Dlaczego warto jechać do Edynburga?

Tagi , , ,

Edynburg – stolica Szkocji to doskonałe miejsce na jednodniową wycieczkę lub dłuższe wakacje. Miasto to ma wiele do zaoferowania pod względem historii, rzeczy do zrobienia i zabytków. Edynburg jest szczególnie atrakcyjne dla osób poszukujących pięknej architektury, ciekawych zabytków i smacznej kuchni. Jeśli chodzi o rzeczy do zrobienia w stolicy to tak naprawdę ogranicza Cię tylko wyobraźnia – historyczna część Edynburga jest wypełniona wieloma uroczymi uliczkami z zabytkami. Średniowieczne stare miasto zachwyci Cię urokliwymi szkockimi pubami i barami, wąskimi, krętymi uliczkami i wielowiekowymi budynkami. Dlaczego warto jechać do Edynburga? Odpowiedź znajdziejsz w naszym artykule. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dlaczego warto jechać do Edynburga? Urozmaicona scena kulturalna Edynburga

Scena artystyczna i kulturalna Edynburga, dzięki dużej ilości wyjątkowych galerii sztuki współczesnej jest naprawdę niesamowita i bardzo interesująca. Odwiedź National Portrait Gallery, gdzie znajdują się arcydzieła Williama Turnera, Rembrandta, Sandro Botticellego oraz wielu Szkotów. Galeria ta wypełniona jest również dziełami innych różnych artystów. Można z łatwością spędzić tu godziny spacerując po niej, nie tylko oglądając sztukę, ale także podziwiając sam budynek. Wiele galerii sztuki współczesnej w całym mieście prezentuje najlepsze prace Szkotów i innych artystów z całego świata. Oto kilka wartych odwiedzenia:

Arusha Gallery

Arusha Gallery to międzynarodowa galeria współczesna założona w 2013 roku, która ma główną siedzibę w Edynburgu. Wystawianionych jest tu wiele pięknych obrazów i przedmiotów.

Fruitmarket Gallery

Ta znajdująca się w centrum miasta galeria Fruitmarket Gallery prezentuje prace niektórych z najbardziej znanych współczesnych artystów na świecie. Galeria została założona w 1974 roku.

Dovecot Studios

Jest to galeria sztuki współczesnej, designu i tekstyliów, która znajduje się w samym sercu Edynburga i ma bogatą historię. Obecnie współpracuje z wieloma współczesnymi artystami gobelinów, którzy tworzą dywany i tkaniny na wystawy oraz do prywatnych kolekcji.

Niesamowita architektura

Edynburg słynie na całym świecie ze swojej pięknej architektury. Stuletnie zamki, brukowane uliczki i stare domy sprawiają, że miasto jest naprawdę wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Warto zobaczyć tu m.in.: Katedrę Świętego Idziego – St Giles’ Cathedral z 1124 roku, najstarszą część zamku w Edynburgu – kaplicę św. Małgorzaty z XII w. i Pomnika Scotta. Spacerując po Royal Mile zwróć uwagę na okoliczne dziedzińce z jednymi z najdziwniejszych i najstarszych budynków w mieście, takimi jak Tweedale Court z 1576 roku.

Co ciekawe, w miejscu tym nagrywano sceny serialu „Outlander” – znajdował się tu tętniący życiem rynek odwiedzany przez Clare i Jamiego. Wybierz się także na spacer po Nowym Mieście, które zostało zbudowane ponieważ Stare Miasto zostało przeludnione. Na uwagę w Edynburgu zasługuje asymetryczny układ szerokich ulic i rzędy georgiańskich budynków z balkonami z kutego żelaza, oknami na poddaszu, balustradami i naświetlami. Co ciekawe, większość budynków w Nowym Mieście jest wykonana z białego piaskowca i kiedyś mieszkały tu same elity: lekarze i prawnicy. Jest to także doskonałe miejsce do zarezerwowania noclegu w Edynburgu.

