Na co należy zwrócić uwagę na Merrion Square?

Tagi , , ,

Merrion Square w Dublinie jest doskonałym reprezentantem gruzińskich nurtów architektonicznych wykorzystywanych w Irlandii. Jego niekwestionowaną ozdobą jest atrakcyjny park publiczny. Budynki znajdujące się na jego obszarze posiadają ogromną wartość historyczną. Przedstawiamy na co należy zwrócić szczególną uwagę, jeżeli nadchodzi okazja na zwiedzanie Merrion Square i chcesz przenieść się do przeszłych czasów. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Merrion Square – podstawowe informacje

Przez Merrion Square każdego roku przewija się bardzo dużo osób, jednak odrobina szybkiego researchu pozwoli dostrzec i zrozumieć ogromny potencjał w jego poszczególnych elementach. Znajduje się w bliskim otoczeniu popularnych irlandzkich atrakcji, m.in. Grafton Street, muzeum narodowego czy St. Stephen’s Green. Merrion Squre na tle całego Dublina wyróżnia się posiadaniem najmniejszej, współczesnej interwencji w jego gruziński wygląd. Powstał w 1762 roku i jego trzy strony są otoczone przez gregoriańskie, niezwykle urokliwe domy wybudowane z czerwonej cegły. Na jego powierzchni znajdują się budynki rządowe, Leinster House i Irlandzka Galeria Narodowa. 

Zwiedzanie Merrion Square – co warto wiedzieć?

Podczas spaceru na placu można natknąć się na charakterystyczne metalowe kręgi, które obecnie pozostają zakopane w ziemi. W przeszłości służyły do bezpośredniego przekazywania węgla do piwnic budynków. Dzięki temu pracę służb były łatwiejsze. Następnie nie sposób pominąć pomnika Oscara Wilde’a w parku. Jest to uhonorowanie faktu, że był on jednym z najbardziej znanych mieszkańców na tej przestrzeni. Mieszkał pod numerem 1. Ponadto było także miejsce zamieszkania poetów WB Yeats i Daniel O’Connell, projektantki mody i wnętrz Sybil Connollu czy projektanki mody Louise Kennedy. Na Merrion Square mieszkał także potentat Dermot Desmond. 

Rada Miasta Dublina szczególnie dba, aby nie zastąpiono gruzińskiego charakteru Merrion Squre innymi nurtami. Nieustannie przeprowadzae są ulepszenia, które pozwalają na utrwalenie gruzińskich cech. Regularnie odbywają się na nim liczne wydarzenia kulturalne. W okresie przedświątecznym organizuje są tam jarmarki bożonarodzeniowe. Dodatkowo kultywuje się tam świąteczna tradycja świece przy świecach. Nierzadko można być także uczestnikiem koncertów czy dni otwartych podczas zwiedzania. 

Na co należy zwrócić uwagę na Merrion Square?

Merrion Square rekomenduje się jako docelowe miejsce odpoczynku podczas zwiedzania. Oferuje bardzo dużo atrakcji, a obecność parku zachęca do zorganizowania sobie przyjemnego przystanku podczas wyjazdu. Najczęściej poleca się spacer po parku Merrion Square. W przeszłości wstęp do niego posiadali wyłącznie zamożni mieszkańcy sąsiadujących z nim gruzińskich domów. Zamykano go na klucz, a ograniczenie dostępu trwało aż do lat 70. XX wieku. Pomimo upływu czasu udaje się utrzymać jego zamierzony, pierwotny charakter. Jest duży i niezwykle ozdobny, dlatego nierzadko wymieniany jest jako jeden z najpiękniejszych parków w Dublinie. Spacerując po parku, a dokładniej w okolicach rogu w pobliżu Fitzwilliam Street można dostrzec porośnięty trawą garb. Jest to schron przeciwlotniczy z II wojny światowej. 

Będąc w parku koniecznie należy zobaczyć rzeźbę Oscara Wilde’a, która została odsłonięta w latach 90. XX wieku. Na posąg wydano jakieś 45 000 funtów, a do jego powstania wykorzystywano kolorowe kamienie z trzech różnych kontynentów. Dodatkowo sam głaz został oderwany z góry Wicklow. Jednocześnie w parku znaduje się także Krzesło Jokera, które upamiętnia Dermota Morgana. 

Niekwestionowaną atrakcją Merrion Square są rewelacyjne Georgian Doors, które znajdują się w wielu miejscach. Są to gruzińskie drzwi stanowiące obiekt westchnień także wśród mieszkańców. Nieprzerwaną sławą cieszą się od lat 70. XX wieku. Kolaż ze zdjęciami tych drzwi stworzony przez Borda Failte stanowi nieoficjalną wizytówkę Irlandii. 

Poprzedni

Library of Birmingham – historia, atrakcje, dojazd

Kiedy jechać do Birmingham?

Następny

Dodaj komentarz