Manchester Art Gallery – zwiedzanie, atrakcje, bilety

Tagi , , , ,

Manchester Art Gallery to popularne muzeum sztuki zlokalizowane w centrum Manchesteru – duma miasta i ogromna atrakcja dla wszystkich wielbicieli sztuki. Co można zobaczyć wewnątrz słynnego muzeum i jakie są jego największe skarby?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Manchester Art Gallery?

Budynek Manchester Art Gallery stoi w samym sercu Manchesteru, na rogu ulic Mosley Street oraz Princess Street, nieopodal St. Peter’s Square i Picadilly Gardens, w bezpośrednim sąsiedztwie Chinatown. Wewnątrz zabytkowej, kamiennej budowli, jak sama nazwa wskazuje, mieści się galeria sztuki.

Jak dojechać do Manchester Art Gallery?

Okolica, w jakiej znajduje się Manchester Art Gallery, to ścisłe centrum miasta. Bez problemu można się tu dostać taksówką lub samochodem, ale też na pieszo albo z pomocą komunikacji miejskiej, która działa tutaj bardzo sprawnie. Najbliższe przystanki autobusowe to St Peter’s Square, Chinatown oraz, przy St Peter’s Square znajduje się również kilka przystanków tramwajowych. 

Gdzie zaparkować?

Planując wycieczkę własnym środkiem transportu czy wypożyczonym samochodem, można zostawić auto na jednym z pobliskich parkingów. W promieniu kilometra jest ich kilka, np.:

  • Car Park Manchester China Town (41 Faulkner St, Manchester),
  • Charles Street Multi-Storey Car Park (Charles St, Manchester),
  • Q-Park Piazza (St James St, Manchester),
  • Manchester Picadilly Plaza (New York St, Manchester),
  • NCP Manchester Chorlton Street (Chorlton St., Manchester).

Dlaczego warto odwiedzić Manchester Art Gallery?

Galeria sztuki w Manchesterze mieści się we wnętrzach zabytkowego, 200-letniego budynku ozdobionego portykiem. Budowla powstała na początku XIX wieku, jednak dopiero w 1882 roku została przekazana władzom miasta przez Royal Manchester Institution w celu założenia publicznej galerii sztuki. W kolejnych dekadach zbiory galerii powiększały się i dziś liczą sobie ponad 46 tysięcy eksponatów. Eksponaty obejmują nie tylko dzieła sztuki pięknej, ale też sztuki dekoracyjnej i kostiumów. Dodatkowo, galeria oferuje możliwość skorzystania z bezpłatnej aplikacji na telefon o nazwie Bloomberg Connects. W której przedstawione są wszystkie eksponaty wraz ze swoją historią i rozmaitymi ciekawostkami.

Ciekawostki

Galeria w Manchesterze od samego początku swojego istnienia utrzymuje się dzięki datkom mieszkańców miasta oraz wsparciu lokalnych firm. Część zgromadzonych zbiorów pochodzi z zamkniętego w 1953 roku Muzeum Sztuki w Manchesterze, w okresie powojennym zbiory galerii powiększały się też dzięki licznym darom i zapisom.

Zwiedzanie Manchester Art Gallery, co warto zobaczyć, atrakcje

W budynku galerii na odwiedzających czekają trzy poziomy różnorodnych wystaw, na których prezentowane są zbiory obejmujące kilka kategorii podzielonych tematycznie. Wśród rozmaitych dzieł sztuki bardziej i mniej znanych artystów znajdują się też unikalne przedmioty ze szkła, srebra oraz porcelany, ceramiki i emalii podarowane galerii przez rozmaitych darczyńców na przełomie lat. Ciekawą część prezentowanych przedmiotów stanowią kostiumy oraz tekstylia do wyposażenia wnętrz, których kolekcjonowanie rozpoczęto dopiero na przełomie lat 20. i 30. XX wieku. W ostatnich latach galeria skupiła się na kolekcjonowaniu współczesnych przedmiotów. W tym m.in. mebli i oświetlenia autorstwa światowej sławy projektantów oraz rzeźb i fotografii czołowych artystów brytyjskich i międzynarodowych.

Godziny otwarcia

Galeria jest otwarta dla odwiedzających od wtorku do niedzieli. Jest czynna w godzinach od 10:00 do 17:00. Obiekt jest nieczynny jedynie w poniedziałki oraz niektóre święta (tj. Wielki Piątek, Boże Narodzenie i Nowy Rok).

Bilety

Manchester Art Gallery to galeria dostępna dla wszystkich chętnych, a jej zwiedzanie i oczywiście podziwianie prezentowanych wystaw jest całkowicie bezpłatne. Na miejscu przyjmowane są dobrowolne datki, które są wsparciem w utrzymaniu obiektu.

Autor: Agnieszka Muczyn

Poprzedni

Czy w Liverpoolu jest drogo?

Kilmainham Gaol – dawne więzienie w Dublinie

Następny

Dodaj komentarz