Sarehole Mill w Birmingham – zwiedzanie, bilety

Tagi , , , ,

Jedną z atrakcji Birmingham jest tutejsze muzeum Sarehole Mill stworzone wewnątrz zabytkowego młynu z XVIII wieku. To miejsce, które zaciekawi przede wszystkim fanów twórczości Tolkiena, bo to właśnie jemu poświęcona jest jedna wystaw. Co warto zobaczyć podczas odwiedzin w Sarehole Mill Museum w Birmingham?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Sarehole Mill w Birmingham?

Sarehole Mill to muzeum stworzone w zabytkowym, XVIII-wiecznym młynie. Jednym z dwóch działających w Birmingham. Młyn stoi na terenie malowniczego, wiejskiego obszaru zwanego niegdyś Sarehole. Budynek znajduje się nad rzeką Cole w Hall Green, na południowych przedmieściach Birmingham. Młyn został wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku i działa do dziś, a obok niego m.in. wiktoriańska piekarnia, a także sklep i pizzeria.

Adres: Sarehole Mill, Cole Bank Road, Birmingham

Jak dojechać do Sarehole Mill w Birmingham?

Stary młyn i muzeum leżą około 8 kilometrów od centrum Birmingham. Znajduje się on tuż przy drodze Cole Bank Road (B4146) i niedaleko drogi Stratford Road (A34). Dla zmotoryzowanych na terenie muzeum znajduje się duży, wygodny parking. Na miejsce można się dostać także komunikacją miejską. Autobusem obsługiwanym przez National Express West Midlands (linia nr 5 z centrum Birmingham a także linie 11A i 11C z innych części miasta) lub pociągiem (najbliższa stacja kolejowa to Hall Green Station oddalona ok. 10 minut spacerem). 

Dlaczego warto odwiedzić Sarehole Mill w Birmingham?

Młyn Sarehole Mill to muzeum w formie skansenu z zabytkową zabudową i kilkoma atrakcjami czekającymi na odwiedzających. Na terenie młyna znajduje się nie tylko zabytkowy młyn, ale też piękny dziedziniec, jezioro z kołem młyńskim oraz otaczający je niewielki park Woodland Realm z drewnianymi kładkami, atrakcjami dla dzieci i dziełami lokalnego rzeźbiarza Grahama Jonesa.

Zwiedzanie Sarehole Mill w Birmingham – co warto zobaczyć, atrakcje

Podczas zwiedzania obiektu można poznać życie młynarza, wziąć udział w praktycznych pokazach i warsztatach oraz odwiedzić miejscową piekarnię. Młyn można zwiedzać jedynie w towarzystwie przewodnika. Natomiast dziedziniec, sklep i teren wokół są czynne dla każdego – codziennie w godzinach od 11:00 do 16:00.

Dodatkową atrakcją jest możliwość spaceru z przewodnikiem po okolicy, dający możliwość podziwiania malowniczej scenerii, która byłą inspiracją dla J.R.R. Tolkiena podczas pisania trylogii „władcy Pierścieni” a także „Tolkiena”. Trasa spacerowa ma ok. 3 kilometry i prowadzi z Mill do Moseley Bog, zahaczając o promenadę i dom Tolkiena.

Godziny otwarcia

Sarehole Mill w Birmingham można odwiedzać od 30 marca do 4 listopada. Wycieczki z przewodnikiem odbywają się w piątki (godzina 13:30), soboty (godziny 11:30 i 13:30) i niedziele (godzina 13:30) a także w każdą pierwszą sobotę miesiąca (od 11:00 do 16:00). Spacery po okolicy są organizowane w każdą niedzielę o godzinie 10:00.

Bilety

Bilety wstępu do Sarehole Mill kosztują od 5 do 8 funtów za osobę. Są dostępne online na stronie muzeum – zalecana jest wcześniejsza rezerwacja terminu odwiedzin. Natomiast tereny wokół młyna oraz Woodland Realm można zwiedzać bezpłatnie w godzinach otwarcia obiektu.

Ciekawostki na temat młynu

  • Obecny młyn powstał w XVIII wieku, zastępując wcześniejszy młyn stojący w tym samym miejscu od 1542 roku. Najmłodszym elementem jest charakterystyczny komin dobudowany w latach 50. XX wieku – w momencie uruchomienia maszyny parowej.
  • Dzisiejsze muzeum Sarehole Mill to miejsce kojarzone z pisarzem J.R.R. Tolkienem, który mieszkał w sąsiedztwie i zainspirował się okolicą opisując baśniowe Shire – dom Bilbo Bagginsa i pozostałych hobbitów. 
  • W latach 1756–1761 młyn wynajmował wspólnik i inżynier Jamesa Watta – Matthew Boulton, który wykorzystywał go do walcowania blachy wykorzystywanej przy produkcji guzików.
  • Rzeźby, które stały się dekoracją pobliskiego parku, wykonano z lokalnego drewna.
  • Od 2005 roku młyn jest częścią Miejskiego Muzea i Galerii Sztuki, podpis pod apelem o renowację obiektu złożył sam Tolkien.

Autor: Agnieszka Muczyn

Poprzedni

Kelvingrove Park – idealne miejsce na spacery w Glasgow

Zima w Glasgow, jaka pogoda i temperatura, co robić?

Następny

Dodaj komentarz