Library of Birmingham – historia, atrakcje, dojazd

Tagi , , , ,

Efektowny, futurystyczny budynek Library of Birmingham jest obecnie największą biblioteką publiczną w Wielkiej Brytanii, a przy okazji ozdobą miasta i jednocześnie ciekawą atrakcją dla odwiedzających. Jaka jest jej historia, i co kryje się wewnątrz?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Library of Birmingham?

Budynek biblioteki to aktualnie najbardziej charakterystyczna budowla na terenie Birmingham. Jest zlokalizowana w zachodniej części centrum miasta, tuż obok Birmingham Rep Theatre oraz Baskerville House. Biblioteka stoi przy Centenary Square, jednym z najważniejszych placów na terenie Birmingham.

Adres: Centenary Square, Broad Street, Birmingham

Jak dojechać do Library of Birmingham?

Znalezienie biblioteki nie jest trudne – budynek wyróżnia się na tle innych budowli i nie sposób go nie zauważyć. Bez problemu można się tu dostać pieszo, a dojazd do biblioteki również nie jest skomplikowany. Budowla stoi nieopodal jednej z głównych ulic miasta (A4400). Regularnie kursuje tu komunikacja miejska, przy samej bibliotece znajdują się dwa przystanki tramwajowe: „Library”, oraz „Town Hall”, w pobliżu zatrzymują się też autobusy kilku linii.

Gdzie zaparkować przy Library of Birmingham?

Najwygodniejszym miejscem do zaparkowania samochodu w pobliżu są parkingi publiczne, które znajdują się przy Cambridge Street oraz przy Arena Birmingham.

Dlaczego warto odwiedzić Library of Birmingham?

Okazały, dziesięciopiętrowy budynek z efektowną fasadą w postmodernistycznym stylu, przestronnym, wnętrzem, ogrodami na dachu i pięknym, amfiteatrem pośrodku powstał w 2010 roku. Natomiast bibliotekę otwarto w 2013 roku. Nowoczesna, postmodernistyczna bryła stanęła w centrum miasta i zastąpiła dawną Bibliotekę Centralną w Birmingham. Biblioteka nie bez powodu w ciągu dekady swojego istnienia stała się jedną z najpopularniejszych atrakcji Wielkiej Brytanii. Na uwagę zasługuje nie tylko wspaniała fasada, ale też to, co kryje się za murami.

Zwiedzanie – jakich atrakcji możemy się spodziewać?

Wizytę w Library of Birmingham warto uwzględnić w planach zwiedzania miasta nie tylko ze względu na jej wygląd, ale również ciekawe zbiory biblioteczne o znaczeniu krajowym i międzynarodowym. Na bibliotecznych półkach, poza bogatym zbiorem współczesnej literatury, znajdują się m.in. archiwa Boultona i Watta. Ponadto znajdziemy tu również archiwa Bournville Village Trust Archive i archiwum Charlesa Parkera, kolekcja książek dla dzieci Parkera, kolekcja biletów komunikacyjnych i transportowych Wingate Bett oraz ciekawe archiwa fotograficzne. Na uwagę zasługuje również Sala Pamięci Szekspira poświęcona życiu i twórczości brytyjskiego wieszcza. Na najwyższym pietrze biblioteki znajduje się największa w Wielkiej Brytanii i jedna z dwóch najważniejszych na świecie kolekcja dzieł Szekspira (zbiór liczy 43 tysiące książek).

Dodatkowo, na dachu biblioteki, który jest jednym z najwyższych punktów w Birmingham, znajduje się imponująca galeria widokowa Discovery Garden. Odwiedzający mogą stąd podziwiać panoramiczne widoki na miasto i całą okolicę. Na dachu znajdują się trzy tarasy: kameralny Highlight, Terrace z wbudowanym barem oraz Gallery.

Godziny otwarcia

Biblioteka jest czynna przez cały rok przez 6 dni w tygodniu, od poniedziałku do soboty. W poniedziałki i wtorki od 11:00 do 19:00 oraz w środy, czwartki, piątki i soboty od 11:00 do 17:00.

Bilety

Zarówno członkostwo, jak i wstęp do Library of Birmingham, są całkowicie darmowe. Bibliotekę mogą odwiedzać bez żadnych opłat miejscowi oraz przyjezdni.

Ciekawostki na temat Library of Birmingham

  • Uroczyste otwarcie biblioteki odbyło się 3 września 2013 roku, a dokonała go Malala Yousafzai. Jest to pakistańska uczennica, która przeżyła zamach na talibów i jest obecnie mieszkanką Birmingham.
  • Rok po otwarciu, w 2014 roku, Library of Birmingham otrzymała tytuł budynku roku w West Midlands. W tym samym roku budynek otrzymał nominację do otrzymania Stirling Prize, przyznawanej corocznie jako nagroda za doskonałość w architekturze.
  • Library of Birmingham każdego roku jest odwiedzana przez ponad 2 miliony osób.
  • Fasada budynku, poza wspaniałym wyglądem, jest sposobem na obniżenie zużycia energii. Zaprojektowano ją tak, aby wykorzystywać wody gruntowe jako źródło energii odnawialnej.
  • Pierwszą książką, jaka trafiła na półki Biblioteki w Birmingham, był „Hobbit” Tolkiena – autora, który zamieszkiwał niegdyś Birmingham.

Autor: Agnieszka Muczyn

Poprzedni

Temperatura i pogoda w Bradford w ciągu roku

Na co należy zwrócić uwagę na Merrion Square?

Następny

Dodaj komentarz