record Tower jest jedyną zachowaną wieżą pochodzącą z oryginalnej średniowiecznej fortyfikacji. Obecnie na Zamku Dublińskim odbywają się zaprzysiężenia prezydentów Irlandii, a także różne przyjęcia państwowe.

Zwiedzanie Dublin Castle

Nie musisz brać udziału w jednej z wycieczek po Zamku Dublińskim, aby pospacerować po jego terenie. Co więcej, spacer po zamkowych ogrodach jest jedną z najlepszych darmowych atrakcji w Dublinie. Położone na południe od Kaplicy Królewskiej i Apartamentów Państwowych, ogrody istnieją tu od co najmniej początku XVII wieku.

Podziemia zamku

Podczas wykopalisk archeologicznych odkryto fragmenty pierwotnej struktury średniowiecznego zamku. Odwiedzający mogą przyjrzeć się z bliska fragmentowi średniowiecznego muru wraz z bramą i zestawem schodów, które prowadziły w dół do oryginalnej fosy.

Średniowieczna wieża Record Tower

Oprócz tego, że jest najstarszą częścią Zamku Dublińskiego, średniowieczna wieża Record Tower jest w rzeczywistości jedną z najstarszych zabytków samego Dublina. Zbudowano ją za panowania króla Henryka III, w latach 1204-28. Record Tower posiada jedne z najbardziej grubych ścian, jakie można sobie wyobrazić, ponieważ mają one grubość 4,8 metra! Biorąc pod uwagę jej dawne przeznaczenie jako miejsce przechowywania królewskiej garderoby, zbroi i skarbów, nic dziwnego, że mury te były tak grube i trudne do zdobycia.

Kaplica Królewska

Znajdująca się w pobliżu Record Tower, Chapel Royal to wspaniała gotycka kaplica z pięknie zdobionym wnętrzem. Chociaż w tym miejscu znajdowała się kaplica od co najmniej 1242 roku, to obecną kaplicę można podziwiać od 1814 roku. W rzeczywistości nazwano ją Kaplicą Królewską dopiero wtedy, kiedy król Jerzy IV wziął udział w nabożeństwie sprawowanym w niej 1821 roku. Obecnie, w kaplicy nie odbywają się już nabożeństwa, ale od czasu do czasu organizowane są w niej koncerty i inne wydarzenia kulturalne.

Dlaczego warto odwiedzić Dublin Castle?

Dublin Castle prezentuje ponad 800-letnią historię i dlatego też jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w Dublinie. Znajdziesz w nim zarówno wystawne apartamenty państwowe jak i starożytne podziemia obronne Wikingów. Dodatkowo zwiedzając Zamek Dubliński z przewodnikiem będziesz miał okazję usłyszeć fascynujące fakty i ciekawe opowieści związane z tym miejscem.

Godziny otwarcia

Zamek Dubliński jest otwarty codziennie od 09:45 do 17:45, także w weekendy. Wyjątkiem są święta. Ostatnie wejście jest o 17:15, chociaż zalecamy dotarcie tam znacznie wcześniej, jeśli chcesz jak najlepiej wykorzystać swoją wizytę w Zamku!

Bilety i ceny

Dostępne są wycieczki po Zamku Dublińskim z przewodnikiem i indywidualne.

Bilety indywidualne kosztują:

  • dla dorosłych: €8,00
  • dla seniorów (60+): €6.00
  • bilet studencki (18+): €6.00
  • dla dzieci (12-17 lat): €4.00
  • bilet dla dziecka (poniżej 12 lat): €0.00
  • bilet rodzinny (2 osoby dorosłe i 2-3 dzieci): €20.00

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Wakacje w Edynburgu – z biurem podróży czy na własną rękę?

Co kupić w Edynburgu i jakie pamiątki przywieźć?

Następny

Dodaj komentarz