Dlaczego warto jechać do Edynburga? Doskonała kuchnia Edynburga

Stolica Szkocji jest jednym z najczęściej nagradzanych miast w Europie pod względem kulinarnym,. Dzięki swojej długiej historii i współczesnemu stylowi Edynburg oferuje mnóstwo kulinarnych doznań dla każdego. Lokalne restauracje idą z duchem czasu i korzystają z doskonałych regionalnych produktów.  Stolica Szkocji może poszczycić się imponującym wyborem lokali gastronomicznych. Na jednego mieszkańca przypada tu więcej restauracji niż w jakimkolwiek innym mieście w Wielkiej Brytanii. Poza tym znajduje się tu ponad pięć restauracji wyróżnionych gwiazdkami Michelin. Co powoduje, że jest to drugie miasto po Londynie z największą ilością tego typu wyróżnień. Jeśli planujesz wakacje w Edynburgu powinneś spróbować tradycyjnych potraw, które są źródłem szkockiej dumy. Takich jak Scotch Pie, ziemniaczany Scone lub Lorne Sausage. Nie możesz także zapomnieć o spróbowaniu haggis, ciepłej mięsnej potrawy przyrządzanej z owczych podrobów, która jest zakazana w Stanach Zjednoczonych, ale w Szkocji stanowi wyśmienity przysmak.

Ciekawe muzea

Jeśli szukasz ciekawej rozrywki podczas wycieczki do Edynburga, która obejmuje historię, kulturę i przygodę w jednym, powinieneś odwiedzić jedno z wielu muzeów w tym mieście. 

National Museum of Scotland

Muzeum Narodowe Szkocji przeszło kilka lat temu gruntowną renowację, która przywróciła oryginalny blask wiktoriańskiemu budynkowi klasy A. Wprowadziła też nowe, nowoczesne detale, takie jak żeliwne balkony czy strzelisty szklany dach. Oprócz zbiorów szkockich znalezisk archeologicznych i średniowiecznych przedmiotów, Muzeum prezentuje artefakty z całego świata. Obejmują one geologię, archeologię, historię naturalną, naukę, technologię, a także sztukę.

Cecilia’s Hall & Music Museum

Cecilia’s Hall & Music Museum to sala koncertowa, w której znajduje się także jedna z najważniejszych historycznych kolekcji instrumentów muzycznych na świecie. 

The Writers’ Museum

Edynburg jest dumny ze swojego dziedzictwa pisarskiego i wydawniczego. Dlatego też powstało tu muzeum upamiętniające życie niektórych z czołowych postaci literatury. Muzeum Pisarzy, do którego można wejść przez Makar’s Court, to muzeum poświęcone życiu Sir Waltera Scotta, Roberta Louisa Stevensona oraz Roberta Burnsa.

Dlaczego warto jechać do Edynburga? Fascynująca historia Edynburga

Edynburg ma bogatą historię, która sięga VII wieku. Każda ulica w mieście jest pełna historii i zabytków, a ukrytych zakamarków jest tak wiele, że nigdy nie zabraknie Ci atrakcji. Zamek w Edynburgu ma ponad 900 lat i wznosi się na szczycie imponującego, wygasłego wulkanicznego czopu o nazwie Castle Rock. Warto wiedzieć, że jest on najbardziej obleganym zamkiem w całej Europie. To tutaj Maria Królowa Szkotów urodziła swoje jedyne dziecko. Ten kultowy symbol Szkocji jest obowiązkowym punktem wycieczki po mieście. Jest to świetne miejsce, aby poznać bogatą historię miasta i regionu. Spacerując po wielu pokojach i korytarzach, nie zdziw się, jeśli poczujesz niesamowite wibracje lub usłyszysz szepty – Zamek w Edynburgu jest jednym z najbardziej nawiedzonych miejsc w Szkocji!

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Co warto zjeść w Edynburgu?

Komunikacja miejska w Manchesterze – jak się poruszać?

Następny

Dodaj komentarz