Opanowanie sztuki poruszania się po nieznanym nam dotąd mieście nie należy do najprostszych i wymaga zrozumienia specyfiki danego miejsca. Jeżeli wybieramy się do Manchesteru i zamierzamy zatrzymać się tam przez dłuższy okres czasu. Przydatne będą przede wszystkim informacje na temat rodzajów dostępnej tam komunikacji miejskiej, a także na temat cen, z którymi musimy się tam liczyć. Komunikacja miejska w Manchesterze – w poniższym artykule odkrywamy jej tajemnice!
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Komunikacja miejska w Manchesterze – Jakie rodzaje komunikacji są dostępne?
Po Manchesterze jak najbardziej można poruszać się komunikacją miejską, a więc jeśli nie dysponujemy prywatnym lub wypożyczonym samochodem, nic straconego! Do wyboru mamy przede wszystkim autobusy oraz Metrolink, czyli tramwaj. Dostępne są rzecz jasna również taksówki, ale to już droższa opcja. Jest też oczywiście Uber, którego można zamówić poprzez popularną aplikację. Do najpopularniejszych linii autobusowych, z jakich można korzystać w Manchesterze należą First, Arriva czy Stagecoach. Jeżeli chodzi zaś o Metrolink, do dyspozycji mamy aż siedem linii tramwajowych. Dobra wiadomość jest też taka, iż jedna z nich łączy miejskie centrum z lotniskiem.
Komunikacja miejska w Manchesterze – ceny biletów
Zdecydowaną większość podróżnych zainteresują ceny biletów komunikacji miejskiej w Manchasterze. Warto zaznaczyć, że miasto ma dosyć dobrze rozwiniętą sieć transportu publicznego, a ceny biletów nie są wygórowane. Nietrudno jednak zgadnąć, że ceny będą mocno uzależnione od rodzaju biletu, który postanowimy zakupić. Na tym jednak nie koniec, bo na koszt zakupu biletu wpływa też rodzaj transportu oraz wybór przewoźnika. Niektóre linie autobusowe mogą być droższe od innych, a różnice mogą być spore. Ponadto, ceny biletów nocą będą odpowiednio wyższe niż te w dzień. Trzeba zdawać sobie też sprawę z tego, że w kontekście ceny bardzo istotny jest dystans pokonywany przez autobus bądź tramawaj.
Rodzaje biletów a ceny
Jeżeli będziemy zainteresowani podróżowaniem autobusem, możemy zdecydować się na zakupienie biletów jednorazowych oraz dziennych. Bilet można będzie zakupić przede wszystkim u kierowcy, a koszty z tym związane będą uzależnione od pokonywanego dystansu. Za jeden przejazd trzeba będzie zapłacić od około funta do trzech. Równie dobrze możemy jednak skorzystać z biletu dziennego, który jest opcją o wiele bardziej opłacalną, a na dodatek zdecydowanie wygodniejszą. Koszt zakupu takiego biletu w First wyniesie nas około 5 funtów, natomiast w Arriva 4,5. Jeżeli jednak nasze podróże po Manchesterze mają mieć charakter ciągły, zaopatrzmy się lepiej w bilety okresowe. W Stagecoach za tygodniowy bilet zapłacimy około 15 funtów, a w First 17 funtów.
Jeśli chodzi zaś o ceny biletów czterotygodniowych, w większości linii ich wysokość będzie oscylowała w granicach 54-60 funtów. Warto porównać ceny poszczególnych firm, aby znaleźć najbardziej satysfakcjonującą ofertę, zarówno pod względem jakościowym, jak i cenowym. Jeżeli chodzi zaś o ceny biletów tramwajowych, w tym przypadku również okresowe będą tańsze od jednodniowych. Bilet miesięczny na tramwaj będzie kosztował pomiędzy 50 a 90 funtów, w zależności od trasy. Wydaje się, że pod względem opłacalności w Manchesterze wygrywają autobusy. Połączenia tramwajowe nie są bowiem tak liczne i elastyczne jak ma to miejsce właśnie w przypadku autobusów. Bez względu na to, jakim środkiem transportu podróżujemy, koniecznie pamiętajmy o posiadaniu ważnego biletu! Kary za jego brak mogą bowiem okazać się bardzo dotkliwe.
Darmowe autobusy
Co ciekawe, po Manchesterze jeżdżą trzy linie Metroshuttle. To nic innego jak darmowe linie autobusowe, które jednak poruszają się w określonych godzinach, dniach, konkretną trasą. Nie będzie można zatem korzystać z nich zawsze, bo nie dojedziemy nimi w każde miejsce, które nas interesuje. Warto dowiedzieć się, jakimi konkretnie trasami poruszają się poszczególne Metroshuttle, bo często można dostać się nimi w okolice centrum handlowego czy na zakupy spożywcze. Są one także godne polecenia dla osób zwiedzających miasto.
Jakie są odległości pomiędzy przystankami?
Jeżeli wybieramy się do Manchesteru i zamierzamy zostać w tym mieście przez jakiś czas, koniecznie musimy dowiedzieć się, jakie są odległości pomiędzy przystankami. Kwestia ta wygląda bowiem nieco inaczej niż w Polsce. Przystanki autobusowe zlokalizowane są bowiem średnio co 200 metrów. Nie da się ukryć, że jest to bardzo wygodne, zwłaszcza dla osób starszych i z niepełnosprawnościami. Jeżeli chodzi zaś o stacje tramwajowe, część stacji utworzono w pobliżu starych torów kolejowych. Najczęstsze kursy odbywają się w następujących kierunkach:
- East Didsbury – Rochdale Town Centre
- Bury – Piccadilly
- Ashton-under-Lyne – Eccles
- MediaCityUK – Piccadilly
Niektóre kursy odbywają się co 10 minut, inne co około 20. Może zdarzyć się rzecz jasna tak, że przy pomocy tramwaju będziemy w stanie pokonać jedynie część trasy, a resztę będzie trzeba pokonać autobusem bądź pieszo.